http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Rządzący cofnęli się pod naciskiem społecznym”

Wyróżniony „Rządzący cofnęli się pod naciskiem społecznym”

We wtorkowe przedpołudnie swoje stanowisko na temat zawetowania przez prezydenta przyjętych przez Sejm i Senat ustaw zmieniających ustrój Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa zaprezentowali politycy Platformy Obywatelskiej z Gniezna.


Konferencję prasową zwołali poseł Paweł Arndt i były senator Piotr Gruszczyński, którzy postanowili skomentować aktualną sytuację w Polsce. Ich zdaniem, ostatnie pomysły rządzącego ugrupowania rodzą ogromne niepokoje społeczne, których dowodem są uliczne protesty, które rozlały się ostatnio na cały kraj. - Istotnym elementem tej całej zawieruchy jest to, że opozycja się jednoczy. Ja byłem na manifestacjach w Warszawie i jednym z głównych haseł, które było wtedy prezentowane i wykrzykiwane, to było hasło: zjednoczona opozycja – mówi Paweł Arndt, poseł Platformy Obywatelskiej.

Były senator natomiast przypomina o podjętych przed dwoma tygodniami próbach podwyżki ceny paliwa, celem zawarcia w niej nowej opłaty drogowej na drogi gminne i powiatowe. Twarzą tego projektu poselskiego był gnieźnieński parlamentarzysta, Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca ostatecznie od pomysłu tego jednak odstąpiła. - Ta próba miała jednak duże znaczenie społeczne i chciałbym się tutaj odnieść do dwóch wypowiedzi pana posła Zbigniewa Dolaty. Pierwsza, że za tę podwyżkę społeczeństwo jeszcze podziękuje, no jestem pod wrażeniem takiej argumentacji. Po wtóre, muszę powiedzieć, że jak oglądałem wypowiedź pana posła w jednej z telewizji i gdy usłyszałem, że ci, którzy są przeciwko podwyżce ceny paliwa, tak naprawdę wspierają kapitał zachodni, to ta argumentacja już mnie powaliła całkowicie – podkreśla Piotr Gruszczyński, szef struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Gnieźnie. Były senator złożył również swojemu rywalowi politycznemu dość ironicznie brzmiące podziękowania. - Ja chcę podziękować panu posłowi, że jego argumentacja nie przekonała nawet samego prezesa i dziś mamy, co mamy. Gdyby jednak ktoś chciał się odnieść do cen paliwa za czasów Platformy Obywatelskiej, to proszę pamiętać, że wtedy za baryłkę płaciliśmy 108 dolarów, a dziś mamy 48 dolarów i to ceny światowe decydują, jakie mamy koszty zakupu tego produktu – komentuje.

Wczoraj swoje weto w sprawie dwóch ustaw, które zmieniać miały ustrój Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, zapowiedział prezydent Andrzej Duda. - W jednym i drugim przypadku rządzący cofnęli się pod naciskiem społecznym – zauważa Paweł Arndt. W jego ocenie wycofanie pomysłu podwyżki ceny paliwa mogło mieć podłoże polityczne. - Być może wycofanie tej podwyżki ceny paliwa miało przykryć sprawę zamachu na Sąd Najwyższy – uważa poseł PO, który podziękował także gnieźnianom za uliczne protesty. - I teraz pytanie, co dalej i tu mamy różne scenariusze. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Teoretyczna istnieje możliwość odrzucenia tego weta i ja przygotowałem sobie nawet podział tych ilości mandatów różnych ugrupowań, a więc 3/5 Sejmu to jest 276 głosów. Dzisiaj PiS ma 234 głosy i gdybyśmy doliczyli do tego Kukiza, co jest raczej wątpliwe plus inne małe koła, tj. Republikanów, Wolnych i Solidarnych, a także posłów niezrzeszonych, to się okazuje, że jest łącznie 277 głosów. Oczywiście zakładane są tutaj również jakieś czarne scenariusze, że Marszałek Sejmu zwoła znienacka posiedzenie i część opozycji będzie gdzieś na wakacjach i nie zdąży dojechać, ja myślę jednak, że w świetle tego wszystkiego, co się wydarzyło do tej pory, w świetle tych wszystkich protestów, to jednak rządzący na to się nie odważą – dodaje polityk Platformy Obywatelskiej.

1 komentarz

 • MARCIN MAJEWSKI
  MARCIN MAJEWSKI wtorek, 25, lipiec 2017 14:14 Link do komentarza Raportuj

  DLA TYCH CO SIĘ URWALI TŁUMACZE
  STARE NUMERY
  PIS WYSTAWIA 3 DO 4 AKTÓW PRAWNYCH WIE ŻE OPOZYCJA WYPEŁŹNIE Z POD KAMIENI NA ŚWIATŁO DZIENNE ZABIERAJĄC DZIECI I WNUKI ROBI AFERĘ ROBI ZAMIESZANIE 2 ODPADAJĄ JEDNA PRZECHODZI
  PREZYDENT JEST SUWERENEM CAŁEGO NARODU POKAZUJE NIEZALEŻNOŚĆ II OCZYWIŚCIE ZYSKUJE
  DWIE NASTĘPNE PRZECHODZĄ PO JAKIMŚ CZASIE I PREZYDENT PODPISUJE SPRAWA ZAŁATWIONA A MEDIA POLSKO JĘZYCZNE OPOWIADAJĄ JAKI TO ROZŁAM I TARCIA A O USTAWIE PODNOSZĄCEJ CENY NA PALIWO TZW. ZASŁONA DYMNA JUŻ SIĘ NIE MÓWI A CO TEJ NOCY UCHWALILI TEGO NIE WIE NIKT BO TAK SIĘ INTERESUJE
  JESZCZE RAZ PIS WSZYSTKO ZAŁATWI CO SOBIE ZAPLANOWAŁ A NAUCZONY HISTORIĄ ROBI TO POWOLI ACZ ZDECYDOWANIE

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.