http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy egzaminy na prawo jazdy będą w Gnieźnie?

Wyróżniony Czy egzaminy na prawo jazdy będą w Gnieźnie?

Dzisiejszą konferencję prasową w Starostwie zdominowały tematy związane tematami dotyczącymi kierowców i właścicieli pojazdów. Modernizacja działania Wydziału Komunikacji i Dróg, wynik zaostrzenia kar na przewinienia na drogach w powiecie – póki co dwa zatrzymane dokumenty prawa jazdy, a także wniosek starosty Beaty Tarczyńskiej do marszałka województwa o umożliwienie przeprowadzania egzaminów prawa jazdy w Gnieźnie to tematy, które dziś poruszono.


Jeśli chodzi o temat zmian na stanowiskach niektórych wydziałów w Starostwie i ich restrukturyzacji starosta Beata Tarczyńska jednoznacznie powiedziała, że do tego tematu odniesie się po 1 czerwca. Na pierwszy plan dzisiejszej konferencji na pewno wysunął się temat ewentualnej możliwości zdawania egzaminu Prawa Jazdy w Gnieźnie. - W związku z tym, że obowiązujące prawo dopuszcza powstanie filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego jako starosta wystosowałam pismo do pana marszałka Marka Woźniaka z prośbą o utworzenie takiej filii na terenie naszego powiatu. Na ten temat wiele się już w Gnieźnie mówiło, w związku z tym, że przyjęłam zasadę iż póki czegoś nie zrobimy to o tym nie rozmawiamy, jestem zdania, że mówić można o czymś co się zrobiło, dlatego ten temat poruszamy dopiero dziś kiedy poczyniliśmy pierwsze kroki. Teraz oczekujemy odpowiedzi pana marszałka, mam nadzieję, że nasz wniosek spotka się z przychylnością bo wygoda ale i kwestie kosztowe mieszkańców naszego powiatu wydaja się oczywistym argumentem. Uzasadnienie wniosku wydaje się być oczywiste, myślę że mieszkańcy powiatu na pewno oczekują takiego działania, które ułatwiałoby nabywanie tych uprawnień jakie daje prawo jazdy – mówi Beata Tarczyńska.

Starosta zapewniła też, że są już tereny, które brane są pod uwagę jako lokalizacja ewentualnej filii WORD, ale nie chce uprzedzać faktów, czeka, aż z propozycją i wnioskiem zapozna się marszałek Marek Woźniak.

Reorganizacja Wydziału Komunikacji i Dróg to kolejny punkt dzisiejszej konferencji. Zdaniem Małgorzaty Pietrzak – Sikorskiej dyrektor Wydziału niebawem załatwianie spraw związanych z rejestracją pojazdów i innych leżących w gestii WKiD będzie dużo prostsze i szybsze. - Jeśli chodzi o najnowsze zmiany na rzecz usprawnienia obsługi interesantów to możliwość dokonywania opłat kartami bankowymi, bezpośrednio na stanowisku urzędniczym. To znalazło odzwierciedlenie w potrzebach klientów z miesiąca na miesiąc przybywa klientów dokonujących opłat kartą. Zmiany przepisów i częsta ich niejednoznaczność wymuszają kolejne zmiany chcemy wprowadzić system numerkowy. Chcemy by ten system był wyposażony w telebimy, które będą dystrybuowały informacje w zakresie zmieniających się przepisów – zaznacza dyrektor M. Pietrzak-Sikorska. Zapowiedziano także możliwość rejestrowania się w danych sprawach przez internet, tak by umówić się na konkretną godzinę i konkretny dzień. Zmiany będą wdrażane w życie w czerwcu.

Zaostrzenie kar, zwłaszcza za nadmierną prędkość i prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu skutkujące między innymi zatrzymaniem prawa jazdy zdaniem kom. Sławomira Sikorskiego, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego przynajmniej w pierwszych dniach po zmianach doprowadza do wolniejszej jazdy i mniej kierowców przekracza prędkość. - W kwestii prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, czy przekraczania prędkości oraz przewożenia większej liczby osób niż ta do której przewozu dany samochód jest uprawniony to takie podstawowe trzy tematy, w których przepisy zostały zaostrzone. To co na pewno istotne to przekroczenie prędkości o 51 km  w terenie zabudowanym powoduje automatyczne zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Od momentu wejścia w życie nowelizacji przepisów mieliśmy w naszym powiecie dwa takie przypadki w jednym z nich kierowca w terenie zabudowanym jechał z prędkością 101 km na godzinę w drugim 104 km/h – dokumenty oczywiście zostały zatrzymane, dodatkowo osoby te otrzymały mandaty po 400 zł i punkty karne. Również na ulicy Poznańskiej policjanci zatrzymali busa, kierowca przewoził 14 osób gdy uprawnienia samochodu były na 9 osób również zatrzymano prawo jazdy i został skierowany wniosek do sądu o ukaranie kierującego pojazdem, zatrzymano także dowód rejestracyjny – poinformował komisarz Sikorski.

Wśród obostrzeń o których wspomniał naczelnik „drogówki” istotna jest też zmiana przepisów odnośnie kierujących pojazdem bez uprawnień. Policja ma prawo odholować samochód na parking policyjny na koszt kierowcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.