http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pokój jest naprawdę ogromną wartością”

Wyróżniony „Pokój jest naprawdę ogromną wartością”

W sobotnie przedpołudnie w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie miały miejsce uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Wymiar cierpienia, jakie przyniosły polskiemu społeczeństwu wojenne działania nie wystarczy wyrazić sześciomilionową liczbą zabitych oraz poległych, bo trzeba ją jeszcze przemnożyć przez liczbę członków rodzin dotkniętych tymi tragediami na wiele długich lat powojennych. – O tej dacie musimy pamiętać. 1 września 1939 roku w Polsce rozpoczęła się wojna i choć do dziś historycy się spierają, czy było to na Westerplatte, czy był to Wieluń, czy Tczew, a może jeszcze wcześniejsze wydarzenia związane z Gliwicami albo wybuchem bomby na dworcu kolejowym w Tarnowie – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który wygłosił okolicznościowe przemówienie podczas uroczystości. – My musimy o tym pamiętać, bo pokój jest wartością, o którą trzeba się starać i o której trzeba pamiętać. To, co się wydarzyło 79 lat temu, kiedy wszystkie te sojusze, które mieliśmy, one okazały się niczym, zwykłą mistyfikacją, bo przecież Berlin zbombardować miało lotnictwo angielskie, a wojska francuskie miały ruszyć na pomoc – przypomina prezydent Gniezna.

– Zostaliśmy sami, ale walczyliśmy z dumą i honorem, żeby pokazać, że chcemy żyć w wolnej Ojczyźnie. To trwało prawie 6 lat, kiedy nie żyliśmy w wolnej Ojczyźnie, pod butem niemieckim, ale dzisiaj też możemy mówić wreszcie, kiedy otwierają się archiwa, o tych wszystkich innych wydarzenia, a więc o tym, że zostaliśmy zaatakowani przez Niemców i Rosję Sowiecką, ale także przez Słowację na południu Polski. Te wszystkie wydarzenia dziś pokazują, że pokój jest naprawdę ogromną wartością, o której musimy wciąż myśleć, bo dziś mamy 100 lat niepodległej, a wtedy raptem po 20 latach znów chciano ją nam zabrać i my musimy o nim mówić młodym pokoleniom, że pokój jest wartością najważniejszą i przekazywać wiedzę, symbole, czy takie wystawy, jaką dzisiaj otwieramy – dodaje T. Budasz.

Pod pomnikiem Ku Czci Poległych w latach II wojny światowej dziś licznie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po uroczystości otwarto wystawę poświęconą uczestnikom powstania wielkopolskiego, a uczniom ze szkół podstawowych z rąk prezydenta przekazano flagi powstańcze, które zawisną na ich szkołach, gdzie  zostaną aż do końca trwania Roku 100-lecia Polskiej Niepodległości, tj. do 16 lutego 2019 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.