http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Poseł PiS-u broni zmian w sądownictwie

Wyróżniony Poseł PiS-u broni zmian w sądownictwie

Krzysztof Ostrowski postanowił skomentować spór wokół reform sądownictwa, które ponownie dzielą opinię publiczną. Gnieźnieński Parlamentarzysta nie podziela twierdzenia, że coś odbywa się tutaj niezgodnie z polskim prawem. Potem tłumaczy szczegółowo, o co chodzi w całej nowelizacji.


Głośno dyskutowana na forum publicznym ostatnia nowelizacja ustaw dotyczących m. in. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce, której konsekwencją przede wszystkim jest obniżenie wieku emerytalnego u sędziów, w czego efekcie wielu zostało przesuniętych w stan spoczynku, w tym prezes tego pierwszego.

– Tu rozbieżność jest duża między nami a opozycją. Opozycja uważa, że zapis o KRS jest niekonstytucyjny, bo jest klauzula w konstytucji o nieusuwalności sędziów, natomiast opozycja bardzo bystrze dla siebie i nierzetelnie przemilcza, że ta sama konstytucja ma zapis, który mówi, że można na mocy ustawy niższego rzędu, czyli na mocy ustawy sejmowej dowolnie kształtować np. wiek emerytalny i taką ustawę ogłosiliśmy. Zmieniamy wiek emerytalny sędziów do 65 roku życia, bo sędziowie są też Polakami, urzędnikami, obywatelami i dlaczego to miałoby ich nie dotyczyć, a ja tylko przypomnę, że jak za rządów Platformy i PSL-u rząd podniósł wiek emerytalny u kobiet do 65 roku życia, a u mężczyzn do 67 roku życia, to sędziowie nie protestowali, że to jest niekonstytucyjne i że jest tutaj łamana konstytucja – tłumaczy Krzysztof Ostrowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja głównie zarzuca rządowi, że ten chce usunąć niewygodnych dla siebie sędziów, w tym np. Małgorzatę Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego. – Cała nasza nowelizacja i cała burza sprowadza się tutaj właściwie do jednej rzeczy. Myśmy chcieli po prostu przełamać obstrukcję, jakie środowisko sędziowskie ma jeżeli chodzi o tę naszą nowelizację tej ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta obstrukcja miała zniechęcać nowych kandydatów na sędziów, aby nie kandydowali na urząd sędziego w Sądzie Najwyższym i miała w ten sposób uniemożliwiać wybór nowego prezesa Sądu Najwyższego i było promowane stanowisko, że pani prezes Sądu Najwyższego, pani Małgorzata Gersdorf jest nadal tym prezesem – dodaje parlamentarzysta.

Za naganne uważa ponadto ostatnie wystąpienia pani Gersdorf na forum publicznym, a nawet zagranicznym. – Słyszałem ostatnio w telewizji, czy gdzieś w internecie takie wystąpienie, w którym pani prezes Gersdorf gościła w Niemczech i obwieściła się pierwszym prezesem Sądu Najwyższego na uchodźctwie. To dla mnie jest granda i normalna targowica, bo pani prezes też jest urzędnikiem i jak każdy urzędnik podlega kontroli, podlega władzy ustawodawczej, podlega prezydentowi i nie jest ponad prawem. To jest tylko jakby pokłosie tego, co mieliśmy do tej pory, że sędziom wydawało się, że stoją ponad prawem – ocenia K. Ostrowski.

– Najważniejsza poprawka do tej ustawy przewiduje, że jest możliwość wyboru nowego prezesa Sądu Najwyższego z chwilą, gdy 2/3 składu nowego sędziów Sądu Najwyższego będzie powołanych. Nie czekamy, że cały skład będzie uzupełniony, ale 2/3 umożliwia nam powołanie prezesa Sądu Najwyższego, co po prostu usprawni nam pracę, a o to części Polakom też chodzi. I powiem może jeszcze coś takiego, co pomału przebija się też do świadomości totalnej opozycji, że te ustawy robiliśmy po to, żeby generalnie zreorganizować Sąd Najwyższy, by go usprawnić i poddać go kontroli. Przecież to nie jest tak, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić wiecznie, bo kiedyś pewne będzie rządzić opozycja, ta czy inna, a te poprawki będą trwałe. Naszym celem nie jest wbrew temu wszystkiemu, co dziś sądzi opozycja, podporządkowanie trybunałów i środowiska sędziowskiego, ale poddaniu trybunałów i całego środowiska sędziowskiego kontroli społecznej, bo do tej pory oni byli bez kontroli – podsumowuje przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

8 komentarzy

 • mmmm
  mmmm wtorek, 14, sierpień 2018 14:56 Link do komentarza Raportuj

  czy on oszalał czy robi to z wyrachowania dla kasy i władzy?

