http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Można zwiększyć dostęp do badań diagnostycznych”

Wyróżniony „Można zwiększyć dostęp do badań diagnostycznych”

Czy pacjenci w Polsce zaczną być niedługo lepiej traktowani przez system opieki zdrowotnej? Tak wynika z zapowiedzi posła Prawa i Sprawiedliwości, który informuje, że trwają prace nad nowelizacją ustawy zdrowotnej.


Były starosta, a obecnie poseł Krzysztof Ostrowski, który z zawodu jest lekarzem, od samego początku swojej działalności na forum parlamentu podjął działania na rzecz poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. – Jest teraz procedowana nowa ustawa o zmianie prawa farmaceutycznego, której jestem sprawozdawcą. Ta ustawa zmienia wiele obszarów, ale z rzeczy najciekawszych dla pacjenta są dwa obszary – mówi Krzysztof Ostrowski, poseł PiS, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. pacjentów. – Pierwszy dotyczy tzw. przepisów antywywozowych, bo od paru lat obserwujemy zjawisko patologiczne, czy nawet kryminalne, nielegalnego wywozu leków z Polski. Trzeba powiedzieć, że według niektórych ekspertów budżet państwa może tracić z tego powodu ok. 3 miliardy złotych

– Ten proceder dotyczy najczęściej leków najbardziej poszukiwanych na rynku – tłumaczy parlamentarzysta, który podaje planowane rozwiązanie tego problemu. – Zakazuje się łącznie funkcji przez osoby posiadające hurtownię farmaceutyczną i posiadające ośrodki zdrowia. Z czego to wynika? Osoby, które łączyły te funkcje często niestety nadużywały swoich kompetencji i często kupowały te leki w ramach punktu prowadzącego działalność leczniczą, a potem korzystając z sieci hurtowni eksportowali te leki poza polską granicę. Administracyjny zakaz ma przerwać ten odwrócony łańcuch dystrybucji – zapowiada K. Ostrowski.   

Ta sama ustawa ma usprawnić proces uruchamiania badań klinicznych, co oznacza dla pacjentów dużo szybszy dostęp do leków innowacyjnych. – Skracamy tę całą procedurę i w ten sposób ułatwiamy dostęp pacjentom do badań klinicznych. To ma spowodować, że leki ratujące życie szczególnie w chorobach onkologicznych będą szybciej trafiały na rynek farmaceutyczny – dodaje polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Przygotowywana jest także ustawa, która zmieni standardy leczenia bólu w Polsce. – Leczenie bólu w Polsce jest obecnie wysoko niedoskonałe. Ból jest bardzo dużym problemem, jeśli chodzi o całą służbę zdrowia, bo przewlekły ból dotyka 20 proc. pacjentów, z czego 5 proc. to jest ból ciężki. Ból jest często jednostką samą w sobie, bo towarzyszą mu takie objawy, jak cierpienie, lęk, można się też uzależnić od leków i w tym roku też doszło do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Ta nowelizacja sprowadza się do tego, że nakłada obowiązek leczenia każdego bólu, nie tylko bólu terminalnego, jak było to do tej pory i to jest zarówno ból onkologiczny, ból głowy czy ból ortopedyczny – przypomina K. Ostrowski.

Rozwiązana ma zostać również sprawa zwiększenia liczby przeprowadzanych badań diagnostycznych. – Badania diagnostyczne to jest najtańsze źródło informacji o zdrowiu pacjenta, bo warto pamiętać, że w 60 proc. lekarze kierują się podejmując swoje diagnozy tymi badaniami. Z drugiej strony mamy sytuację, którą opisuje raport NIK-u i który wskazuje, że na badania diagnostyczne idzie zaledwie 3,7 proc. wszystkich środków przeznaczonych na służbę zdrowia. Tu mamy do czynienia z dużą nieprawidłowością, bo pula środków na badania diagnostyczne nie jest wyodrębniona i lekarze rodzinni, pisząc skierowania na badania diagnostyczne, jakby płacą z własnej kieszeni i to jest sytuacja, którą trzeba zmienić – wskazuje poseł z Gniezna.

- Od prawie 1,5 roku, ja i całe środowisko diagnostów oraz spora grupa lekarzy staramy się przekonać ministerstwo do takiej odważnej zmiany finansowania. Ona miałaby polegać na wyodrębnieniu puli pieniędzy, które będą mogły być tylko przeznaczane na badania diagnostyczne. Jest nadzieja, że ma być nowa stawka kapitacyjna, wg mojej wiedzy od 1 lipca i mam nadzieję, że wprowadzenie tej stawki kawitacyjnej przez ministra zdrowia nie będzie jedynie prostym dodaniem środków, ale będzie wiązało się ze zmianą tego sposobu finansowania. Może jeszcze  powiem, że to jest rzecz fundamentalna, bo to leczenie w poradniach rodzinnych dotyczy wszystkich i nie zwiększając tych środków na służbę zdrowia można zwiększyć dostęp do badań diagnostycznych – podkreśla K. Ostrowski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.