http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O czym rozmawiał poseł Zbigniew Dolata z Tadeuszem Tomaszewskim? Czy będzie nowa układanka polityczna w Starostwie?

Wyróżniony O czym rozmawiał poseł Zbigniew Dolata z Tadeuszem Tomaszewskim? Czy będzie nowa układanka polityczna w Starostwie?

Na środę, 7 listopada na godz. 9.00 zwołana została konferencja prasowa liderów obu ugrupowań tworzących koalicję w powiecie gnieźnieńskim: Piotra Gruszczyńskiego z Platformy Obywatelskiej i Tadeusza Tomaszewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W jej trakcie zostaną przedstawione kwestie związane z formowaniem się koalicji w powiecie gnieźnieńskim.


Nieoficjalnie wydaje się, że przez najbliższe 5 lat powiatem gnieźnieńskim będzie rządził duet Koalicja Obywatelska (w praktyce radni Platformy Obywatelskiej) i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na 27 radnych mają oni 15 przedstawicieli w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przewodniczącym Rady – jak już wcześniej informowaliśmy – ma być Dariusz Pilak z PO, wiceprzewodniczącym – Jacek Kowalski z SLD. Drugi wiceprzewodniczący ma przypaść – jak to jest w zwyczaju – opozycji.

Z kolei z nieoficjalnych informacji w skład Zarządu Powiatu wejdą:
starosta – Piotr Gruszczyński (Koalicja Obywatelska/PO)
wicestarosta – Anna Jung (Koalicja Obywatelska/PO)
etatowy członek Zarządu – Mariusz Mądrowski (SLD)
nieetatowy członek Zarządu – Telesfor Gościniak (SLD)
nieetatowy członek Zarządu – kandydat partii Nowoczesna, finansista z Gniezna (nazwiska nie udało nam się ustalić), osoba blisko współpracująca z poseł Pauliną Hennig-Kloską

Jak podkreślamy, informacje są nieoficjalne i znając naszą lokalną politykę, cała ta układanka może runąć jak domek z kart...

Nie ma zgody na T. Gościniaka?
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Koalicja Obywatelska cały czas nie zgadza się na kandydaturę Telesfora Gościniaka, jako kandydata SLD na nieetatowego członka Zarządu. Zarówno przedstawiciele Platformy, jak i Nowoczesnej - z którymi rozmawialiśmy - nie widzę tego radnego w składzie Zarządu.

Jak to się może zakończyć? Opcje są dwie: albo PO i Nowoczesna się zgodzą na tego kandydata, albo zamiast dwóch członków Zarządu, SLD dostanie stanowisko wicestarosty (czyli będzie powrót to pierwotnej koncepcji). W innym przypadku może się też zdarzyć tak, że środowa konferencja liderów PO i SLD zostanie odwołana.... I będzie trzeba powrócić do kolejnych negocjacji...

Z ostatniej chwili: wydaje się jednak, że Koalicja Obywatelska zgodziła się na kandydaturę T. Gościniaka, a potwierdził nam to T. Tomaszewski.

Polityka jest jednak dynamiczna, więc do jutra wszystko się może zmienić.

PSL poprzez Koalicję Obywatelską i SLD?
Z naszych informacji wynika też, że lider PO, Piotr Gruszczyński rozmawiał z Jerzym Berlikiem, szefem powiatowych struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmowa miała dotyczyć współpracy w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego. Jak powiedział nam J. Berlik, decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu, gdy odbędzie się posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL.

Propozycja współpracy Platformy z PSL wynika – jak już informowaliśmy w publikacji z 27 października – z faktu, że w Sejmiku będzie nadal rządzić koalicja Platformy z PSL, dlatego Platforma chce współpracować z PSL także na szczeblu powiatowym, a co za tym idzie pracy w Starostwie nie straciliby urzędnicy kojarzeni z PSL lub będący członkami tej partii.

Spotkanie lider PiS z liderem SLD!
Inną ciekawostką kończącego się dnia, czyli wtorku, było dzisiejsze spotkanie lidera Prawa i Sprawiedliwości, posła Zbigniewa Dolaty z T. Tomaszewskim. Do posła Dolaty nie udało nam się dodzwonić, natomiast T. Tomaszewski potwierdził, że odbyła się taka godzinna rozmowa.

Szczegółów nie chciał jednak zdradzić, ale można się domyślić, że liderowi PiS chodziło o zbudowanie koalicji wszystkich pozostałych formacji politycznych będących w Radzie Powiatu przeciwko Platformie Obywatelskiej. - Jako SLD w coś takiego na pewno nie wejdziemy - podkreśla T. Tomaszewski.

T. Tomaszewski powiedział natomiast, że podczas spotkania zaproponował by powstała „wielka koalicja” wszystkich ugrupowań wchodzących w skład Rady Powiatu Gnieźnieńskiego na rzecz dokończenia budowy szpitala w Gnieźnie. – Poseł Dolata powiedział, że z Platformą nie jest to raczej możliwe – dodaje T. Tomaszewski. – dodaje T. Tomaszewski.

7 komentarzy

 • Qwer
  Qwer czwartek, 08, listopad 2018 11:27 Link do komentarza Raportuj

  Dopłata nie zasługuje żeby z nim rozmawiać.

 • Obywatel
  Obywatel środa, 07, listopad 2018 18:50 Link do komentarza Raportuj

  Powiat gnieźnieński racz ratować Panie !!!!!! Zastanawiam się, czy ci miejscowi " polytycy " zauważają, że oprócz nich są jeszcze zwykli ludzie nie uwikłani w żadne związki, stowarzyszenia, kluby, towarzystwa wzajemnej adoracji itd. PANOWIE - MY ISTNIEJEMY !!!!!!!

 • Zenek
  Zenek środa, 07, listopad 2018 15:54 Link do komentarza Raportuj

  brrr...już się boję....hahahaha:)

 • bob budowniczy
  bob budowniczy środa, 07, listopad 2018 14:17 Link do komentarza Raportuj

  No tak - wielka koalicja - PIS ma znaleźć pieniądze na dalszą rozbudowę szpitala - a pozostali będą twórczo dzielić i krytykować. No i nie zapominajmy o Pani Poseł która nie dość że publicznie ogłosiła, ze posłowie PIS maja dostarczyć (następne 28 milionów ?) kasę ale nie omieszkała przy tym stwierdzić, że szpital jest na wyrost i na bogato (niech na 3 maja zostaną stropy z drewna i słomy - będzie na przaśnie i na skansenowo).

 • kierowca
  kierowca środa, 07, listopad 2018 14:02 Link do komentarza Raportuj

  Zenek uważaj na pasach dla pieszych

 • Maria
  Maria środa, 07, listopad 2018 08:06 Link do komentarza Raportuj

  To starostwo będzie czy " Dom Starców " ?

 • zenek
  zenek środa, 07, listopad 2018 00:20 Link do komentarza Raportuj

  i miał rację... PO będąc przy władzy przez 4 poprzednie lata prawie skutecznie doprowadziło do upadku szpitala. Mieszkańcy Powiatu Gnieźnieńskiego szkoda, że poparliście partie, które zniszczyły i teraz znów doprowadzą do ruiny wszystko to co dobre się działo...aż żal patrzeć.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.