http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pewne otrzeźwienie w sprawie imigrantów”

Gniezno odwiedził po raz kolejny Ryszard Czarnecki, który spotkał się tym razem z działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wskazywał na kilka ważnych dla Polski rozwiązań, które przyjęła niedawno Unia Europejska. Opowiadał również o zmarłej przedwczoraj Irenie Szewińskiej, którą miał okazję dobrze znać oraz widzieć ostatni raz przed dwoma tygodniami.


Europoseł w towarzystwie gnieźnieńskich parlamentarzystów, Zbigniewa Dolaty i Krzysztofa Ostrowskiego w sobotnie popołudnie był gościem spotkania zorganizowanego w auli Szkoły Medycznej przy ulicy Mieszka I, gdzie poruszył kilka tematów europejskich, dość istotnych dla Polski.

Jako sukces rządu polskiego wskazywał rozwiązanie tzw. kryzysu migracyjnego, który został zakończono po myśli naszych mieszkańców, którzy nie chcą przyjmowania do Polski imigrantów z Syrii. – Polska przeforsowała własne stanowisko i całego regionu, czyli jeżeli jakiś kraj chce przyjąć imigrantów, to ich przyjmie, ale nie będzie przymusu, a to oznacza, że Polska żadnych imigrantów, a głównie muzułmanów nie przyjmie, a to jest zgodne z wolą Polaków – mówi Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący parlamentu Europejskiego. – Unia Europejska to rozwiązanie zaakceptowała, mimo to że Donald Tusk na początku Rady Europejskiej w Brukseli proponował lokację przymusową, jednak stanęło na naszym po zażartej, nocnej dyskusji i myślę, że to oznacza, że jest pewne otrzeźwienie w Europie, jeśli chodzi o politykę  migracyjną, że coraz więcej krajów i środowisk politycznych zaczyna mówić językiem polskim w tej sprawie – dodaje europoseł.

Ta sprawa nie kończy oczywiście sprawy napływu imigrantów do Europy, której Prawo i Sprawiedliwość od dawna się sprzeciwia wbrew Platformie Obywatelskiej. – Na pewno nastąpi poszerzenie Frontex-u, czyli agencji unijnej odpowiedzialnej za granice zewnętrzne, co jest dla Polski bardzo korzystne, ponieważ siedziba tej agencji, jako jedynej znajduje się w Polsce, a w związku z tym, można powiedzieć, że więcej będzie więcej pracowników, a to jest również zarobek dla polskich hoteli, restauracji, dla nas – tłumaczy R. Czarnecki, który zaznacza, że to nie jedyny akcent rozwiązywania tego trudnego zagadnienia. – Będziemy przekazywać też pieniądze do krajów pozaeuropejskich, tam skąd ci imigranci przychodzą, by oni jednak w ten sposób tam właśnie mieli szansę znaleźć swoją szansę na życie, a nie szukali jej tutaj, w Europie – zapowiada przedstawiciel PiS-u w Parlamencie Europejskim.

Na jakim etapie znajduje się spór władz europejskich z naszym rządem w kwestii zmian dokonywanych w polskim sądownictwie? To zdaniem europosła też jest straszak polityczny przeciwników partii rządzącej, którzy działają w ramach Unii Europejskiej. – Myślę, że gdyby Bruksela miała świadomość, że gdyby doszło do głosowania w Radzie Europejskiej, to by przegrali, bo by nie uzbierali wystarczającej liczby głosów potrzebnych, by uruchomić sankcyjną procedurę – przekonuje R. Czarnecki. – Rośnie ilość tych państwa, które wspierają nas albo wprost, bądź zapowiadają, że albo nie wezmą udziału w takim głosowaniu albo się wstrzymają od głosu, a to też są głosy przy takim regulaminie, które korzystne są dla Polski – objaśnia długoletni europarlamentarzysta.

Nie mogło zabraknąć krótkiego wspomnienia zmarłej przedwczoraj Ireny Szewińskiej, którą nazywa królową polskiego sportu. – To była wielka dama polskiej lekkoatletyki i nie tylko dlatego, że wywalczyła dla barw biało-czerwonych najwięcej medali, choć zdobyła ich podczas całej historii Igrzysk Olimpijskich dla Polski aż siedem. Ona była przedstawicielem Polski najwyżej w strukturach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a także dlatego, że była zaangażowana w Polski Klub Olimpijski do końca. Ja ją spotkałem dosłownie dwa tygodnie temu podczas pikniku olimpijskiego w Warszawie, ale też pamiętam nasze długie rozmowy, kiedy zaprosiłem ją do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego. Tam mieliśmy rok temu takie bardzo sympatyczne szczere spotkanie przy obiedzie. Ona żyła polskim sportem i polską lekkoatletyką, a swój ostatni złoty medal olimpijski zdobyła po urodzeniu syna, który dzisiaj jest wiceprezydentem Częstochowy – wspomina R. Czarnecki.

Na spotkanie z najbardziej aktywnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim w Gnieźnie przyszło ok. 30 osób.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.