http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Bez chłopskiej cierpliwości nie byłoby tego chleba”

Wyróżniony „Bez chłopskiej cierpliwości nie byłoby tego chleba”

Niedzielne popołudnie było świętem rolników z powiatu gnieźnieńskiego, których przedstawiciele przeszli kolorowym korowodem z wieńcami dożynkowymi, a potem uczestniczyli w pięknej uroczystości z okazji Święta Chleba. Najpierw odprawiono mszę święta polową, a potem oficjalnie rozpoczęto świętowanie z przygotowanym na tę okazję bardzo bogatym programem artystycznym.


O tym, że rolnictwo jest bardzo ważnym elementem dla egzystencji biologicznej każdej społeczności i jednym z najważniejszych obszarów gospodarki w Polsce, dziś przypominamy przy okazji dożynek gminno-powiatowych, które zostały zorganizowane we wsi Piekary, na terenie gminy Gniezno i powiatu gnieźnieńskiego. Tegoroczne święto chleba było chyba też dobrą okazją, by zdać sobie sprawę z tego, jak ciężkim zajęciem jest uprawianie ziemi rolnej.
– W ubiegłym roku nawiedziła nas klęska wichury, a w tym mieliśmy dużą suszę i dziś czujemy obowiązek jeszcze mocniej dziękować naszym rolnikom za ich pracę – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska. – Dożynki, to dla samorządu powiatowego chyba jedno z najważniejszych wydarzeń w corocznym kalendarzu. Od początku obecnej kadencji wsparcie dla rolnictwa i producentów rolnych to jedno z najważniejszych zadań Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Naszą troską była, jest i będzie rozbudowa dróg wiejskich, bo drogi są obecnie jednym z najważniejszych czynników rozwoju wsi i małych miasteczek. W obecnej kadencji na budowy i remonty dróg przeznaczono ok. 38 mln złotych – dodaje starosta.

– Dożynki są świętem wszystkich pracujących na roli, wyraźnie podkreślających swoje przywiązanie do ziemi polskiej i jej tradycji. To jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika mogącego się cieszyć owocami swojej pracy. Rolniczy wysiłek sprawia, że na naszych stołach nie zabraknie chleba, a dzięki rolnikom gospodarującym na terenie powiatu gnieźnieńskiego, dziś możemy pochwalić się rolnictwem opartym na nowoczesnych zasadach produkcji prowadzonych w zagrodach w zgodzie z naturą i poszanowaniem dla przyrody. Patrząc na korowód dożynkowy, dziękujemy również za kontynuowanie zwyczajów, którymi żyły pokolenia naszych przodków. Bez chłopskiej cierpliwości i uporu nie byłoby tego chleba, symbolizującego obietnicę, że w trudnych chwilach nie zabraknie wrażliwości i serca, by się nim podzielić. Korzystając z okazji, proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania za rolniczy trud, za umiłowanie ziemi, za mądre gospodarowanie. Wierzę, że wieniec dożynkowy symbolizujący tegoroczne plony będzie obfity i dostatni – podsumowuje Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno i współgospodarz dożynek.

Na dożynkach w Piekarach, oprócz tradycyjnych obrzędów ludowych, nie zabrakło też innych atrakcji, były słodkości i różne degustacje, a także liczne występy sceniczne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.