http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tomasz Budasz pokaże pazury? Krajobraz przed polityczną bitwą!

Wyróżniony Tomasz Budasz pokaże pazury? Krajobraz przed polityczną bitwą!

Wiemy już, że Tomasz Budasz nie będzie startował razem z Prawem i Sprawiedliwością. Przynajmniej takie oświadczenie wydał sam zainteresowany. Nie rozwiało to jednak wszystkich wątpliwości. Nie wiemy nadal, czy Budasz będzie liderem „Drużyny Budasza”, czy też będzie liderem koalicji PO-Nowoczesna. Pojawia się też informacja, że swojego kandydata może wystawić SLD! Nie wykluczone, że w przypadku samodzielnego startu T. Budasza, własnego kandydata zaproponuje PO-Nowoczesna!


Budasz uzależniony od Gruszczyńskiego?
Jeśli obecny prezydent stworzy własny komitet wyborczy, to pewnie znajdą się w nim w większości ci samorządowcy (wywodzący się m.in. z PO, Nowoczesnej i SLD), których osobiście dobierze sobie prezydent Tomasz Budasz. I zwycięstwo zdaje się mieć w kieszeni.

Jeśli tak się stanie i T. Budasz wystartuje pod szyldem „Drużyna Budasza” (bez ludzi narzuconych mu, szczególnie przez Platformę), to koalicja PO – Nowoczesna, która chce budować listy do wszystkich szczebli samorządu, może wystawić własnego kandydata! Wydaje się jednak, że potencjalny kandydat tej koalicji – a nieoficjalnie się mówi, że mogłaby nim być poseł Paulina Hennig-Kloska – ma niewielkie szanse na sukces.

Z kolei jeśli T. Budasz zdecyduje się na start z listy koalicji PO – Nowoczesna, to wówczas przylgnęłoby do niego, że ciągle jest uzależniony od byłego senatora Piotra Gruszczyńskiego (bo w tej koalicji to Platforma rozdaje karty). Chcącemu się wybijać na niezależność prezydentowi to na pewno nie pomoże...

SLD na fali
W układzie z PO i Nowoczesną, mało prawdopodobne jest żeby znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wówczas z pewnością rosnąca w siłę w sondażach i zawsze silna w Gnieźnie, Lewica wystartuje samodzielnie. Czy poprze wówczas Budasza? Czy wystawi własnego kandydata? Może uda się jej przekonać związanego kiedyś z szeregami SLD, uważanego do dzisiaj za człowieka związanego z szeroko rozumianymi prospołecznymi organizacjami zastępcę prezydenta – Jarosława Grobelnego?

Szara eminencja
J. Grobelny, niczym szara eminencja rządzącego tercetu (Budasz – Grobelny – Powałowski) stosunkowo rzadko pojawia się publicznie, jest w cieniu swojego szefa, prezydenta T. Budasza. Byłby to jednak kandydat na prezydenta niezwykle problematyczny dla obecnego włodarza miasta.

- Ma większe doświadczenie samorządowe, a wszędzie gdzie się pojawia wprowadza pozytywne zmiany. Tworzył Gnieźnieńską Agencję Rozwoju Gospodarczego i dopóki nią kierował działo się całkiem nieźle, sprawnie opierał się oponentom, którzy do dzisiaj w zamian tak naprawdę niczego nie zaproponowali. Będąc prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zmienił diametralnie obraz i postrzeganie firmy. Promując „Ciepło Systemowe” nie tylko odwrócił trend odłączania się od PEC ale zaczął przyłączać nowych odbiorców, realizując wielomilionowe inwestycję nie tylko w sieć ciepłownicze ale także w ciepłownie. Rozpoczęto zastępowanie ciepłej wody z piecyków gazowych, które każdego roku przyczyniały się do zaczadzeń, ciepłą wodą z PEC-u – mówi jeden z działaczy Lewicy.

Co zrobiłby prezydent Budasz bez zastępcy Grobelnego?
Pojawia się pytanie jak wyglądałyby osiągnięcia prezydentury Tomasza Budasza bez Jarosława Grobelnego? Tajemnicą poliszynela jest, że tak naprawdę wszystkie większe inwestycje w mieście to zasługa J. Grobelnego, który czasami twardą ręką nie tylko nadzoruje, ale i kreuje a co najważniejsze negocjuje z różnymi partnerami realizację przedsięwzięć, które pozostaną w pamięci gnieźnian przez następne lata.

- Jest niewątpliwym twórcą specjalnej strefy ekonomicznej. Na korytarzach Urzędu Miejskiego można usłyszeć, że to dzięki determinacji Grobelnego ściągnięto firmę Kirchhoff do Gniezna. A później było ekspresowe uzbrojenie terenów i budowa ul. Osiniec. Dzięki temu możliwa była lokalizacja kolejnych firm, w tym firmy Tex Year. Pomysłem Grobelnego jest także pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę trzeciego wiaduktu i wybudowanie połączenia ul. Pod Trzema Mostami z nowo wybudowaną ul. Osiniec, jako połączenia z terenami przemysłowymi – zdradza nam, prosząc o anonimowość, jeden z urzędników magistratu.

