http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O wojnie po wyborach

Wyróżniony O wojnie po wyborach

Do przepychanek słownych pomiędzy posłem Zbigniewem Dolatą a senatorem Piotrem Gruszczyńskim przyzwyczailiśmy się przy różnych sytuacjach. Wszystko wskazuje, że będą częścią gnieźnieńskiej codzienności przynajmniej tak długo, jak obaj będą parlamentarzystami.


Dziś podczas konferencji prasowej senator Piotr Gruszczyński odniósł się do rzekomych niedopowiedzeń ze strony posła Dolaty na temat jego komentarza po pierwszej turze wyborów, który nie był komentarzem ale cytatem z prasy włoskiej. Ponadto poruszył kilka innych tematów.

O studentach...
W pierwszej kolejności dziennikarza usłyszeli, że aż 100 studentów szczególnie uzdolnionych w skali kraju będzie mogło rocznie studiować na uczelniach zagranicznych przy wsparciu państwa dzięki przygotowanej ustawie. - Będzie to dotyczyło bardzo zdolnych studentów, którzy ukończyli 3 rok kierunkowy lub są po licencjacie. Możliwość ta dotyczy 30 uczelni z najwyższymi notami w rankingi prestiżowych uczelni, gównie to uczelnie amerykańskie ale nie tylko, z angielskich wymieniane są Oxford, Cambridge czy Uniwersytet Londyński. Koszt roczny studiów na takich uczelniach to około 150 tys. do 200 tys. zł. Ustawa przewiduje, że ci którzy ukończą takowe uczelnie jeśli przepracują, w przeciągu 10 lat po ukończeniu uczelni, pięć lat w podmiotach gospodarczych gdzie odprowadzana jest składka ZUS nie będą zwracać pieniędzy do budżetu państwa – poinformował senator Piotr Gruszczyński.

O strażakach...
Kolejna zmiana przepisów, o której informował dziś senator Gruszczyński dotyczy zmian w Ustawie o Ochronie Przeciwpożarowej. Projekt poselski wpłynął 4 maja do sejmu. Ustawa o zmianie ustawy - dotyczy uprawnień członków ochotniczych straży pożarnej, którzy doznają uszczerbku na zdrowiu, uczestnicząc w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach, a nie mają tytułu do ubezpieczenia społecznego. - Ustawa wprowadza, obok występujących w obecnym stanie prawnym: jednorazowego odszkodowania w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy oraz odszkodowania z tytułu szkody w mieniu (art. 26 ust. 1), wypłacanie nowego świadczenia pieniężnego określonego jako „rekompensata”. Jest ona wypłacana na wniosek, za każdy dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia, nie dłużej niż 18 miesięcy (okres łącznego pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – czytamy w cytowanej przez senatora Piotra Gruszczyńskiego opinii Bożeny Langer Głównej Legislator w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu.

O Dolacie...
Po przekazaniu tych niezbędnych mieszkańcom Gniezna informacji senator Piotr Gruszczyński po raz kolejny wciągnął dziennikarzy wszystkich zaproszonych mediów w historie, które miały miejsce w innych mediach. Powołując się na rozmowę, która miała miejsce w jednej z gnieźnieńskich rozgłośni po pierwszej turze wyborów prezydenckich, podczas spotkania w tymże medium posła Dolaty i senatora Gruszczyńskiego.

Zdaniem senatora jego komentarz wyrażający obawy o to, co może się stać po wyborze kandydata Andrzeja Dudy nie był jego komentarzem a cytatem przywołującym włoskie media, które wieszczyły widmo wojny po zwycięstwie kandydata PiS w wyścigu prezydenckim. Senator stwierdził, że już podczas spotkania poseł Dolata przekłamywał zaistniałą sytuację dowodząc że to senator Piotr Gruszczyński zapowiada wybuch wojny światowej po wyborze Andrzeja Dudy.

W dalszej części senator odniósł się do kolejnego spotkania radiowego, w którym senator nie uczestniczył a adwersarzem posła Dolaty był poseł Paweł Arndt. W którym to spotkaniu ponownie poseł dolata miał przypisywać wieszczenie wojny po wyborze Andrzeja Dudy na prezydenta RP. - Nie po raz pierwszy poseł Dolata albo manipuluje świadomie opinią publiczną przekłamując fakty albo nie rozumie co się do niego mówi – powiedział senator Gruszczyński.

