http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Czy w Gnieźnie powstanie Powiatowe Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Hospicjum?

Wyróżniony Czy w Gnieźnie powstanie Powiatowe Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Hospicjum?

Rafał Spachacz, radny powiatowy złożył wczoraj wniosek do starosty Beaty Tarczyńskiej o rozpatrzenie możliwości powstania w Gnieźnie Powiatowego Centrum Rehabilitacji Onkologicznej wraz z Hospicjum.


- W związku z przeniesieniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z ul. Gdańskiej na ul. Sobieskiego, budynki przy ul. Gdańskiej 106 (po ZSP nr 4) od 2011 roku są nieużytkowane i narażone na niszczenie. Wobec ogromnych potrzeb mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego w zakresie profilaktyki, terapii i rehabilitacji onkologicznej złożyłem pisemny wniosek o możliwość adaptacji wyżej wymienionych obiektów z przeznaczeniem na centrum rehabilitacji onkologicznej wraz z hospicjum – wyjaśnia radny Rafał Spachacz, który o tym pomyśle mówił już przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi, a powtórzył go w dniu gdy był zaprzysiężony jako radny powiatowy.

- Często chorzy naznaczeni chorobą nowotworową w obliczu jej zastania są bezradni. Bardzo często rodzina nie jest w stanie sama podjąć opieki nad chorym doświadczonym chorobą nowotworową. Chcemy stworzyć hospicjum stacjonarne gdzie będą miejsca, takie mieszkania dla chorego w trakcie terapii i krótko po, wraz z pokojem dla rodziny. Chory z doświadczeniem choroby nowotworowej nie zawsze może korzystać z oddziałów paliatywnych gdzie jest cyklicznie podawane jedzenie, dlatego że ten chory je wtedy kiedy ma potrzebę. Ta domowa atmosfera to połączenie kontraktu wraz z ludźmi którzy się w to zaangażują jest celem nadrzędnym. Chcemy powiedzieć wyraźnie, że rak jest diagnozą, nie jest wyrokiem – mówił już we wrześniu 2014 roku Rafał Spachacz i dzisiaj już jako radny powiatowy wraca do tego pomysłu.

Zdaniem R. Spachacza, przy odpowiednim zaangażowaniu rewitalizacja budynków mogłaby w znaczącej części zostać pokryta w ramach funduszy unijnych, PFRON, grantów oraz innych programów. Koszty szkoleń i personelu, przynajmniej częściowo, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. - Utworzona, nowa jednostka mogłaby uzyskiwać bieżące finansowanie świadczonych usług medycznych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo budynek sali gimnastycznej mógłby stanowić część rehabilitacyjną wraz z ogrodem zimowym. Środki na wkład własny mogłyby pochodzić na przykład ze sprzedaży niewykorzystanej, sąsiedniej części działki po byłych boiskach i kortach – podkreśla R. Spachacz.

Jak wyjaśnia radny Platformy do zadań centrum należałyby m.in. rehabilitacja dla pacjentów onkologicznych po zabiegach operacyjnych, chemioterapii i radioterapii, przywracanie sprawności psychofizycznej, adaptacja do nowych warunków życia, wsparcie psychologiczne oraz ustawiczna nauka profilaktyki przeciwnowotworowej.

- Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie na etapie koncepcji, prac projektowych, organizacyjnych oraz aktywną współpracę na rzecz powstania centrum rehabilitacji onkologicznej wraz z hospicjum w Gnieźnie – zaznacza R. Spachacz.

Do tematu wrócimy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.