Z naszych informacji wynika również, że J. Grobelny przez ponad dwa lata negocjował rozbiórkę dwóch z trzech wiaduktów z dość trudnym partnerem jakim jest PKP, która skróciła przejazd w tym miejscu o ponad połowę.

- Warto też podkreślić, że J. Grobelny, po fiasku budowy południowej obwodnicy Gniezna przez Pławnik, z ogromną determinacją doprowadził do tego, że dzisiaj mamy już koncepcję, która wskazuje przebieg nowo planowanej drogi przez tereny leśne a Urząd Marszałkowski złożył wniosek o uzyskanie dotacji w ramach Gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Były także mniejsze rzeczy, pozyskanie terenu pod Centrum Przesiadkowe i planowana realizacja tego projektu – dodaje nasz informator.

To otwartość Grobelnego na innowacje pozwoliła na sprowadzenie do Gniezna pierwszego w Polsce systemu sedymentacujnego, który został zamontowany na jeziorze Jelonek i pozyskanie środków na działania naprawcze i prewencyjne na obu gnieźnieńskich jeziorach, które były prowadzone po przydusze.

Nasi informatorzy zaznaczają, że tylko dzięki bardzo twardym negocjacjom J. Grobelnego uzyskano wsparcie od inwestorów Galerii Piastovej na przebudowę układu komunikacyjnego, w tym ronda, ul. Składowej i Witkowskiej.

Radni opozycji chwalą Grobelnego
To tylko niektóre z przedsięwzięć, za którymi w imieniu, a czasami także w cieniu prezydenta Budasza, stoi jego pierwszy zastępca. Nawet radni opozycji na komisjach twierdzą, że J. Grobelny jest doskonałym negocjatorem.

Czy taki człowiek jest w stanie wygrać z obecnie rządzącym prezydentem? Wielu uważa, że przy zaangażowaniu się w kampanię i przedstawieniu swoich zasług mogłoby być to prawdopodobne.

Czy SLD, szukając kandydata na prezydenta jest w stanie przekonać J. Grobelnego do zmierzenia się z prezydentem Budaszem. Byłoby to niewątpliwie ciekawe starcie polityczne.

Co na to sam zainteresowany?
Jarosław Grobelny, zapytany przez naszą redakcję, czy rozważa hipotetycznie start na prezydenta miasta, zdecydowanie odpowiedział, że nie jest zainteresowany taką opcją. - Zostałem zatrudniony jako niezależny menadżer do zrealizowania ustalonych z prezydentem zadań i kontrakt mam do listopada tego roku. A po wyborach rozważam różne możliwości z powrotem do biznesu włącznie – mówi J. Grobelny.

Na nasze pytanie, czy to może być jedna ze spółek komunalnych, której prezes wybiera się na emeryturę, stwierdził jednoznacznie: - Jeśli wrócę do biznesu, to będzie to biznes korporacyjny lub prywatny.

Pytanie, czy Jarosław Grobelny, człowiek bardzo ambitny, porzucił zupełnie polityczne ambicje? Czy szefom SLD uda się go namówić do zmierzenia się z obecnym prezydentem? A może prezydent Budasz, w swojej mądrości, zdecyduje się go zatrzymać na następną kadencję. W Gnieźnie jest przecież jeszcze całkiem wiele do zrobienia.

Najbliższe tygodnie zapowiadają się więc bardzo ciekawe w lokalnej polityce.

25 komentarzy

 • Pigwa
  Pigwa środa, 18, kwiecień 2018 15:24 Link do komentarza Raportuj

  Fiku miku,
  miku fiku,
  leży gruszka
  na stoliku.
  Przyszedł królik,
  zjadł gruszkę
  i się drapie w lewe uszko.
  I tak myśli:
  co ja robię?
  Idę władzę chrupnąć sobie.
  Bo już pusty był stoliczek,
  a był głodny nasz króliczek.

 • Cezar
  Cezar wtorek, 17, kwiecień 2018 22:52 Link do komentarza Raportuj

  Niejeden ciężar na barkach
  Dźwigałem, znosiłem trudy.
  Nie zagłosuję na Budasza,
  Bo dość mam PO kłamstw i obłudy.

 • Kdk-owiec
  Kdk-owiec wtorek, 17, kwiecień 2018 12:36 Link do komentarza Raportuj

  Zgadzam się z jednym z moich przedmówców, że każdy inny - nawet Lubbe - na prezydenta byle nie Grobelny!