 • wicek1
  wicek1 środa, 01, sierpień 2018 21:25 Link do komentarza Raportuj

  kibolo ok tak trzymaj . To co napisałeś to na sto procent PRAWDA. Politycy to złodzieje , kłamcy, oszuści i tańczą jak im góra zagra .
  A wszystko dla kariery i władzy.

 • kibolo
  kibolo wtorek, 31, lipiec 2018 19:11 Link do komentarza Raportuj

  Żeby nie zauważyć idiotycznej zmiany w sądownictwie trzeba być ślepym i głupim,tak jak ci co te zmiany wprowadzają.W sądownictwie,jak wszędzie występują jednostkowe przypadki prawdziwej patologii.I z takich przypadków wódz JK uczynił wizerunek sądownictwa.Stąd nakazanie zmian wymyślonych przez JK.Nie ulega przecież wątpliwości że to on wymyśla wrogów zbiorowych dorzucając do tego swoją nienawiść do ludzi.Zmiany w sądownictwie nie były wynikiem żadnej diagnozy dotyczącej wymiaru sprawiedliwości..Myśli,że sama wymiana kadr uszczęśliwi wszystkich.Tak postępuje ktoś nierozgarnięty.Do tego z pewnością myśli że wszystko wie lepiej niż inni,faktycznie nie mając o niczym pojęcia.Jeszcze da radę odmienić Sąd Ostateczny twierdząc że musi ktoś inny (Rydzyk) sądzić bo najwyższy jest za stary.Już przychodzi mi na myśl,że polactwo,nie gorszy sort tylko elyty,to to samo co kalectwo.

 • adam
  adam niedziela, 29, lipiec 2018 09:42 Link do komentarza Raportuj

  Krzysztofie Ostrowski jak obserwuję Pana od kilku lat ( jak wstąpiłeś do PIS ) nawiedziłeś się, jakby coś popsuło się w głowie i głosisz ten program kaczystów dla ciemnogrodu - myślisz, że ciemnogród za michę strawy to kupi. Nie ośmieszaj się, bo Gniezno się wstydzi takiego posła i pozostałych pisowskich parlamentarzystów.

 • Bodo30
  Bodo30 sobota, 28, lipiec 2018 17:46 Link do komentarza Raportuj

  Panie Krzysztofie zwyczajnie mi za Pana wstyd. Kiedyś razem działaliśmy w "Solidarności" , co się z Panem porobiło.
  Chłopie twoje miejsce w szpitalu a nie w tym szambie PIS - owskim.

 • czytelnik
  czytelnik piątek, 27, lipiec 2018 19:42 Link do komentarza Raportuj

  Panie Pośle Ostrowski tak trzymać!!! Jak nieudolnie działają sądy wszyscy widzą i słyszą.

 • kibolo
  kibolo piątek, 27, lipiec 2018 19:21 Link do komentarza Raportuj

  Dziwię się że ludzie wierzą politykom.Każdy,ale to każdy z nich stanowisko zdobył wyłącznie na kłamstwie.Prawdą to oni się brzydzą.Nic tylko gadają,gadają i gadają kłamiąc,oszukując suwerena i bujają się za jego pieniądze.Kiedy to się wreszcie skończy.Kto to wie?

 • Zenon
  Zenon piątek, 27, lipiec 2018 16:29 Link do komentarza Raportuj

  Panie pośle co za herezje Pan głosi . I prezes Sądu Najwyższego podlega pod parlament i prezydenta.Czy miał Pan choć raz Konstytucję w ręku i czytał o trójpodziale władzy na ustawodawcza ,wykonawcza i sądownicza .To właśnie wy pisowcy podporządkowaliście pod władze wykonawcza wszystkie pozostałe . Jest to ewidentne złamanie obowiązującej jeszcze Konstytucji z 1997 r. Za jej łamanie będziecie kiedyś rozliczeni.Mysle , ze szybciej niż myślicie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.