http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Poseł Arndt wnioskował, Sejm upamiętnił Powstanie Wielkopolskie

Wyróżniony Poseł Arndt wnioskował, Sejm upamiętnił Powstanie Wielkopolskie

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to okazja utrwalenia w świadomości Polaków tego jednego z niewielu w historii Polski zwycięskich zrywów narodowych. Rocznica wybuchu Powstania zbiega się jednak z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez znaczną część kraju, zatem bez zabiegania o pamięć o regionie, który sam wywalczył swoją wolność, po raz kolejny przez kolejne władze centralne mogło by zostać pominięte.


Z inicjatywy posła Pawła Arndta i grupy posłów, biuro gnieźnieńskiego parlamentarzysty przygotowało uchwałę sejmową w sprawie ustanowienia 2018 roku rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. - My Wielkopolanie pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim, również w Gnieźnie wiele inicjatyw upamiętnia to zwycięstwo. Niestety w świadomości wielu Polaków Powstanie Wielkopolskie jako jedno z nielicznych zwycięskich niemal nie istnieje. Ta okrągła rocznica już 100. od wybuchu Powstania jest dobrą okazją by mówić o wielkopolskim zwycięstwie – powiedział Paweł Arndt, poseł wnioskodawca z Platformy Obywatelskiej.

Uchwała została przyjęta przez Sejm 12 października 2017 roku przez aklamację. Przyjecie uchwały może też skutkować pozyskaniem na obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego większych pieniędzy z puli przeznaczonej w budżecie na narodowe obchody 100. lecia odzyskania niepodległości, które de facto są obchodami niepodległości częściowej, nie uwzględniające choćby właśnie naszej Wielkopolski i bratniego Ślaska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.