http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Radni zdecydowali – będzie rewolucja w parkowaniu!

Wyróżniony Radni zdecydowali – będzie rewolucja w parkowaniu!

Podczas drugiej środowej sesji Rady Miasta Gniezna przyjęta została uchwała w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania. Przyjęte dziś zapisy, które oznaczają wręcz rewolucyjne zmiany w zasadach parkowania w centrum miasta, wzbudziły wśród radnych ożywioną dyskusję. Temat już na początku obrad wywołał radny Jerzy Paweł Lubbe składając wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad. – Ta uchwała wymaga doprecyzowania. Tym bardziej, że na jej realizacja ma trwać do stycznia przyszłego roku, czyli mamy sporo czasu, przynajmniej kilka miesięcy, żeby tę uchwałę dopracować – mówi Jerzy Paweł Lubbe. Jego wniosek jednak przepadł.


Jerzy Paweł Lubbe zaznaczył, że zmiany powinny wejść w życie równolegle z powstaniem nowych parkingów. Dodał, że budzą one sporo kontrowersji również wśród mieszkańców miasta. W odpowiedzi głos zabrał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Zaznaczył, że przez blisko dwa miesiące pracował specjalny zespół, który wypracował przedłożone radnym rozwiązania. Radni również brali udział w pracach tego zespołu. – Możemy jeszcze dyskutować kilka miesięcy. Wszystkie argumenty zostały przedstawione – mówi Jarosław Grobelny. – Jeżeli tak ma być, że spotykamy się, poświęcamy kilkanaście godzin na to, żeby dyskutować, przekonywać się, a potem mówimy, że jeszcze potrzebujemy dyskusji, to pytanie po c podejmować tego typu pracę i po co się w ogóle spotykać? Po co coś wypracowywać, jeśli pod naciskiem dyskusji publicznej wycofujemy się z ustaleń? – dodaje.

Dalej głos zabrał Dariusz Banicki, który zadeklarował, że klub radnych Platformy Obywatelskiej opowie się przeciw zdjęciu kontrowersyjnej uchwały z porządku obrad. – Miastu bardzo potrzebna jest reorganizacja systemu parkowania. Ten system trzeba po prostu udrożnić. Możemy mówić o głosach niezadowolenia. Ale mamy też liczne głosy zadowolenia, że wreszcie coś się z tym zrobi. To są trudne decyzje. Musimy się z nimi zmierzyć. Jesteśmy radnymi po to, aby te trudne decyzje też podejmować – zaznacza Dariusz Banicki. Wyraził opinię, że przyjęcie uchwały w późniejszym terminie może spowodować, że nie uda się przeprowadzić zmian do stycznia przyszłego roku.

Po nim wypowiedział się Krzysztof Modrzejewski, który zadeklarował, że radni klubu Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI przychylą się do wniosku o zdjęcie uchwały z porządku obrad. Podkreślił, że zmiany są niekorzystne dla mieszkańców starego miasta oraz mieszkańców ulic, o które Strefa Płatnego Parkowania ma zostać rozszerzona. Jako dowód przedstawił listę podpisów blisko sześćdziesięciu mieszkańców ulicy Rybnej i Przecznica, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu opłat za parkowanie na tych ulicach. Dodał, że nie idzie za nimi właściwe przygotowanie infrastrukturalne, brak bowiem parkingów buforowych na obrzeżach strefy, których powstanie deklaruje prezydent. – Zgadzamy się, że zmiany są potrzebne, ale uważamy, że obecnie proponowane zmiany są zmianami szkodliwymi – podkreśla Krzysztof Modrzejewski.

Z kolei radny Marek Bartkowicz zauważył, że dopiero teraz, gdy pojawiły się informacje w mediach na temat proponowanych zmian rozpoczęły się prawdziwe konsultacje społeczne.  – Abyśmy mogli podjąć dobrą decyzję powinniśmy się wsłuchać w głos mieszkańców – stwierdził Marek Bartkowicz. Ostatecznie jednak wniosek, który złożył Jerzy Paweł Lubbe przepadł.

Dyskusja powróciła, gdy przyszło do podejmowania uchwały. Najpierw jej założenia przedstawił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona i podzielona na trzy podstrefy, w których ceny za godzinę postoju mają się kształtować na poziomie 3 zł, 2 zł i 1,2 zł za godzinę. Płatność ma też obowiązywać w soboty.

