http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Gniezno walczy o czyste powietrze

Wyróżniony Gniezno walczy o czyste powietrze

System monitorujący jakość powietrza na terenie Gniezna za pomocą sieci czujników we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, a także nowe metody kontroli nielegalnego spalania odpadów, które zacznie stosować Straż Miejska to kolejne działania podejmowane przez Urząd Miejski w celu poprawy jakości powietrza. Wszystko po to, by jak najskuteczniej walczyć z niską emisją, a także informować mieszkańców o możliwych zagrożeniach.


System monitorowania zbada powietrze
Walka z wszechobecnym zanieczyszczeniem powietrza wymaga informacji nie tylko na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza, ale także podawania wyników jego badania w czasie rzeczywistym oraz otrzymywania informacji z wielu punktów pomiarów jednocześnie. Dlatego też z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, zespół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którego koordynatorem został dr Sławomir Binkowski, stworzył urządzenie pomiarowe Airbox, które bada najistotniejsze parametry jakości powietrza – poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5.

Autorem rozwiązania jest student PWSZ w Gnieźnie Bartosz Kołodziej. Urządzenie to może być wykorzystane zarówno stacjonarnie, jak i w sposób mobilny. Zostało ono przetestowane pod kątem prawidłowości wskazań w warunkach laboratoryjnych. Ustalono, że projekt będzie miał charakter pilotażowy i na terenie Gniezna zlokalizowanych zostanie pięć urządzeń stacjonarnych. Lokalizacja wszystkich urządzeń będzie widoczna w aplikacji internetowej. Wstępnie przyjęte lokalizacje to:  budynek Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, ul. Lecha, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Czarnieckiego, Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Grunwaldzka, PWSZ, ul. Wyszyńskiego oraz PWSZ, ul. Słowackiego.

Jeśli system się sprawdzi, Miasto Gniezno rozważy jego rozbudowę do 10 punktów pomiarowych. - Stałe monitorowanie jakości powietrza wspomaga procesy decyzyjne w sprawie jego poprawy oraz buduje świadomość w społeczeństwie. W szczególności pozwoli skonstruować mapę zanieczyszczeń, wskaże obszary na których należy skupić się w sposób szczególny, gdzie należy podjąć możliwie jak najpilniejsze działania zaradcze. Bieżące informowanie mieszkańców Gniezna o zanieczyszczeniu powietrza pozwoli np. zaniechać aktywności fizycznej na „świeżym powietrzu” w przypadku znacznych przekroczeń, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych z problemami krążeniowymi, dla kobiet w ciąży i dla dzieci. W przypadku wystąpienia przekroczeń dla pyłu PM10 oraz pyłu PM2.5 niewskazane jest także uprawianie sportów wymagających intensywnego wysiłku, a tym samym bardziej intensywnej wymiany powietrza – mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna.

Wraz z urządzeniem Airbox zostanie stworzona aplikacja internetowa z aktualnymi i historycznymi wynikami pomiarów. Każdy mieszkaniec Gniezna na stronie www.gniezno.eu będzie mógł sprawdzić jakość powietrza w swoim najbliższym otoczeniu w czasie rzeczywistym. Miasto Gniezno dofinansowało nowatorski projekt PESZ dotacją w wysokości 10 tys. zł.

Strażnicy Miejscy sprawdzają, co spalają mieszkańcy
Na mocy upoważnienia wydanego przez prezydenta Gniezna Tomasza Budasza, Straż Miejska ma możliwość wykonywania funkcji kontrolnych w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Takie działania podejmowane są przez gnieźnieńskich funkcjonariuszy regularnie. To m.in. kontrole deklaracji śmieciowych, ale także, od ubiegłego roku, tzw. kontrole spalania. W 2017 roku, w okresie od stycznia do października, gnieźnieńska Straż Miejska dokonała 302 kontrole pod kątem spalania odpadów, z czego aż 46 zakończyło się nałożeniem mandatów.

W tym sezonie grzewczym Straż Miejska została dodatkowo wyposażona w specjalny sprzęt, a przede wszystkim przeszła specjalistyczne szkolenie. 4 funkcjonariuszy otrzymało certyfikaty do pobierania próbek paleniskowych, a Miasto Gniezno podpisało umowę z certyfikowanym laboratorium na badanie próbek paleniskowych. Funkcjonariusz dokonujący takiej kontroli ma do dyspozycji specjalny pojemnik, do którego trafi popiół, który później zostanie poddany specjalistycznej ekspertyzie. Jak podkreśla komendant Straży Miejskiej w Gnieźnie Tomasz Francuszkiewicz, kontrole strażników będą następowały tam, gdzie istnieje uzasadnione podejrzenie spalania odpadów niedozwolonych, czyli takich jakie nie powinny trafiać do pieców w domach, firmach i instytucjach. – Będziemy bezwzględni wobec osób spalających śmieci w domach, wyciągając konsekwencje karne - zapowiada. Władze Miasta Gniezna apelują także do mieszkańców o informowanie o podejrzeniach nielegalnego spalania odpadów pod numerami telefonów: 61424 10 50 lub 604 512 000.

1 komentarz

  • Maria
    Maria niedziela, 19, listopad 2017 15:46 Link do komentarza Raportuj

    Dlaczego takie urządzenie ma być przy szkołach i urzędach, a może by tak przy trucicielach np ul. Paderewskiego firma " złotnicza" wypuszcza późnym wieczorem świństwa kiedy już np nie można powiadomić straży miejskiej i straszny smród rozchodzi się wokół Kołłątaja ,Żeromskiego i nie ma na to mocnych- następnie Aqa na Słonecznej ?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.