http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wójt Andrzej Łozowski triumfuje!

Wyróżniony Wójt Andrzej Łozowski triumfuje!

- To jest chyba najlepszy prezent na rocznicę 25-lecia samorządności. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie dwunastu sędziów wydał wyrok i wszystkie trzy punkty nowelizacji ustawy są zgodne z Konstytucją, czyli wygraliśmy czteroletnią batalię – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która zakłada przekazywanie przez województwa innym samorządom zarządu nad drogami, jest zgodna z Konstytucją.


Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał we wtorek wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczący nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Kwestionowane przez prezydenta przepisy dotyczyły regulacji pozwalających samorządom województw na przekazywanie samorządom innych szczebli, np. gminom zarządu nad istniejącymi odcinkami dróg, które zostały nowymi trasami. Nowelizacja ustawy o drogach publicznych przewiduje m.in., że dawne drogi krajowe zastępowane przez drogi ekspresowe czy obwodnice nie będą otrzymywać - jak dotychczas - kategorii drogi gminnej, a będą zaliczane do dróg wojewódzkich.

- To jest chyba najlepszy prezent na rocznicę 25-lecia samorządności. We wtorek Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie dwunastu sędziów wydał wyrok. Wszystkie trzy punkty nowelizacji ustawy są zgodne z Konstytucją, czyli wygraliśmy czteroletnią batalię o to, żeby właściwie klasyfikować drogi, które po wybudowaniu nowej drogi krajowej, są przekazywane samorządom – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Jak zaznacza wójt Łozowski, teraz drogi muszą być przekazywane według właściwości, czyli generalnie tak, że jeżeli droga jest tej klasy co droga Łubowo – Poznań musi być drogą wojewódzką. - Jeżeli będzie to droga o mniejszym odcinku, to będzie drogą powiatową, a jeśli będzie to szczątkowy odcinek to będzie drogą gminną. W ten sposób samorządy będą wykonywać swoje zadania i każdy szczebel samorządu będzie je wykonywał w sposób właściwy, ludzie będą jeździli bezpiecznie, a majątek narodowy nie ulegnie degradacji. O to walczyliśmy i okazuje się, że intensywna walka nawet na poziomie gminy przynosi skutki – podkreśla gospodarz gminy Łubowo.

Przy tej okazji wójt Andrzej Łozowski dziękuje zaprzyjaźnionym posłom ziemi gnieźnieńskiej, ale też poseł Bożenie Szydłowskiej, posłowi Waldy Dzikowskiemu oraz – co szczególnie podkreśla wójt Łozowski – zaangażowanemu od początku w tę sprawę Kazimierzowi Bałęcznemu, byłemu dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad oraz wielu innym osobom.

Na ten temat:
Gminy przeciwko ustawie, która doprowadzi je do bankructwa
Po wizycie w Pałacu Prezydenckim będzie nowa ustawa o drogach!
A. Łozowski: – To są tak wielkie absurdy, że chcemy je przedstawić w Kancelarii Prezydenta
A. Łozowski: – Zły sen gmin się zakończył
Samorządy górą! „Stara piątka” nie dla gmin! Na razie...
Samorządy nie odpuszczają! Walka o „starą piątkę” trwa! 
„To jest absurd robić drogę gminną z drogi krajowej”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.