– Przychodzi nam zaproponować państwu rozwiązanie, które nie ma komukolwiek zaszkodzić. Natomiast ma stworzyć warunki, by centrum miasta nie pozbawić jego podstawowych funkcji, gdzie generowany jest handel, generowane są usługi, gdzie ludzie przyjeżdżają, załatwiają swoje sprawy. Zdaję sobie sprawę, że decyzja nie będzie prosta – mówi Jarosław Grobelny. Przypomniał, że zespół pracujący nad nowymi rozwiązaniami rozpatrywał również wnioski mieszkańców. – Z punktu widzenia mieszkańca sytuacja dla niego w jakiś sposób się pogarsza. Ale z punktu widzenia osoby przyjeżdżającej do centrum miasta, żeby dokonać zakupów, skorzystać z usług sytuacja się w jakiś sposób poprawia – mówi wiceprezydent. – Czy przesunięcie wprowadzenia tej uchwały o kilka miesięcy poprawi sytuację? – pyta. Podkreślił, że gnieźnianie nie przyjeżdżają do centrum miasta, by zrobić tam zakupy, przede wszystkim dlatego, że nie mają gdzie zaparkować. Podkreślił, że podejmowane są działania zmierzające do tego, by w centrum miasta powstały bezpłatne parkingi m.in. przy ulicy Sobieskiego, czy Jeziornej.

Po jego wystąpieniu rozpoczęła się długa dyskusja. Krzysztof Modrzejewski pytał, czy uchwała ma pozytywną opinię Rady Osiedla Stare Miasto. Złożył też wniosek o wyłączenie ze strefy ulic Rybnej i Przecznica. Z kolei Maciej Elantkowski zauważył, że mieszkańcy oczekują powstania nowych parkingów, a ich powstanie mogłoby spowodować, że wprowadzanie zmian nie będzie konieczne.

W odpowiedzi wiceprezydent Jarosław Grobelny zadeklarował, że wraz prezydentem Tomaszem Budaszem podejmuje działania zmierzające do utworzenia w mieście nowych parkingów. Zwrócił uwagę, że długi czas realizacji uchwały został zaplanowany po to, by móc przeprowadzić stosowne procedury (m.in. przetargowe) i stopniowo wprowadzić zmiany. Z kolei radny Marek Bartkowicz zaznaczył, że jego wniosek, by znieść odpłatność w soboty był efektem wsłuchania się w głos mieszkańców. – Powinniśmy jeszcze raz pochylić się nad tą uchwałą i bez pośpiechu podjąć decyzję, która zaspokoi potrzeby mieszkańców, klientów sklepów, turystów, tych co mieszkają w strefie i poza nią – mówi M. Bartkowicz.

D.z Banicki zwrócił uwagę, że ze Strefy Płatnego Parkowania nie korzystają tylko mieszkańcy centrum Gniezna, ale także innych części miasta. Zwrócił uwagę na to, że zaparkowanie w śródmieściu w sobotę jest bardzo trudne. Jego zdaniem przyjęcie uchwały dziś pozwoli dobrze przygotować wprowadzenie zmian. Głos zabrał też prezydent Tomasz Budasz, który zaznaczył, że zaproponowane zmiany mają na celu ożywienie centrum miasta. – Nie stać nas dzisiaj na luksus czekania. Dzisiaj czas na decyzje. Decyzje trudne, kontrowersyjne, ale decyzje dla dobra tego miasta – mówi Tomasz Budasz. – Mamy sześć miesięcy na przygotowanie programu informacyjnego dla mieszkańców, na przygotowanie przetargów. Nie mamy czasu na dyskusje – dodaje.

Swoją opinię wyraził też radny Ryszard Niemann, który uznał że uchwała ma służyć wyciągnięciu pieniędzy z kieszeni kierowców i dyskryminuje mieszkańców centrum miasta. Podkreślił, że zaproponowane stawki są najwyższymi, jakie przewidują przepisy ustawowe. – Ta uchwała jest kpiną z mieszkańców – mówi radny. – Pozbawiamy mieszkańców możliwości parkowania w centrum, nie dając możliwości alternatywnych – dodał.

Ostatecznie uchwała została przyjęta przy dwunastu głosach za, ośmiu przeciw i jednym wstrzymującym.
Na ten temat:
Strefa parkowania – strefa gorącej dyskusji
Parkowanie po nowemu

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.