Logo
Wydrukuj tę stronę

O czym rozmawiał poseł Zbigniew Dolata z Tadeuszem Tomaszewskim? Czy będzie nowa układanka polityczna w Starostwie?

Wyróżniony O czym rozmawiał poseł Zbigniew Dolata z Tadeuszem Tomaszewskim? Czy będzie nowa układanka polityczna w Starostwie?

Na środę, 7 listopada na godz. 9.00 zwołana została konferencja prasowa liderów obu ugrupowań tworzących koalicję w powiecie gnieźnieńskim: Piotra Gruszczyńskiego z Platformy Obywatelskiej i Tadeusza Tomaszewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W jej trakcie zostaną przedstawione kwestie związane z formowaniem się koalicji w powiecie gnieźnieńskim.


Nieoficjalnie wydaje się, że przez najbliższe 5 lat powiatem gnieźnieńskim będzie rządził duet Koalicja Obywatelska (w praktyce radni Platformy Obywatelskiej) i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na 27 radnych mają oni 15 przedstawicieli w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przewodniczącym Rady – jak już wcześniej informowaliśmy – ma być Dariusz Pilak z PO, wiceprzewodniczącym – Jacek Kowalski z SLD. Drugi wiceprzewodniczący ma przypaść – jak to jest w zwyczaju – opozycji.

Z kolei z nieoficjalnych informacji w skład Zarządu Powiatu wejdą:
starosta – Piotr Gruszczyński (Koalicja Obywatelska/PO)
wicestarosta – Anna Jung (Koalicja Obywatelska/PO)
etatowy członek Zarządu – Mariusz Mądrowski (SLD)
nieetatowy członek Zarządu – Telesfor Gościniak (SLD)
nieetatowy członek Zarządu – kandydat partii Nowoczesna, finansista z Gniezna (nazwiska nie udało nam się ustalić), osoba blisko współpracująca z poseł Pauliną Hennig-Kloską

Jak podkreślamy, informacje są nieoficjalne i znając naszą lokalną politykę, cała ta układanka może runąć jak domek z kart...

Nie ma zgody na T. Gościniaka?
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Koalicja Obywatelska cały czas nie zgadza się na kandydaturę Telesfora Gościniaka, jako kandydata SLD na nieetatowego członka Zarządu. Zarówno przedstawiciele Platformy, jak i Nowoczesnej - z którymi rozmawialiśmy - nie widzę tego radnego w składzie Zarządu.

Jak to się może zakończyć? Opcje są dwie: albo PO i Nowoczesna się zgodzą na tego kandydata, albo zamiast dwóch członków Zarządu, SLD dostanie stanowisko wicestarosty (czyli będzie powrót to pierwotnej koncepcji). W innym przypadku może się też zdarzyć tak, że środowa konferencja liderów PO i SLD zostanie odwołana.... I będzie trzeba powrócić do kolejnych negocjacji...

Z ostatniej chwili: wydaje się jednak, że Koalicja Obywatelska zgodziła się na kandydaturę T. Gościniaka, a potwierdził nam to T. Tomaszewski.

Polityka jest jednak dynamiczna, więc do jutra wszystko się może zmienić.

PSL poprzez Koalicję Obywatelską i SLD?
Z naszych informacji wynika też, że lider PO, Piotr Gruszczyński rozmawiał z Jerzym Berlikiem, szefem powiatowych struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmowa miała dotyczyć współpracy w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego. Jak powiedział nam J. Berlik, decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu, gdy odbędzie się posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL.

Propozycja współpracy Platformy z PSL wynika – jak już informowaliśmy w publikacji z 27 października – z faktu, że w Sejmiku będzie nadal rządzić koalicja Platformy z PSL, dlatego Platforma chce współpracować z PSL także na szczeblu powiatowym, a co za tym idzie pracy w Starostwie nie straciliby urzędnicy kojarzeni z PSL lub będący członkami tej partii.

Spotkanie lider PiS z liderem SLD!
Inną ciekawostką kończącego się dnia, czyli wtorku, było dzisiejsze spotkanie lidera Prawa i Sprawiedliwości, posła Zbigniewa Dolaty z T. Tomaszewskim. Do posła Dolaty nie udało nam się dodzwonić, natomiast T. Tomaszewski potwierdził, że odbyła się taka godzinna rozmowa.

Szczegółów nie chciał jednak zdradzić, ale można się domyślić, że liderowi PiS chodziło o zbudowanie koalicji wszystkich pozostałych formacji politycznych będących w Radzie Powiatu przeciwko Platformie Obywatelskiej. - Jako SLD w coś takiego na pewno nie wejdziemy - podkreśla T. Tomaszewski.

T. Tomaszewski powiedział natomiast, że podczas spotkania zaproponował by powstała „wielka koalicja” wszystkich ugrupowań wchodzących w skład Rady Powiatu Gnieźnieńskiego na rzecz dokończenia budowy szpitala w Gnieźnie. – Poseł Dolata powiedział, że z Platformą nie jest to raczej możliwe – dodaje T. Tomaszewski. – dodaje T. Tomaszewski.
Informacjelokalne.pl