 • Rafał
  Rafał wtorek, 17, kwiecień 2018 11:44 Link do komentarza Raportuj

  Panie Budasz ocknij się Pan wreszcie i daj sobie spokój z byłym senatorem, który Pana zatopi! Wyborcy pokazali senatorowi jego miejsce i Pan to powinien zrozumieć!

 • Poeta 2 (nie)polityczny
  Poeta 2 (nie)polityczny poniedziałek, 16, kwiecień 2018 23:01 Link do komentarza Raportuj

  Parafrazując utwór Kultu, można zaśpiewać.........

  Panie Tomku, Pan się boi
  Dwie trzecie Gniezna za Panem nie stoi
  Panie Tomku, Pan się boi
  Cały niezależny elektorat za Panem nie stoi

  Deszcz pada oknem na nasze głowy
  W ten poranek piękny kwietniowy
  Za partyjną ścianą, słyszę, kłócą się frakcje
  W tym roku chyba nici z wakacji

  Obserwuję Piotra pod stołem
  Nie daje poznać, że bardzo się boi
  Trzeba trzymać fason w każdej chwili
  Nawet wtedy, kiedy wszystko się wali

  Panie Tomku, Pan się boi
  Dwie trzecie Gniezna za Panem nie stoi
  Panie Tomku, Pan się boi
  Cały niezależny elektorat za Panem nie stoi

  Z kamienną twarzą siedzę przy stole
  Przy nim ludzie których mniej trochę wolę
  Już nie słucham co Piotr mówi na sali
  Właściwie to się zdecydowałem

  Panie Tomku, Pan się boi
  Dwie trzecie Gniezna za Panem nie stoi
  Panie Tomku, Pan się boi
  Cały niezależny elektorat za Panem nie stoi

  Króliczki nic nie pomogą a śmieci poważnie zaszkodzą....

 • Leszek Pankowski
  Leszek Pankowski poniedziałek, 16, kwiecień 2018 20:25 Link do komentarza Raportuj

  Niektórzy z urzędu miejskiego myślą, że miastu wystarczą igrzyska czyli różne koncerty, rozdawanie publicznych pieniędzy na różnego rodzaju Preteksty, Offeliady, itp, z których promocja miasta jest nijaka i przychodzi na te imprezy garstka ciągle tych samych ludzi... Chleba w naszym mieście niestety nie ma i wszyscy chcący pracować za dobre pieniądze, muszą wyjeżdżać. Za to pan prezydent chętnie pozuje do zdjęć na otwarciu kolejnej Galerii... Żenada...

 • Ewa Nowak
  Ewa Nowak poniedziałek, 16, kwiecień 2018 18:14 Link do komentarza Raportuj

  Lokalne wojenki przede wszystkim a miasto coraz brudniejsze i zasrane przez psy (nie ma gdzie kup wyrzucać)

 • Olo
  Olo poniedziałek, 16, kwiecień 2018 16:40 Link do komentarza Raportuj

  Budasz zapowiadał ze Gniezno się obudzi. Obudziło się ale dla wybranych, co widać między innymi po tym, jak zostały przyznaje pieniądze na imprezy kulturalne w tym roku w Gnieźnie. Kto dostał kasę?
  Warto się zapoznać z tą listą. Niektóre kwoty powalają, ale jak byśmy znali powiązania niektórych osób z tymi organizacjami, to nic nie dziwi:
  https://cms-files.idcom-web.pl/sites/972/wiadomosci/129780/files/ogloszenie_bip__kultura_2018_wyniki.pdf

 • Endrju
  Endrju poniedziałek, 16, kwiecień 2018 15:48 Link do komentarza Raportuj

  Prezydent Grobelny to najlepszy kandydat jakiego może mieć w tej chwili Gniezno. Młody, energiczny, doświadczony, a przede wszystkim potrafiący rozmawiać z ludźmi i ich słuchać. Gdyby zdecydował się na start ma głos mój i mojej rodziny. Budasz 4 lata temu wygrał ze swoim szefem. Historia zatoczylaby więc koło.

 • Gnieźniok
  Gnieźniok poniedziałek, 16, kwiecień 2018 14:41 Link do komentarza Raportuj

  Panie Prezydencie Budasz miasto Gniezno to nie Pana własność i powinien Pan o tym pamiętać! Pana pensja to nasze podatki! Pana decyzje mają wpływ na nas, mieszkańców Gniezna i nie może Pan sobie robić w mieście, co się Panu dowolnie podoba! Niech Pan wreszcie przestanie tylko słuchać i robić to, co Panu podpowiadają ci młodzi doradcy, którzy gdy przyjdzie taki moment, pierwsi Pana zdradzą i porzucą. Może zresztą już to czynią bo wiedzą, że Pan ich nie ruszy. Niech Pan się zastanowi nad tym, kto i jak Panu doradza, póki nie jest za późno.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.