http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Cztery pomysły na Gniezno

Wyróżniony Cztery pomysły na Gniezno

Swoich kandydatów na urzędy prezydenta miasta Gniezna i wójta gminy Gniezno zaprezentowało Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe. Ugrupowanie wystawiło także listy w wyborach do Rady Miasta i Rady Powiatu. Do głosowania na swoich kandydatów dziś nawoływał przewodniczący Maciej Elantkowski.


Kandydatem GPS na urząd prezydenta miasta Gniezna będzie Jerzy Paweł Lubbe, o czym pisaliśmy już dużo wcześniej, w kwietniu tego roku. – Podjąłem taką decyzję ponieważ osoby, które stoją za mną i ja również nie zgadzamy się na zarządzanie w pewnych obszarach naszym miastem. Jestem osobą odpowiedzialną i twardo stąpam po ziemi, przede wszystkim trzeba dokonać bilansu otwarcia – mówi Jerzy Paweł Lubbe, radny miejski i dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Jakie są realia? Miasto Gniezno będzie zadłużone w 2019 roku na ponad 100 milionów złotych i w tym obszarze należy się poruszać. Co mogę, jako kandydat na prezydenta Gniezna zaproponować na najbliższe 5 lat? Powiem o tylko czterech najważniejszych rzeczach, które powinny być zrobione – zapowiada kandydat.

Skupmy się zatem na tych głównych punktach jego programu: – Racjonalizacja funkcjonowania spółek miejskich, co musi doprowadzić do obniżenia cen ciepła, podgrzania wody, wywozu śmieci czy samej wody.  35 milionów w 5 lat na odbudowę zasobu komunalnego miasta Gniezna i myślę tutaj głównie o mieszkaniach komunalnych w Starym Mieście i na osiedlu Grunwaldzkim, bo tam są one najbardziej zaniedbane – zauważa J. P. Lubbe, który dodaje, skąd zamierza wziąć pieniądze na drugi postulat. – Mieszkańcy Gniezna w formie czynszu wpłacają co roku ponad 9 milionów do kasy miejskiej. Miasto rocznie sprzedaje nieruchomości za ponad 8 milionów. To już jest rocznie 17 milionów – wylicza i stwierdza, że tutaj widzi źródło finansowania tych remontów. – W tym roku z tych 17 milionów miasto wydało na remonty 1 200 000 zł - dodaje.

Następnie kandydat Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego na urząd prezydenta wskazuje ponownie na przedstawioną już kiedyś propozycję bezpłatnej komunikacji w ramach kursowania miejskich autobusów. – Ta bezpłatna komunikacja funkcjonuje w kilku miastach skutecznie i uważam, że to jest sposób na odkorkowanie miasta w godzinach szczytu, a ponadto na czystsze miasto. Skąd wziąć pieniądze? My w tej chwili dopłacamy 6 milionów co roku do MPK, a drugie 6 milionów, które byłoby potrzebne jest oczywiście w budżecie: 2,5 miliona to są pieniądze, które z podatków zapłacono za rewitalizację Starego Ratusza i w przyszłym roku te pieniądze znów będą w budżecie; 6 milionów to jest to, co wydano w tym roku na budowę hali sportowej; nie zgadzam się oczywiście z tym, co się wydaje na promocję, bo prawie 2 miliony rocznie i ja uważam, że z tej kwoty można wziąć  część i to przynajmniej 1,5 miliona. Przy takim założeniu kłopotów z darmowymi przejazdami nie będzie – zapowiada J. P. Lubbe.

– Czwarta ważna rzecz, bo wynika z mojej wypowiedzi, że nic się już w mieście nie będzie budować, bo nie ma pieniędzy, to jest nieprawda, są potrzeby olbrzymie, m. in. budowa odkrytego basenu, szkoły w południowej części Gniezna czy budownictwa komunalnego. W Gnieźnie nie wykorzystuje się partnerstwa publiczno-prywatnego, a jest to jedyny sposób na inwestycje publiczne, które zaspokoją potrzeby mieszkańców, jednocześnie nie zadłużając miasta i pamiętając również o tym, że ten dług trzeba spłacać – przypomina kandydat GPS na prezydenta Gniezna.