Ostatnia informacja dotyczyła kwestii, która jeśli nie dotykała bezpośrednio Gniezna to kilku gmin ościennych zwłaszcza Łubowa. Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego absurdalnie nałożone na Gminy obciążenie utrzymanie byłych krajówek, które nadal de facto są krajówkami zostało zdjęte. - Niezmiernie jestem szczęśliwy z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że drogi takie jak S 5 które spadły jeśli chodzi o utrzymanie na barki gmin, to stało się kiedy pojawiły się budowy nowych dróg ekspresowych. Niestety to nie było dobre rozwiązanie, gminy nie są sobie wstanie poradzić z ich utrzymaniem. Tutaj muszę przypomnieć, że Platforma Obywatelska choć nie tylko w trybie przyspieszonym przygotowała ustawę, która została przegłosowana w sejmie, to posłów PiS nie było na sali nie brali udziału w głosowaniu nad tak ważną ustawą dla gmin. Potem ustawa trafiła do senatu i nic nie zapowiadało tego co się wydarzyło później – mówi P. Gruszczyński. - Senatorowie PiS, którzy sprawiali wrażenie, że popierają dążenia samorządowców zagłosowali przeciwko tej ustawie. Potem doszło do kolejnych wydarzeń co wprowadziło nas w zdumienie. Otóż Związek Miast Polskich chyba pod namową, złożył do prezydenta Bronisława Komorowskiego pismo, żeby skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego uznając, że jest ona niekonstytucyjna i niestety to się stało. Pan prezydent skierował te ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dziś mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwy, że teraz orzeczenie Trybunału zdejmuje obowiązek z gmin, bo proszę sobie wyobrazić jak te gminy miałyby utrzymać drogi o ogromnym natężeniu ruchu gdyby przyszła sroga zima? - dodaje senator.

Komentarz od autora
    Związek Miast Polskich jako niekonstytucyjne uznawał przede wszystkim nałożenie na gminy obciążenia gmin utrzymaniem dróg o natężeniu krajówek, przez ustawę o drogach, co skutkowało jednoczesnym błędem legislacyjnym ustawy o zmianie ustawy, która miała zdjąć ten obowiązek. Co akcentował na marcowej konferencji w Pobiedziskach w tej sprawie Kazimierz Bałęczny. Konferencji, na której był również senator Piotr Gruszczyński. Ostatecznie jednak zamrożenie ustawy przez skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego odbyło się za podpisem prezydenta Komorowskiego. Dziś nie ma już sensu doszukiwać się realnych przesłanek tej decyzji ustępującego prezydenta. Podobnie jak senator cieszę się, że wreszcie gminy nie są łupione przez państwo. Zgodzę się, że na etapie walki o gminy z samorządowcami byli wszyscy lokalni parlamentarzyści. Nie ważne kto komu co wypominał na wspomnianej konferencji. Ważne, że będzie lżej gminom, a nie Warszawie. Na miłość boską nie można był zacząć tej konferencji od tego newsa? To nic, że media o tym już wiedziały, ale to dobry news dla ościennych gmin to trochę jakby dla nas.
    Dwie pierwsze informacje to raczej z cyklu powiem o czymś jeszcze niż o Dolacie, to będzie wrażenie, że o Dolacie to na marginesie. Choć co do idei pomagania najlepszym 100 proc. zgoda, gdyby tak jeszcze przestać pomagać tym, którym się nie chce bo po co ma się chcieć skoro są mopsy, zapomogi i inna niesprawiedliwość społeczna. Ilu wtedy zdolnych możnaby na te lepsze uczelnie wysłać skoro przyznajemy sami, że nasze to do D. Autor tak nie uważa. Na litość boską uwielbiam serial „Strażacy” – mówię to śmiertelnie poważnie. Bardzo dobrze, że legislator zaopiniował, ale błagam strażacy to nie półgłówki, dawno już to wygooglali.
    Co zaś do sedna tej konferencji. Nie wiem jak społeczeństwo, ale ja mam dość dochodzenia, który z panów, którego obraził, i co kto komu imputował. Jeśli Pan nie komentował a jedynie cytował, to po co ten cytat? Jak nie po to by skomentować? Pytanie czy powołał się pan na doniesienie włoskiej prasy czy doniesienie pewnej gazety o tym, że Włosi donieśli? Oczywistym jest, że reakcja pana posła Dolaty także od czapy. Po pierwsze nawet gdyby wyraził Pan taką opinie własną a nie makaronizm, opinia nie może być w świetle prawa pomówieniem więc co posłowi do opinii senatora? To wszystko nie ważne! Panowie my już zapomnieliśmy o co wy się kłócicie tak naprawdę, nikt wam nie uwierzy że o włoską wizję wojny. I jeszcze jedna prosta uwaga, jeśli będzie Pan opierał konferencje na cytowaniu wypowiedzi z jednych mediów przy udziale innych mediów, będziemy musieli przestać o tym pisać. Bp może Pan stosować krypto reklamę w mediach. A chciałem zauważyć, że komentarz to także opinia .

PS. To o co tak naprawdę poszło tak po ludzku zapytam: panie Piotrze i panie Zbyszku?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.