http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Cztery miliony pozyskane na drogi powiatowe

Wyróżniony Cztery miliony pozyskane na drogi powiatowe

To są ważne środki, za które zostaną wyremontowane kolejne kilometry dróg powiatowych. Dziś podpisano dwie umowy na remonty infrastruktury drogowej, które niebawem będą realizowane. Co warte zauważenia, z całej puli środków w województwie wielkopolskim, to powiat gnieźnieński otrzymał najwięcej, bo aż 10 proc. z ich całości.


Podpisana dziś umowa dotyczy przebudowy drogi powiatowej Biskupice – Bojanice – Mączniki oraz remontu drogi powiatowej Kierzkowo – Wydartowo, która połączy gminę Trzemeszno w województwie wielkopolskim z gminą Mogilno w województwie kujawsko-pomorskim. – To jest kolejne wsparcie rządu „dobrej zmiany” dla samorządów na poprawę infrastruktury. W tym roku pan wojewoda przeznaczył na ten cel ponad 105 mln złotych, z tego konkretnie na ten program, na który umowy były dzisiaj podpisywane to 40.300.000 zł, a potrzeby są duże. Środki, jakie uzyskała wielkopolska są drugie co do wielkości w skali kraju i te wszystkie złożone wnioski powodują, że rząd widzi, jakie aktualnie są potrzeby lokalnych społeczeństw – podkreśla Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

Na nasze powiatowe drogi łącznie pozyskano 4 miliony złotych z rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. – Pozyskujemy środki na budowę naszych dróg, a wiemy przecież, że tych środków na drogi ciągle brakuje. My mamy do utrzymania ok. 630 kilometrów dróg powiatowych i to wsparcie jest bardzo ważne – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska. – W wyniku tego dofinansowania będzie można zrealizować inwestycję na drodze Biskupice – Bojanice – Mączniki, to prawie trzy kilometry i druga inwestycja to droga Kierzkowo – Wydartowo, to prawie dziewięć kilometrów, nowa nawierzchnia i wzmocnienie jej poboczy – dodaje B. Tarczyńska.

To jednak nie koniec rządowego wsparcia finansowego dla lokalnych samorządów. – To jest zaledwie pierwszy etap tego wielkiego programu wsparcia rządowego, bo pan premier Morawiecki ogłaszając propozycje, tzw. „piątkę Morawieckiego”, w jednym z tych pięciu punktów umieścił właśnie wsparcie dróg samorządowych – przypomina Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który przed rokiem wnioskował w Sejmie o zwiększenie nakładów finansowych na drogi samorządowe. – To wsparcie w ciągu półtora roku będzie wynosiło 5 miliardów złotych i to jest kwota ogromna, wcześniej absolutnie niewyobrażalna, bo w latach poprzednich ta kwota wsparcia oscylowała wokół miliarda złotych, a więc tu mamy środki 5 razy większe. Po tym procesie naborów wniosków, w tym roku jeszcze, jesienią najprawdopodobniej, będzie kolejny nabór wniosków na znacznie większe środki, które wesprą samorządy w dziele utrzymania, przebudów, remontów, budów dróg, bo wiemy dobrze, że to tam dochodzi do największej ilości wypadków drogowych. W tym miejscu bardzo również dziękuję  panu posłowi Witoldowi Czarneckiemu za merytoryczną pomoc i wsparcie działań związanych z pozyskaniem środków dla powiatu gnieźnieńskiego – zapowiada Z. Dolata.

W ramach dofinansowania zostanie zrealizowana także budowa drogi serwisowa, która połączy Woźniki ze strefą ekonomiczną w Łubowie. – Dla nas to jest bardzo istotne i to nie tylko dla wsi, które się znajdują w tym regionie, bo również powstaje alternatywna droga dojazdowa do strefy ekonomicznej, która w tej chwili już jest w pełni uzbrojona. Obecnie energetyka kończy podłączać tam prąd, a jedna działka 3-hektarowa już została sprzedana firmie meblarskiej i myślę, że dzięki tej drodze ta strefa też zyska na swej atrakcyjności – uważa Andrzej Łozowski, wójt gminu Łubowo.

3 komentarzy

 • obserwator
  obserwator niedziela, 19, sierpień 2018 13:45 Link do komentarza Raportuj

  a teraz proszę dopłacić po 10 gr do każdego litra paliwa...

 • On da radę dokończyć nasz szpital !
  On da radę dokończyć nasz szpital ! sobota, 18, sierpień 2018 19:10 Link do komentarza Raportuj

  Łozowski !!! Łozowski !!! Łozowski !!! STAROSTĄ !!!. To dopiero byłby: właściwy człowiek, na właściwym miejscu ! Bezpartyjny, Nieskłócony, Potrafiący rozmawiać z prostymi ludźmi. Cierpliwy, skuteczny, pracowity, dalekowzroczny, no i postawny. Taki Prawdziwy gospodarz i mężczyzna. Zagłosujecie na niego ?

 • Tomasz Szadub
  Tomasz Szadub piątek, 17, sierpień 2018 20:56 Link do komentarza Raportuj

  Andrzej Łozowski na starostę!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.