http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne”

Wyróżniony „Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne”

Pięć godzin rozmowy o sprawach najważniejszych dla rozwijania lokalnej przedsiębiorczości w miłej atmosferze i przy pełnej widowni. W taki sposób przebiegało Forum Gospodarcze, które zostało zorganizowane w Gnieźnie. W zgodnej ocenie wszystkich osób biorących udział w dyskusji, w naszym mieście jest dobra atmosfera, która sprzyja rozwojowi gospodarczemu.


Za nami pierwsze w historii Forum Gospodarcze Gniezno 2016, które odbyło się w piątek we wnętrzach nowo otwartego Hotelu Ibis Styles. Na sali zasiadło ok. 150 osób, które reprezentują lokalne środowisko biznesowe oraz zaproszeni prelegenci i goście. Takie spotkania mają na celu m. in. integrację tego środowiska, ale nie tylko. - To także budowa relacji pomiędzy naszym lokalnym biznesem, a tym dużym, które jest już poza granicami naszego powiatu. Chodzi także o przekazywanie wiedzy na temat projektów unijnych i pozyskiwania środków, form zabezpieczeń na takie środki. Jest także potrzeba budowania relacji między biznesem i samorządem – mówi Piotr Gruszczyński, wiceprezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu. - Liczę też na to, że podczas dzisiejszego spotkania pojawią się wnioski, które mogą być skierowane do konkretnego ministra lub wojewody. Ostatni problem, który jest mocno podnoszony, to jest sprawa wydłużenia wiz dla Ukraińców, bo jeśli jeszcze w zeszłym roku na taką wizę czekano tylko miesiąc, to teraz to trwa cztery miesiące. U nas natomiast brakuje pracowników – dodaje.

W jednym z pierwszych punktów blisko 5-godzinnej konferencji znalazł się panel dyskusyjny pt. „Szanse rozwoju gospodarczego powiatu gnieźnieńskiego”, którego moderatorem był właśnie również Piotr Gruszczyński. - Uważam, że wręcz wypada nawiązać do tematu, który ściśle będzie związany z naszym miastem i powiatem. Czy Gniezno jest miastem wartym inwestowania? I właśnie po wtóre chcemy zwrócić  się poprzez to wydarzenie do tego biznesu poza naszymi granicami administracyjnymi i powiedzieć: przyjeżdżajcie, bo Gniezno naprawdę jest super miastem. A jeszcze biorąc pod uwagę, że od pewnego czasu mamy szybką drogę przemieszczania S-5, która stale się rozwija, to stajemy się coraz bardziej atrakcyjni, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne. Tych argumentów jest zdecydowanie więcej, ale między innymi dzisiaj wsłuchujemy się także w głos tych mniejszych samorządów. Otóż jednym z panelistów jest Tadeusz Szymanek, burmistrz Czerniejewa. Oni też mają swoja strefę i marzą, żeby ją szybko zagospodarować i być może dzisiaj nastąpi ten impuls – podsumowuje P. Gruszczyński.

O tym, że Gniezno jest miastem wartym inwestowania jest przekonany reprezentant Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która działa już na tutejszym terenie. - Myślę, że najlepiej świadczy o tym fakt, że mamy tutaj swoją podstrefę, w której aktualnie mamy zainstalowane dwie firmy, tj. Kirchhoff i Tex Year Europe. Ja myślę, że ta atrakcyjność rośnie szczególnie w kontekście uruchomienia tego drugiego projektu Volkswagena we Wrześni. Jest to bliski region, gdzie będą się instalowali różni kooperanci i poddostawcy, to są firmy zainteresowane tym, żeby z tak dużym inwestorem pracować. To też w dużym stopniu będzie dotyczyć tego powiatu i samego Gniezna – uważa Stanisław Iwan, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Do lokalnych przedsiębiorców zwrócił się bezpośrednio także Tomasz Budasz, prezydent Gniezna: - Dzisiaj mamy tutaj ten kapitał zagraniczny, który wchodzi do tej strefy. Ja chcę powiedzieć, że to nie jest dla państwa zagrożenie, patrzcie na to, jak na szanse na nowe wyzwania oraz współpracę. Patrzcie również, że przez pryzmat w rozwoju strefy ekonomicznej gnieźnieńskiej rozwijamy usługi, gastronomię czy budownictwo. Mamy przecież Wydział Rozwoju Miasta dedykowany przedsiębiorcom, abyście państwo byli szybko i skutecznie obsługiwani w naszym Urzędzie Miasta. W tym roku realizowaliśmy taki wspólny projekt, ze osiem firm gnieźnieńskich wyłożyło 1/3, tyle samo dołożyło miasto, a trzecią część stanowiły środki z Unii Europejskiej. Dzięki temu w okresie wakacyjnym zorganizowaliśmy taki miesiąc, w którym do Gniezna przyjechało ponad 20 tysięcy turystów zewnętrznych, Jeśli ten pozytywny klimat utrzyma się w naszym mieście, to będziemy mieli rozwój gospodarczy – podkreśla T. Budasz.

2 komentarzy

  • och
    och niedziela, 23, październik 2016 16:18 Link do komentarza Raportuj

    no przecież że przyjechało turystów zewnętrznych , w końcu były światowe dni młodzieży i rocznica chrztu to przyjechali , zobaczymy ilu przyjedzie jak nie będzie takich imprez

  • pavelski
    pavelski piątek, 21, październik 2016 23:51 Link do komentarza Raportuj

    fiu, fiu... :P

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.