http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wiadukt kolejowy ważniejszy od różnic politycznych

Wyróżniony Wiadukt kolejowy ważniejszy od różnic politycznych

Władze miejskie dopinają właśnie kolejne szczegóły planowanej przebudowy wiaduktu kolejowego na ulicy Pod Trzema Mostami. Dziś została podpisana umowa dotycząca tym razem przekazania przez spółkę PKP PLK kwoty ok. pięciu milionów złotych na tę inwestycję. Wśród gości, zaproszonych na dzisiejszą uroczystość podpisania umowy znalazł się poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości.


Przed tygodniem w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie podpisywano umowę dotyczącą udzielenia zamówienia na nadzór i wykonanie prac inżynieryjno-budowlanych firmie, która wygrała przetarg. Do połowy lipca 2019 roku ma w tym miejscu zostać wykonane poszerzenie światła wiaduktu i budowa nowych dróg na odcinku od Alei Reymonta do ulicy Słonecznej i od ulicy Słonecznej do ulicy Osiniec. - Od samego początku tej kadencji mówiliśmy, że aby rozpocząć modernizację układu drogowego na ulicy Pod Trzema Mostami, to musi się dogadać trzech wspólnych gospodarzy tego obiektu, czyli Miasto Gniezno, Urząd Marszałkowski i spółka PKP PLK – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 36 mln złotych. – Te trzy podmioty umówiły się, że będą wspólnie finansowały tę inwestycje o znaczeniu ponadregionalnym, bo z tej trasy będą korzystali także mieszkańcy gmin ościennych, przejeżdżający przez nasze miasto, tak żeby ominąć centrum. Chcę dzisiaj bardzo podziękować za wsparcie panu posłowi Zbigniewowi Dolacie, który od początku pomagał nam w pomyślnym doprowadzeniu do końca tej inwestycji – podkreśla T. Budasz.

Na przebudowę ostatniego czynnego wiaduktu na ulicy Pod Trzema Mostami spółka PKP PLK po wielu namowach, postanowiła ostatecznie przeznaczyć ok. 5 milionów złotych. – My jesteśmy zakładem otwartym i oczywiście współistniejemy na tym rynku wielkopolskim i dlatego z naszej strony jest zrozumienie dla włodarzy miast i lokalnych społeczności. Nie jest to na pewno pierwszy projekt, w jakim bierzemy udział i jeżeli są takie miejsca, w którym stajemy się barierą, to my to rozumiemy i chcemy się wpisywać w takie inicjatywy – tłumaczy Wojciech Grześkowiak, dyrektor zakładu Linii Kolejowych PKP PLK sp. z o.o. w Poznaniu.

Przypomnijmy, że pozostałe finansowanie jest zagwarantowane dotacją unijną w kwocie ok. 18 mln złotych, a pozostałe 13 mln złotych to wkład własny miasta. – Władze miasta podjęły się tej inwestycji, która stanowi chyba największe wyzwanie w Gnieźnie. Wiele mówiono na ten temat od dziesiątków lat chyba, a teraz ta inwestycja staje się faktem, bo dostała ostatnie źródło finansowania. Myślę, że wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z tego, że ten problem zostanie rozwiązany i należą się panu prezydentowi duże gratulacje, bo to było duże wyzwanie – podsumowuje Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gnieźnieński parlamentarzysta przy okazji chwalił spółkę PKP PLK, jako dużego inwestora. – To jest firma bardzo przyjazna samorządowcom i jest jednym z największych obecnie inwestorów w skali kraju, bo oprócz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do wydania ma środki przeznaczone na inwestycje rzędu 66 miliardów złotych, więc są to pieniądze gigantyczne i już realizuje się prace za 26 miliardów złotych na modernizację infrastruktury kolejowej, co wkrótce przyczyni się do tego, że podróże kolejowe w Polsce będą niebawem na najwyższym, światowym poziomie – uważa Z. Dolata.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.