http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łubowo gospodarczym liderem powiatu gnieźnieńskiego!

Wyróżniony Łubowo gospodarczym liderem powiatu gnieźnieńskiego!

Nie ma już żadnych przeciwwskazań i pełną parą ruszyły prace przy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” – Podstrefa Łubowo. Kropkę nad „i” postawiła premier Beata Szydło, która pod koniec lipca podpisała rozporządzenie o utworzeniu wspomnianej Strefy. Pierwsze firmy zainwestują w Strefie wiosną przyszłego roku! Tym samym gmina Łubowo potwierdza, że jest liderem gospodarczym powiatu gnieźnieńskiego!


O strefie ekonomicznej w Fałkowie na naszych łamach informowaliśmy już wielokrotnie. W marcu został zrobiony przedostatni krok zwieńczający tę inwestycję. Wówczas gmina Łubowo podpisała umowę z Zarządem Województwa Wielkopolskiego na kwotę 12 mln zł na realizację projekt pn. „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Łubowo przeznaczonych do włączenia do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK – Podstrefa Łubowo” (kwota całego projektu wynosi ponad 15,5 mln zł). Projekt ten jest ujęty w ramy gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI).

Ostatnim krokiem było rozporządzenie o utworzeniu wspomnianej Strefy podpisane przez Beatę Szydło – Prezesa Rady Ministrów. I decyzja taka zapadła pod koniec lipca.

Ze wspomnianej kwoty ponad 15 mln zł,po przetargu okazało się, że jest to kwota niespełna 12 mln zł na uzbrojenie 36 hektarów Strefy (łącznie na tę Strefę w przyszłości są przeznaczone 123 hektary). W ramach tego powstaną drogi wewnętrzne, parkingi, kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociągi oraz stacja uzdatniania wody. - Mamy już zapewnioną energię i gaz. Umowy w tej sprawie podpiszemy w stosownym momencie – wyjaśnia Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i dodaje, że firma, która wygrała przetarg na uzbrojenie terenów jest obecnie na etapie uzgadniania projektu.

Z tak szybkich kroków związanych z uruchomienie Strefy zadowolony jest gospodarz gminy Łubowo. - Wiadomo, że musi być początek, żeby to zagospodarować, a potem w miarę potrzeby dokładać kolejne hektary. Gdyby tych hektarów zabrakło, to w grę wchodzi jeszcze dodatkowych 200 hektarów leżących po sąsiedzku. Myślę, że uda nam się to wszystko zrealizować, bo walczyliśmy o to od 1998 roku, utrzymaliśmy te grunty jako właściciel i dzięki temu, możemy taki projekt realizować – mówi A. Łozowski.

Aktualnie wójt gminy prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wstępnie zadeklarowali, że chcą inwestować w Strefie. Najważniejsze, co podkreśla A. Łozowski, jest by tereny Strefy były wyposażone we wszystkie media.

- Uważam, że jesienią tego roku pierwsze maszyny wejdą na teren budowy Strefy i wiosna 2018 r. będzie wszystko sfinalizowane. Niezależnie od tych prac, firmy które podpiszą umowy mogą już rozpocząć budowę swoich hal w Strefie. Na terenie strefy znajdą się firmy, które zatrudniają poniżej 250 pracowników – zaznacza A. Łozowski.

Wójt Łubowa ma nadzieję, że wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, obecnie dojeżdżających do pracy w Poznaniu lub okolicach, znajdą teraz pracę w firmach zlokalizowanych w Strefie, a co za tym idzie mieszkańcy zaoszczędzą pieniądze na dojazd i będą te środki wydawać w naszym regionie. Wójt nie ukrywa też, że gmina Łubowo będzie miała ze Strefy duże wpływy do budżetu z podatku od nieruchomości. - Dzięki temu nasza gmina będzie się dalej dynamicznie rozwijać. Będą dodatkowe środki finansowe na oświatę, kulturę, sport czy też inne inwestycje służące naszym mieszkańcom – wskazuje.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pogratulować wielkiego sukcesu włodarzom gminy Łubowo i czekać na pierwsze firmy, które zainwestują w strefie.

Nie od dziś wiadomo, że w wielu gminach powiatu gnieźnieńskiego brakuje terenów pod inwestycje. Okazuje się, że w gminie Łubowo jest zupełnie inaczej. - Tych terenów w naszej gminie jest bardzo dużo. Zwykłych stref inwestycyjnych mamy około 400 hektarów. Strefa w Fałkowie to specjalna strefa ekonomiczna, gdzie inwestorzy będą mogli uzyskać dodatkowe ulgi. W tym kierunku szliśmy już w latach 90-tych i wówczas mieliśmy taką perspektywę, by przygotować tereny w naszej gminie pod przyszłe inwestycje. Każdy wójt czy burmistrz obejmując urząd, powinien mieć bowiem perspektywę długoletnią na politykę i rozwój gminy, i myślę, że w tej chwili zaczynamy odcinać kupony od tej działalności – przyznaje A. Łozowski.

Gmina Łubowo to nie tylko budowa Strefy w Fałkowie. - Od ponad 26 lat prowadzimy taką politykę finansową, żeby nasza gmina, nasze wioski rozwijały się harmonijnie, stopniowo. Nikt nie jest w stanie zrobić wszystkiego od razu. Jeśli tak mówi, to kłamie. Jednocześnie staramy się utrzymywać finanse publiczne na tym poziomie, żeby zadłużenie gminy nie przekraczała 17 procent, gdzie możliwość zadłużenia jest 60 procent – mówi wójt.

Jakie gmina ma plany na kolejne lata?  Będzie to m.in. modernizacja oczyszczalni, budowa przedszkola, kanalizacji, dróg i chodników. - Mamy też projekt dotyczący zagospodarowania terenów wokół Urzędu Gminy w Łubowie, gdzie ma powstać takie centrum Łubowa oraz budowa nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej w Łubowie. Będzie ona zlokalizowana przy stadionie ze sztuczną nawierzchnią i ma służyć mieszkańcom i klubom sportowym – podkreśla.

1 komentarz

 • Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna
  Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna środa, 09, sierpień 2017 07:44 Link do komentarza Raportuj

  Gratulacje Panie wójcie dla Pana i ...... wszystkich mieszkańców, którzy popierają Pana w kolejnych wyborach, a tym samym, popierają Pana kierunek rozwoju gminy Łubowo. Mam nadzieję, że teraz znajdzie Pan czas na piękne zagospodarowanie terenów otaczających "biedne" bloki w FAŁKOWIE. Tak jak Pan 4 lata temu obiecał mieszkańcom tej części "swojej" gminy.
  Marek ZYGMUNT

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.