http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ponad 3 miliony złotych dla gmin naszego regionu: Łubowa i Kłecka!

Wyróżniony Ponad 3 miliony złotych dla gmin naszego regionu: Łubowa i Kłecka!

Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i Adam Serwatka, burmistrz gminy Kłecko podpisali wczoraj z Krzysztofem Grabowskim, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego umowy na dofinansowanie projektów unijnych dotyczących kanalizacji sanitarnych na terenie gminy Łubowo i Kłecko. W ramach tych dwóch projektów do wspomnianych gmin wpłyną łącznie ponad 3 miliony złotych!


W przypadku gminy Łubowo kwota pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową wynosi ponad 1,2 mln złotych, natomiast w przypadku gminy Kłecko jest to kwota ponad 1,9 mln złotych. - Tym samym na teren powiatu gnieźnieńskiego wpłynie kwota ponad 3 mln złotych – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo przyznaje, że dla jego gminy jest to jedna z ważniejszych umów, ponieważ chodzi o modernizację oczyszczalni ścieków która była wybudowana w 1996 roku, czyli ma blisko 21 lat temu. - Ta oczyszczalnia to norweska technologia, która nie wymaga wielkich remontów i głównym elementem tego projektu będzie zakup instalacji do utylizacji osadów. Do tego dojdzie lifting pozostałych rzeczy, które prze te 21 lat miały prawo się zużyć – mówi A. Łozowski. - Stąd ta inwestycja na ponad 2 miliony złotych, gdzie dofinansowanie jest 75 procent. Patrząc na inwestycje realizowane na terenie gminy Łubowo, jest to bardzo duży zastrzyk pieniędzy do naszego budżetu – dodaje wójt gminy Łubowo.

Oczyszczalnia, której dotyczy dofinansowanie swoim zasięgiem obsługuje teren Łubowa, Fałkowa i Żydówka. - W ramach tego projektu zostanie powiększona pojemność tej oczyszczalni, a ma to znaczenie, ponieważ w tej chwili rozbudowuje się Fałkowo i ilość ścieków komunalnych będzie przybywało – dodaje A. Łozowski.

Z kolei Adam Serwatka, burmistrz gminy Kłecko podkreśla, że to dofinansowanie to bardzo ważna rzecz, ponieważ Kłecko jest obecnie w takim momencie, gdzie bardzo mocno stawia się na ekologię, na czyste środowisko. - Jesteśmy w trakcie przetargu na budowę nowej oczyszczalni ścieków w Kłecku, inwestycji na blisko 10 milionów złotych. Przygotowujemy się i mamy już projekty na kanalizację jeśli chodzi o aglomerację Kłecko i to będzie projekt na blisko 20 milionów złotych. O te środki będziemy się ubiegać w ramach WRPO – mówi A. Serwatka. - Natomiast te środki z PROW to bardzo duży zastrzyk dotyczący budowy kanalizacji we wsi Kolonia. Kolonia można powiedzieć jest już integralną częścią Kłecka i dla nas  dofinansowanie ponad 60 procent, blisko 2 mln złotych to bardzo ważna rzecz. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie bardzo mocno na podniesienie jakości życia mieszkańców, tym bardziej, że w miejscowości Kolonia już wkrótce będzie dobudowana sieć gazowa – zaznacza burmistrz gminy Kłecko.

Jak przyznaje wicemarszałek, o przyznaniu tych pieniędzy decydowały bardzo konkretne kryteria, które zostały przyjęte przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Były to zarówno kryteria ogólnokrajowe, jak i regionalne, które proponował samorząd województwa wielkopolskiego. Jeśli chodzi o kryteria ogólnokrajowe to brano pod uwagę m.in. stopę bezrobocia na terenie danej gminy, dochód gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale też szereg innych kryteriów, jak choćby fakt, czy w danej miejscowości były już realizowane środki z PROW na lata 2007 – 2013. Jeżeli nie było, to ta punktacja była wyższa, a jeśli były, to nieco niższa – wyjaśnia. - Jeśli zaś chodzi o kryteria regionalne to braliśmy pod uwagę np. propozycje budowy przydomowych oczyszczalni ścieków czy, jak w tym przypadku, wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej wybudowanej przed 2000 rokiem. To była taka konkretna propozycja, bo wiemy, że wówczas szereg tych sieci było azbestowych i często samorządy chcą i potrzebuję dokonać tej wymiany tych sieci – podkreśla.

Zdaniem K. Grabowskiego, samorządy gminne które z tych środków skorzystały, zapoznały się  podczas wielu szkoleń z tymi kryteriami i tak przygotowały projekty, by maksymalna ilość punktów została przez te projekty uzyskana.

Umowy ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podpisał wicemarszałek K. Grabowski, a ze strony gminy Łubowo: wójt  A. Łozowski i skarbnik gminy Eugenia Klimek. Z kolei ze strony gminy Kłecko: burmistrz A. Serwatka i skarbnik Irena Czajka.

Po podpisaniu umów, które odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Gminy Łubowo, obecni na spotkaniu zapoznali się z działalnością Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” mającej swoje biuro w Łubowie (do LGD należy zarówno Łubowo jak i Kłecko). Prezentacji dokonała Katarzyna Wielgosz.

2 komentarzy

  • Rafał
    Rafał piątek, 23, czerwiec 2017 19:26 Link do komentarza Raportuj

    Kłecko jest miastem bezrobocia, większość mieszkańców kłecka pracuje poza miastem w dużej części województwa, bądź żyje z 500 + (kobiety), sam burmistrz gminy kłecko startując na stanowisko burmistrza obiecał pracę dla mieszkańców. Oczywiście wszelakie dotacje zawsze się przydadzą :-)

  • Obywatel
    Obywatel piątek, 23, czerwiec 2017 13:23 Link do komentarza Raportuj

    Brawo Brawo i tak trzymać!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.