http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ponad 5,5 mln złotych dla szpitala na rozbudowę SOR i lądowisko!

Wyróżniony Ponad 5,5 mln złotych dla szpitala na rozbudowę SOR i lądowisko!

Do końca przyszłego roku gnieźnieński szpital zyska – obok nowego budynku – także rozbudowany Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz uruchomione zostanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Wszystko to dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia w wysokości ponad 5,5 mln złotych!


Dyrekcja szpitala, w towarzystwie starosty Beaty Tarczyńskiej oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości, Witolda Czarneckiego i Zbigniewa Dolaty, poinformowała dzisiaj przedpołudniem, że Ministerstwo Zdrowia przyznało dotację na „Modernizacja i rozbudowa SOR wraz z zakupem wyposażenia i budową lądowiska” w wysokości 5.567.710,61 zł. Koszt całkowity projektu wynosi 6.900.000 zł. - Celem tej inwestycji jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej dla mieszkańców miasta, powiatu oraz województwa poprzez stworzenie spójnej, nowoczesnej struktury budynków wraz z zaplanowanym w niniejszym projekcie remontem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i budynku stanowiącego Główny Budynek Szpitala oraz lądowiska dla śmigłowców ratunkowych – mówi Krzysztof Bestwina, dyrektor Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie.

Całkowita powierzchnia przebudowy SOR to 754,1 mkw., a do tego dochodzi lądowisko oraz winda, która będzie łączyła lądowisko ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Ten projekt ma być zakończony do końca 2018 roku, czyli dwa miesiące po tym, jak zakończony zostanie pierwszy etap rozbudowy szpitala.

Jak podkreśla dyrektor Bestwina, przedmiotem niniejszego projektu będzie doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w sprzęt medyczny niezbędny do podniesienia jakości usług świadczonych przez SOR oraz modernizacja i rozbudowa pomieszczeń SOR, a także budowa lądowiska. Szpital uzyska możliwość przyjmowania pacjentów transportowanych z użyciem śmigłowców ratunkowych, co jest szczególnie ważne z uwagi na możliwość udzielenie szybkiej pomocy medycznej pacjentom poszkodowanym w szczególności w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki wzmocnieniu swojej infrastruktury SOR w Szpitalu w Gnieźnie stanie się strategicznym miejscem w województwie wielkopolskim w kwestii leczenia pacjentów, którzy ulegli nagłym wypadkom.

- Wraz z posłem Witoldem Czarneckim zawsze będziemy wspierać gnieźnieński szpital, a ta kwota dofinansowania jest najwyższą w skali kraju – podkreśla poseł Zbigniew Dolata. - Mam nadzieję, że ta praca wykonana przez dyrekcję szpitala, zostanie zapewne doceniona przez mieszkańców, ale mam też nadzieję, że przez radnych powiatowych. Również przez radnych opozycji, którzy bardzo często występują z różnymi pretensjami w stosunku do dyrekcji szpitala, jakby nie dostrzegając ogromu pracy która jest wkładana w to, aby ten szpital rozbudować, aby on leczył mieszkańców na wysokim poziomie – dodaje. - Jest to największa inwestycja w historii powiatu gnieźnieńskiego, to jest ponad 61 mln złotych. Inwestycja która była zapowiadana w programie wyborczym Prawa i Sporawiedliwości w 2014 roku i jest ona konsekwentnie realizowana – podkreśla.

Dalej poseł Dolata przypomina, że ten szpital miał być już dawno oddany do użytku, gdyby nie zaniechania koalicji poprzednio rządzącej w powiecie gnieźnieńskim. - Koalicja Platforma Obywatelska – SLD zawiesiła rozbudowę szpitala i zwróciła 16 mln zł już przyznajnej dotacji unijnej Marszałkowi Województwa. Warto też wspomnieć, że marszałek województwa Marek Woźniak z Platformy Obywatelskiej zabrał 34 mln złotych, które w ramach projektu OSI miały być przeznaczone na rozbudowę gnieźnieńskiego szpitala. To są kwoty który praktycznie pozwoliłby zrealizować środkami zewnętrznymi tę wielką inwestycję – zaznacza i dodaje, że dzisiaj przy pomocy środków Powiatu Gnieźnieńskiego i środków przyznanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, ta inwestycja zostanie zrealizowana. - Pierwszy, ten najważniejszy, największy etap zakończy się w roku 2018, a kolejne etapy to dalsze dwa lata. I będziemy mieli szpital na absolutnie najwyższym poziomie i świetnie leczący – dodaje.

Jak wskazuje starosta Beata Tarczyńska, ważne jest, że wysiłek finansowy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie jest wspierany środkami zewnętrznymi, ponieważ to przybliża zakończenie tej inwestycji. - To, że ten szpital powstanie, to dla mnie największa satysfakcja, ponieważ to było najważniejsze zadanie, które stało przed Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego i dzisiaj się to dokonuje. Dla mnie ważne też, że dotrzymujemy słowa, bo obiecaliśmy rozbudowę szpitala i tak się dzieje – mówi B. Tarczyńska. - I mam nadzieję, że nigdy już nikomu nie przyjdzie do głowy, by zmieniać tę decyzję i cofać tę rozbudowę – dodaje.

W ramach tych środków dla szpitala zakupiona zostanie także aparatura medyczna dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, m.in. cyfrowy aparat RTG wraz ze stacją technika i 1 detektorem; przyłóżkowy, przewoźny zestaw RTG - ramię C; minimum 24-rzędowy tomograf komputerowy wraz ze stacją lekarską oraz wstrzykiwaczem kontrastu; łóżka intensywnej terapii; stoły zabiegowo-operacyjne; kardiomonitor transportowy; zestaw do trudnej intubacji czy defibrylatory.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.