http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Szpital za 81 milionów?

Wyróżniony Szpital za 81 milionów?

Dość nietypowo zainaugurowano dziś obrady radnych powiatowych, którzy zajęli się najpierw sprawami personalnymi. Potem było już tak, jak często to bywa ostatnio, czyli powróciły zagadnienia związane ze szpitalem i jego funkcjonowaniem. Radni zapoznali się także z nowymi informacjami na temat rozbudowy szpitala powiatowego, która została już wyceniona i podzielona na trzy etapy realizacji.


Dziś po raz przedostatni w tym roku obradowała Rada Powiatu Gnieźnieńskiego, której przebieg tradycyjnie już dostarczył kilku ciekawych rozstrzygnięć. Na początek przewodniczący posiedzeniu odczytał treść pisma wojewody wielkopolskiego, który udzielił odpowiedzi na skargę radnego Andrzeja Kwapicha z Prawa i Sprawiedliwości. Szef największego klubu radnych w powiecie gnieźnieńskim wnosił o sprawdzenie zasadności odwołania dwóch członków większości w Radzie Społecznej ZOZ-u i powołania na ich miejsce reprezentantów opozycji. - W stosunku do uchwały Rady Powiatu Gnieźnieńskiego z 17 października 2016 roku w sprawie wprowadzenia zmian w składzie osobowym Rady Społecznej przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej organ nadzoru przeprowadził postępowanie z urzędu. W wyniku tego postępowania, że uchwała nie zawiera uchybień prawnych dających podstawę do stwierdzenia jej nieważności – przekazał Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Jednocześnie zdecydowano o zdjęciu z porządku posiedzenia punktu dotyczącego przyjęcia uchwały nadającej nowy statut Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. - Pan dyrektor Bestwina dzisiaj o godz. 10.25 poinformował telefonicznie mnie, że w Urzędzie Wojewódzkim stwierdzono, że oddział medycyny paliatywnej w tym statucie został błędnie wpisany jako zakład opiekuńczo-leczniczy, a powinien wpisany być pod szpital wielospecjalistyczny przy ul. Św. Jana 9 – tłumaczy Małgorzata Cichomska-Szczapaniak, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Rada zgodnie podjęła także decyzję o wydelegowaniu swoich dwojga przedstawicieli do Powiatowej Rady Rynku Pracy na kadencję 2016-2020. Takie funkcje będą pełnić Krystyna Żok z klubu radnych Wielkopolanie oraz Piotr Kujawski z Prawa i Sprawiedliwości.

Następnie podjęto temat rezygnacji Marka Gotowały z członkostwa w Komisji Rewizyjnej, którą radny złożył kilka dni temu. - Z racji tego, że klub Wielkopolanie nie posiada swojego członka w tym organie, to zgłaszam kandydaturę siedzącego obok mnie Radosława Sobkowiaka – oświadcza Dariusz Pilak z Platformy Obywatelskiej. - Przypomnę, że klub PSL-u także nie ma swojego przedstawiciela w komisji rewizyjnej – mówi chwilę później Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. - Wnioskuję o 10 minut przerwy – ucina starosta Beata Tarczyńska, która poprosiła o chwilę rozmowy radnego Gotowałę. Po blisko półgodzinnej naradzie, radny wrócił do sali sesyjnej i postanowił wycofać swoją rezygnację. - To nie kończy sprawy, gdyż ustawodawca wyraźnie mówi, że każdy klub radnych ma prawo mieć swojego przedstawiciela w każdej komisji. Proszę pomyśleć o rozwiązaniu tej sprawy, jeśli nie dzisiaj, to w niedalekiej przyszłości – podsumowuje dyskusję Telesfor Gościniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wreszcie stanęła sprawa sytuacji ekonomicznej szpitala powiatowego, o której poinformował Krzysztof Bestwina, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. - Wykonanie kontraktu jest na poziomie przekraczającym plan, bo mamy nadwykonania, które osiągnęły na koniec października poziom 2 milionów złotych, ale mamy jeszcze niezafakturowane blisko milion złotych z tytułu przesunięć pomiędzy zakresami. Właśnie dzisiaj przygotowaliśmy wniosek do narodowego Funduszu Zdrowia z propozycjami tych przesunięć – mówi K. Bestwina, który stwierdza, że jest spokojny o wynik finansowy na koniec 2016 roku. - Większym niepokojem napawa nas sytuacja dotycząca przyszłorocznych warunków finansowych, jeżeli chodzi o leczenie szpitalne. Ja jestem umówiony na negocjacje w NFZ na najbliższy poniedziałek i mam nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia. To jest jednak już tylko decyzja dyrektora funduszu, który także czeka na decyzje centrali o przyznaniu dodatkowych środków – dodaje.

Podczas czwartkowego popołudnia poznaliśmy także harmonogram prac i źródła finansowania rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja w Gnieźnie. - Podzieliliśmy inwestycję na trzy etapy: I – lata 2017/2018, II – 2019 rok, III – 2020 rok. Po każdym z zakończonych etapów budynek będzie w danym zakresie mógł w pełni funkcjonować. Jesteśmy oczywiście w posiadaniu kosztorysów na cały zakres prac oraz innych szacunków. Koszt całej rozbudowy, czyli skrzydeł D i E oraz remontu starej części, tj. skrzydeł A, B i C szacujemy na 81 milionów złotych brutto, etap pierwszy będzie kosztował 30 milionów złotych i te środki mamy już zabezpieczone w budżecie powiatowym. Pozostałe dwa etapy rozbudowy mogą zostać sfinansowane ze środków zewnętrznych, np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a także z budżetu centralnego. W ramach pozyskiwania tych środków część prac z etapów II i III można przyspieszyć. Na sesji budżetowej, 28 grudnia przedstawimy szczegóły naszego wniosku o te środki. Oferta przetargowa na wszystkie etapy inwestycji zostanie otwarta najprawdopodobniej 5 stycznia 2017 roku – zapowiada Paweł Dopierała, konsultant do spraw rozbudowy w ZOZ Gniezno.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.