Logo
Wydrukuj tę stronę

Droga S5 otwarta! „Mieszkańcy Gniezna odetchną od ruchu ciężkiego”

Wyróżniony Droga S5 otwarta! „Mieszkańcy Gniezna odetchną od ruchu ciężkiego”

Na dwa miesiące przed planowanym końcem prac oddano dziś do użytku ponad 18-kilometrowy odcinek Drogi Krajowej S-5 łączącej węzeł Gniezno Południe z węzłem Mieleszyn (a rzeczywiście Mielno). Podczas otwarcia oddawanego do użytku odcinka obecni byli przedstawiciele polskiego rządu, a także lokalni parlamentarzyści i władze samorządowe. Ruch został uruchomiony około godz. 12.00 po krótkiej uroczystości i symbolicznym przecięciu wstęgi.


W praktyce uruchomienie nowego połączenia komunikacyjnego stanowi wykończenie obwodnicy Gniezna. Wcześniej, w roku 2012, Gniezno połączono odcinkiem o długości 35 km z autostradą A-2. Oddany dziś do użytku odcinek liczy sobie 18,5 km i pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Gniezna.

Inwestycja realizowana przez oddział poznański GDDKiA kończy się na granicy województwa kujawsko-pomorskiego, natomiast dalszy etap prac będzie realizować już oddział bydgoski GDDKiA. - Dla mnie dzisiaj ma miejsce szczególnie ważne zdarzenie, bo ja tu byłem na samym początku realizacji tego kontraktu i rzeczywiście wyglądało wszystko inaczej, pamiętajmy, że te tereny bagniste, to była gigantyczna praca wykonawcy, a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To jest inwestycja strategiczna, nie tylko dla Gniezna i Wielkopolski, ale dla państwa polskiego – mówi Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski.

Przedstawiciel rządu na terenie naszego województwa tłumaczył potem, jak duże znaczenie ma poprawa warunków komunikacyjnych. - Pamiętajmy, że państwo, w którym jest dobra i nowoczesna infrastruktura drogowa, która jest krwiobiegiem dla tego państwa, to jest państwo przyjazne obywatelom i to jest jakby kwestia fundamentalna. Dla Gniezna rzeczywiście jest to inwestycja o tyle ważna, że ona wyprowadza ruch tranzytowy i ruch ciężki z Gniezna, więc mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski odetchną od tej uciążliwości. Patrzymy na to także przyszłościowo, bo zbliżamy się wreszcie do standardów europejskich z naszą infrastrukturą i to może tylko cieszyć – dodaje Z. Hoffman.

- Mamy tutaj do czynienia z kolejnym odcinkiem autostrady, bo to jest prawie autostrada, która nazywa się tylko drogą ekspresową S-5 i która będzie łączyć Wrocław, przez Poznań z Grudziądzem. Jest zatem łączenie Dolnego Śląska, Wielkopolski z portami Gdańska i Gdyni, to ważne i bardzo strategiczne połączenie również dla całej Europy i mam nadzieję, że w maju tego roku ogłosimy przetarg na budowę nowego odcinka S-3 Bolków-Lubawka, a więc połączenie Czech, przez Wrocław, Poznań i dalej mamy właśnie brakujące połączenie Gniezna z Grudziądzem – komentuje Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Niestety, te odcinki, które jeszcze brakują, czyli na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, tak nasi poprzednicy zaplanowali, że ich daty oddania do użytku, to jest dopiero 2019 rok, ale wciąż pracujemy, żeby był to nie koniec, a już początek 2019 roku. Tak, jak udało się skrócić tu okres realizacji o dwa miesiące, tak mam nadzieję, że w tych odcinkach, które idą już na północy-wschód w stronę Grudziądza, że te przyspieszenia będę większe – dodaje J. Szmit.

Ruch został uruchomiony ok. godz. 12.00 po krótkiej uroczystości i symbolicznym przecięciu wstęgi, którego wspólnie dokonali wojewoda Zbigniew Hoffman i wiceminister Jerzy Szmit oraz poseł Zbigniew Dolata, senator Robert Gaweł, starosta Beata Tarczyńska, wójt gminy Gniezno – Włodzimierz Leman, wójt gminy Łubowo – Andrzej Łozowski, wójt gminy Mieleszyn – Janusz Kamiński, a także Danuta Hryniewiecka – dyrektor ds inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz szef struktur wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości – Witold Czarnecki. Chwilę później z jednej i drugiej strony nową drogą pojechay pierwsze samochody.

Uroczystość odbyła się w Miejscu Obsługi Podróżnych, które zostało usytuowane w okolicach Modliszewka. W otwarciu nowego odcinka drogi S-5 wzięli udział także pracownicy firmy Budimex, głównego wykonawcy inwestycji. Przedstawiciele zaproszonych mediów mieli okazję, jako pierwsi pojechać nową trasą.

Więcej na temat otwartego dzisiaj odcinka trasy S5 – o długości 18,5 km – od węzła „Mieleszyn” do węzła „Gniezno Południe” można przeczytać tutaj.

Informacjelokalne.pl