http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Azerowie zawdzięczają wiele Polakom”

Wyróżniony „Azerowie zawdzięczają wiele Polakom”

Złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku przyjaźni polsko-azerbejdżańskiej, a potem sympozjum połączonym z wystawą architektury uświetniono wizytę delegacji z miasta Gabala, której towarzyszył w Gnieźnie ambasador tego kraju w Polsce.


Spotkanie zaplanowano z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy polskiej niepodległości i 100. rocznicy ustanowienia Republiki Azerbejdżanu. Delegacja  przypomniała dziś krótko o łączącej oba państwa wspólnej historii, która splata się nie tylko w postaci tego ważnego jubileuszu. – My mamy dobre kontakty przede wszystkim z rejonem Gabala, bo można powiedzieć, że to jest rejon, który podobnie jak Gniezno zapoczątkował całe istnienie narodu azerskiego – przypomina Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna, który stanął dzisiaj na czele reprezentacji władz miejskich. – Ten naród początkowo był także chrześcijański, a później dopiero poprzez  różne przemiany przeszedł na islam – dodaje.

– Azerowie są niezwykle przyjaźnie nastawieni do Polaków. Po pierwsze, duża część architektury w tym kraju, bardzo wiele pałaców i obiektów czy dworzec w Baku, to jest wytwór polskiej myśli architektonicznej. Po drugie, cały przemysł wydobywczy, a gównie naftowy, gdzie 70 proc. Produktu Krajowego Brutto jest wytwarzane właśnie poprzez produkcję i eksport ropy naftowej, to też zasługa polskich inżynierów, którzy tam dotarli jeszcze przed wojnami światowymi i rozpoczęli realizację tych inwestycji – zauważa J. Grobelny

Nieco więcej na ten temat opowiadał dziś podczas spotkania przewodniczący delegacji azerskiej. – Azerowie zawdzięczają wiele Polakom, a dziś najważniejsze są dla nas poprawne stosunki dyplomatyczne. Te stosunki można datować już nawet na XV wiek, od czasów Kazimierza Jagiellończyka. Na tę okoliczność w naszym mieście jest pomnik upamiętniający ten związek sięgający XV wieku, jest niedaleko Uniwersytetu Europejskiego – mówi Hasan Hasanov, ambasadorem nadzwyczajny i pełnomocnym Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

– To, co się tyczy architektury, najpierw zaprojektowanej, a potem wybudowanej przez polskich architektów, to swoje korzenie ma jeszcze w XVII wieku, kiedy wszyscy znajdowaliśmy się pod jarzmem rosyjskim. Wielu Polaków wtedy wyjeżdżało do Azerbejdżanu i w tym czasie Baku było bardzo prężnie rozwijającym się miastem, a głównym architektem tego miasta został wyznaczony pan Józef Gosławski. On zabrał ze sobą do baku kilku Polaków i tam utworzył taką polsko-bakijską szkołę architektury i ta grupa połączyła tradycyjną azerską architekturę z europejska architekturę. W ten sposób narodził się nowy typ architektury i to zostało nazwane bakijskim romantyzmem – podkreśla H. Hasanov.

Obiekty stworzone na bazie nowej myśli architektonicznej stoją wiernie zachowane w tym miejscu do dnia dzisiejszego. Dziś otwarto wystawę fotograficzną z tymi najważniejszymi i najpiękniejszymi. Ekspozycja została wystawiona w Miejskim Ośrodku Kultury. – Ważną rzeczą jest też to, że wpływ na rozwój Azerbejdżanu nie mieli wyłącznie polscy architekci, bo już w XX wieku, kiedy powstała pierwsza republika azerbejdżańska, wielu Polaków tez tutaj przybyło i spowodowało rozwój republiki, np. dowódcą armii azerbejdżańskiej był swego czasu Polak, który nazywał się Maciej Sułkiewicz i kiedy przyszli komuniści, to wtedy został rozstrzelany i na cześć tej postaci  ufundowaliśmy pomnik znajdujący się tutaj w Warszawie – informuje ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.