http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno odwiedził Ambasador Meksyku

Wyróżniony Gniezno odwiedził Ambasador Meksyku

Alejandro Negrin Munoz został zaproszony do Pierwszej Stolicy Polski przy okazji swojej wizyty na otwarciu wystawy dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery w Poznaniu. Spotkanie z władzami miejskimi i powiatowymi, to ważny czynnik wpisujący się w zacieśnianie współpracy dyplomatycznej między Polską a Meksykiem, a także szansa na nawiązywanie kontaktów na szczeblu lokalnym.


W środowe przedpołudnie na ulicach Gniezna spotkać można było Ambasadora Meksyku, który odwiedził nasze miasto na zaproszenie senatora Roberta Gawła. – Pan ambasador Alejandro Negrin Munoz jest dyplomatą bardzo doświadczonym i jego nominacja do Warszawy 1,5 roku temu świadczy o tym, jaką wagę władze państwowe w Meksyku przywiązują do kontaktów z Polską – zaznacza Robert Gaweł, senator Prawa i Sprawiedliwości z Gniezna, który ze swoim gościem był dziś nie tylko na ulicach Gniezna, ale także u Prymasa Polski, ks. abpa Wojciecha Polaka.

– Polska jest 22. gospodarką na świecie, a Meksyk zajmuje 14 miejsce w tym rankingu i te dwa kraje właśnie zaczynają ze sobą współpracować coraz bardziej. W kwietniu tego roku miała miejsce wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku, a przy okazji w Senacie została stworzona grupa współpracy polsko-meksykańskiej i ja do tej grupy się zapisałem. Z panem ambasadorem rozmawialiśmy dziś przede wszystkim o sprawach gospodarczych, ale również o bliskiej współpracy w dziedzinie kultury. Ja przed kilkoma dniami uczestniczyłem w uroczystościach związanych ze świętem niepodległości i wtedy dowiedziałem się, że będzie on gościł w Poznaniu i wtedy stwierdziłem, że trzeba go również zaprosić do Gniezna, żeby zobaczył Pierwszą Stolicę Polski i Ostrów Lednicki, aby wiedział, gdzie są nasze źródła i jak ważne są to miejsca dla polskiej historii – dodaje R. Gaweł.

Polska jest bardzo istotnym partnerem dla Meksyku, co jasno dzisiaj zadeklarował nasz gość, biorący udział w krótkim briefingu prasowym. – Podczas kwietniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku zostały podpisane dwie umowy o bliższej współpracy z prezydentem Meksyku, bo Meksyk jest krajem najważniejszym dla Polski w Ameryce Łacińskiej, a Polska jest najważniejszym krajem dla Meksyku w Europie Centralnej – mówi Alejandro Negrin Munoz, Ambasador Meksyku w Polsce, który wymienia pierwsze efekty nawiązanej współpracy. – Są już pewne ważne inwestycje meksykańskie w Polsce, jest dużo turystów polskich w Meksyku, a także rośnie liczba studentów meksykańskich w Polsce i to jest ogromny potencjał, żeby rozwijać nasze stosunki w takich dziedzinach, jak chociażby turystyka. Meksyk obecnie jest ósmą potęgą turystyczną na świecie i chętnie podzieli się swoim doświadczeniem w tym zakresie – podkreśla A. Negrin-Munoz.

Ambasador spotkał się dziś także z władzami miejskimi i powiatowymi. – Ja dziś również się dowiedziałem, że Meksyk jest jeszcze 14. gospodarką na świecie i chciałem powiedzieć, że my dziś rozmawialiśmy bardzo konkretnie o możliwości współpracy na polu gospodarczym. Umówiliśmy się z panem ambasadorem, że doślemy materiał dotyczący możliwości inwestowania w Gnieźnie i być może na tym polu będziemy w przyszłości współpracować – przekazuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który widzi także szanse na nawiązanie współpracy w dziedzinie turystyki. – Podczas spaceru dziś pan ambasador miał okazję spotkać turystów z Niemiec i Hiszpanii, co świadczy o tym, że nasze miasto rozwija się dość intensywnie turystycznie. Meksykanie bardzo lubią turystykę i zawsze obierają jakiś punkt, z którego rozpoczynają dalsze objazdy i dla nich jest istotna historia, więc podczas rozmowy tez mówiliśmy o roli, jaką odgrywa Gniezno w historii naszego kraju, jako Pierwszej Stolicy Polski. To są dwa pola, na których możliwa jest współpraca – uważa T. Budasz.

Atmosfera spotkania była dobra, o czym świadczą też luźne relacje jego całego przebiegu. - Dzisiaj wspólnie zauważyliśmy, tak trochę żartobliwie, że to piękne meksykańskie słońce dziś nad Gnieznem jest pewnym prezentem, jaki pan ambasador do nas przywiózł. My dzisiaj rozmawialiśmy o takiej specyfice współpracy miasta z powiatem, o rozwoju miasta, który wpływa na rozwój powiatu i, jak powiat wpływa w dalszej kolejności na rozwój miasta, o takich aspektach społecznych, które tutaj funkcjonują. Mamy również ciekawe zarysy historyczne, które łączą nas przez osobę papieża Jana Pawła II, który przecież pierwszą swoją podróż zagraniczną odbył właśnie do Meksyku i tych pielgrzymek do Meksyku było potem łącznie aż pięć i to też świadczy o tym, jak  nasze narody oddzielone co prawda oceanem są do siebie podobne – podsumowuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.