Kandydatką na urząd wójta gminy Gniezno będzie etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - Maria Suplicka, która stwierdziła, że czas na zmiany. – Wybory samorządowe są do tego, aby podsumować mijającą kadencję i zaproponować zmiany. Ja z takim właśnie programem idę do gminy, po rozmowach, po spotkaniach z mieszkańcami, w sposób całkiem naturalny powstał program, który odpowiada na potrzeby mieszkańców i zapowiada inne spojrzenie na zarządzanie i realizację zadań, szczególnie inwestycji. To jest program zmian, który priorytetowo będzie traktował edukację, wsparcie gminnych placówek oświatowych i wierzę, że mieszkańcy dokonają głębokiej refleksji nad tym, co było i wybiorą coś nowego, coś innego – zapowiada Maria Suplicka.

Na prezentacji obu kandydatów na Rynku pojawili się dziś również inni kandydaci ugrupowania, na radnych miejskich i powiatowych.

8 komentarzy

 • kynes
  kynes poniedziałek, 01, październik 2018 09:07 Link do komentarza Raportuj

  Proszę wybaczyć, ale dla mnie ten program jest żenujący... Remont dóbr komunalnych, darmowe bilety, nowa szkoła (czy sprawdzał ktoś dane demograficzne, czy będzie ona potrzebna?) - wszystko to piękne socjalistyczne... dać, wyremontować ludziom za darmo, przewieźć za darmo. Zero informacji o inwestycjach. Słabe to.

 • czytelnik
  czytelnik niedziela, 30, wrzesień 2018 01:14 Link do komentarza Raportuj

  POPIERAM !!! Mocna, prawa ekipa. Życzę powodzenia !!!!!!!!

 • wyborca
  wyborca czwartek, 27, wrzesień 2018 19:39 Link do komentarza Raportuj

  Pięknie. Choć raz widzę wśród kandydatów na radnych tyle samo kobiet co mężczyzn. Brawo panie !! Brawo gnieźnianki.

 • Stefan
  Stefan czwartek, 27, wrzesień 2018 16:26 Link do komentarza Raportuj

  Viki ! PiS w Przemianach pokazał tylko swoją słabość i strach. Ktoś kto jest pewien wygranej nie atakuje i nie wprowadza w opinię publiczną w błąd. Mieszkańcy powiatu dobrze wiedzą jaką wartość przedstawiają ludzie GPS. PiS niech się boi - idą zmiany!!!

 • viki
  viki czwartek, 27, wrzesień 2018 13:23 Link do komentarza Raportuj

  Co za zbieranina i pani burmistrz w tym gronie? W Przemianach PIS pokazał co o nich myśli i gdzie jest ich miejsce. Oni jeszcze się łudzą , że coś ugrają. Ludzie nie dadzą się już nabrać.

 • Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna
  Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna czwartek, 27, wrzesień 2018 07:52 Link do komentarza Raportuj

  Wspaniali bezpartyjni mieszkańcy Gniezna i powiatu. Ludzie GPS-u są Niezależni od PiS u , PO, SLD, czy PSL. Jak się okazuje, można bez partii politycznych biorących z Warszawy wielkie dotacje, zebrać niezależnych działaczy, by stworzyć z nich LOKALNĄ SIŁĘ POLITYCZNĄ. Gdyby ludzie z GPS- u , chcieli mieć coś wspólnego z PiS, em, to myślisz, że nie startowaliby z ramienia partii, która ma aż 45 procent poparcia wg sondaży ? Gdyby ludzie z GPS u chcieli mieć coś wspólnego z PO lub SLD to myślisz , że nie podczepili by się, pod parasol Pana Budasza, który tak dużo zrobił ostatnio w Gnieźnie za ..... POŻYCZONE PIENIĄDZE , ( które będą spłacały z odsetkami, jeszcze nasze wnuki i to aż do roku 2033 - go ).. Przecież będąc w drużynie Budasza, Ci odważni działacze, na pewno weszliby do rady miasta, bądź rady powiatu. Prawda? A jednak oni pozostali wierni hasłu " bezpartyjne Gniezno " I tak trzymać panie i panowie. Tak trzymać. Lokalną samorządność należy budować od podstaw. I samodzielnie. Bez warszawskiej wierchuszki. Oni niech się kłócą w tej Warszawie. A my w Gnieźnie, spokojnie budujmy przyszłość naszym dzieciom i wnukom.

 • Anastazja
  Anastazja czwartek, 27, wrzesień 2018 07:31 Link do komentarza Raportuj

  Pierwszy z prawej wandal smarujący napisy na elewacjach. To ma być przyszły radny ?
  Szkoda głosu na tę listę , szkoda głosu na Lubbego jako prezydenta

 • Architekt
  Architekt środa, 26, wrzesień 2018 20:25 Link do komentarza Raportuj

  Ręce i rączki opadają....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.