http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Parowozownia stanie się Muzeum Narodowym?

Wyróżniony Parowozownia stanie się Muzeum Narodowym?

Jaka będzie przyszłość gnieźnieńskiej parowozowni? Czy jest szansa, że powstanie w tym miejscu Narodowe Muzeum Kolejnictwa? Na pytanie próbował dzisiaj odpowiadać Robert Gaweł, senator Prawa i Sprawiedliwości, który został właśnie szefem senackiego zespołu ds ochrony zabytków.


Zespół będzie działał przy Senackiej Komisji Infrastruktury i już porusza kwestie związane z ochroną zabytków ruchomych i nieruchomych, a także dotyka problematyki muzealnictwa kolejowego oraz prawa kolejowego. Po kilku spotkaniach z przedstawicielami najważniejszych spółek branżowych, ministerstw i urzędów oraz środowiskami miłośników kolei 27 marca 2017 roku zwołano konferencję pod hasłem „Ochrona dziedzictwa kolejowego w Polsce”, na której przedstawione zostały wyniki prac zespołu. 

- Jeśli chodzi o konkluzje, które z tej konferencji popłynęły, to są dwa wnioski. Pierwszy mówi o kompleksowej zmianie przepisów, z zmianach systemowych i tutaj sobie pozwoliliśmy zawnioskować do pani premier o powołanie międzyresortowego zespołu, który zajmie się ochroną dziedzictwa technicznego, w tym dziedzictwa kolejowego. Druga petycja dotyczy sprawy związanej z powołaniem Narodowego Muzeum Kolejnictwa i ja w moim wystąpieniu zaproponowałem, żeby przyjąć petycję w sprawie Narodowego Muzeum Kolejnictwa na 100-lecie niepodległości w hołdzie polskim kolejarzom – zapowiada senator Robert Gaweł.

W piśmie czytamy m. in.: - Polska, jak do tej pory nie doczekała się obiektu na miarę tych, które istnieją w Anglii i Niemczech. Zaangażowanie państwa w utworzenie instytucji muzealnej byłoby odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie społeczeństwa na obcowanie z żywą historią. Jesteśmy przekonani, że najlepszym miejscem na stworzenie Narodowego Muzeum Kolejnictwa jest kompleks parowozowni w Gnieźnie oraz placówki w Katowicach, Chabówce i Lublinie – cytuje senator Gaweł.

Podczas wspomnianej konferencji w tej sprawie wypowiedział się naukowiec z Polskiej Akademii Nauk – dr hab. Zbigniew Tucholski, który pozytywnie ustosunkował się do tego pomysłu. - Jednoznacznie stwierdził, że te zabytki i koncepcja narodowego muzeum jest słuszna i że stworzenie tego w Gnieźnie jest jednym z najlepszych rozwiązań. Jeśli chodzi o koncepcję gnieźnieńską, jest to obiekt o dużej wartości, obiekt unikatowy, jeśli chodzi o zachowanie oryginalnej substancji – dodaje Robert Gaweł.

W senackiej konferencji, która odbyła się w Warszawie, 27 marca również uczestniczyli: Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna oraz Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei i Patryk Kuliński z GSMK.  

Konkluzje w sprawie zagospodarowania gnieźnieńskiej parowozowni są podobno pozytywne, jak mówi dalej R. Gaweł, który obiecuje intensywne działanie w celu pozyskiwania partnerów dla tej inicjatywy. - Działania są bardzo intensywne i nie byłoby tej konferencji, gdyby nie liczne wizyty w Ministerstwie Infrastruktury. Będziemy z całych sił walczyć o Gniezno, żeby uratować tę niepowtarzalną infrastrukturę i ten obiekt. Myślę, że ta praca, którą wykonujemy, powoduje, że coraz więcej ludzi do tego jest przekonanych. Swoje poparcie zadeklarowali Stanisław Karczewski, obecny Marszałek Senatu i Bogdan Borusewicz, były Marszałek Senatu, który jest liderem Platformy Obywatelskiej w Senacie. Obaj byli na tej konferencji – podsumowuje senator.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.