http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wicepremier przywiózł do Gniezna 13 milionów zł!

Wyróżniony Wicepremier przywiózł do Gniezna 13 milionów zł!

W wielu placówkach naukowych dziś został zainaugurowany nowy rok akademicki, a w życie wchodzi nowa ustawa pn. Konstytucja dla Nauki, której zadaniem ma być poprawa obecnej sytuacji na polskich uczelniach. O jej założeniach dziś opowiadał w Gnieźnie sam wicepremier Jarosław Gowin, który przywiózł dla jednej z tutejszych uczelni specjalny upominek.


W poniedziałek, późnym popołudniem do Gniezna przyjechał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin, który przypomniał, że prace nad ustawą rozpoczęły się już 3 lata temu. – Od samego początku zapowiadałem, że jeżeli ta ustawa powstanie i ta reforma się rozpocznie, to rząd zainwestuje w polskie uczelnie naprawdę znaczące środki. W przyszłym roku nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 1 350 000 000 zł, a oprócz tego rząd przyzna obligacje Skarbu Państwa w łącznej wysokości 3 000 000 000 zł do podziału między uczelnie publiczne – zapowiada Jarosław Gowin, a jako namacalny dowód efektów reformy pokazał symboliczny czek przeznaczony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie opiewający na kwotę ponad 13 000 000 zł. – To jest ogromna kwota, która naprawdę pozwoli tę uczelnię rozwinąć jeszcze lepiej, bo muszę powiedzieć, że gnieźnieńska uczelnia, jako uczelnia zawodowa należy do czołowych uczelni w Polsce – dodaje wicepremier.

Na jakie cele zostaną wydatkowane te środki, o których mówił dzisiaj w Gnieźnie? – To są pieniądze przeznaczone na inwestycje, a więc na laboratoria, których będzie można prowadzić badania naukowe, bądź prowadzić zajęcia ze studentami, na poprawę infrastruktury. Natomiast osobnym wyzwaniem i to bardzo poważnym wyzwaniem jest kwestia poziomu wynagrodzeń na polskich uczelniach, one są rażąco niskie, ale tutaj też dzisiaj ogłosiłem w Poznaniu dobrą wiadomość: budżet na wynagrodzenia w uczelniach wzrośnie od 1 stycznia o 7 proc. i to będą podwyżki dla wszystkich pracowników, nie tylko dla tych naukowo-dydaktycznych, bo także dla administracji uczelni. Druga ważna rzecz, to podnieśliśmy także w  nowej ustawie to minimalne wynagrodzenie, co oznacza, że większość adiunktów, większość młodych doktorów będzie miała od 1 stycznia  podwyżki rzędu nawet 25 proc. – dodaje J. Gowin.

– Efektem tej ustawy będzie przede wszystkim uczynienie z polskiej nauki i z polskich uczelni prawdziwego koła zamachowego rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego na terenie Polski. Od trzech lat realizujemy strategię odpowiedzialnego rozwoju potocznie zwaną planem Mateusza Morawieckiego i jeżeli mamy zbudować nowoczesną gospodarkę i jeżeli mamy tworzyć zamożne społeczeństwo, to polska gospodarka musi się rozwijać w dużo większym stopniu w oparciu o odkrycia polskich naukowców, m. in. temu służy Konstytucja dla Nauki – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nadchodzące wybory samorządowe są dla Zjednoczonej Prawicy, którą tworzą Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Porozumienie, bardzo ważnym sprawdzianem. – Te wybory są dla nas podwójnie ważne. Po pierwsze, samorząd to jest niezwykle ważny poziom funkcjonowania państwa i bardzo doceniamy reformę samorządową, natomiast na pewno można by Polskę rozwijać dużo lepiej, gdyby istniała  lepsza współpraca między władzami samorządowymi a rządem. Drugi powód, dla którego dla Zjednoczonej Prawicy te wybory są tak ważne, to fakt, że one otwierają czwórbój wyborczy i od tego, w jaki sposób zakończą się wybory samorządowe w znacznej mierze zależą wyniki wyborów do europarlamentu i to, kogo wyślemy, jako naszą reprezentację do Brukseli czy też Strasburga, zależy też ten bój najważniejszy, czyli wybory do Sejmu w przyszłym roku  – uważa J. Gowin.

Wicepremier dziś gościł w Gnieźnie, gdzie udzielił wsparcia Elżbiecie Fischer i Magdalenie Kopeć, czyli kandydatkom do Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego, reprezentującym partie Porozumienie, której przewodniczy.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.