http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Jesteśmy tutaj, bo kochamy naszą Ojczyznę”

Wyróżniony „Jesteśmy tutaj, bo kochamy naszą Ojczyznę”

Pierwsza Stolica Polski też świętowała 100-lecie polskiej niepodległości. Główne obchody odbywały się przed południem, a ich kolejni mówcy przekonywali, na czym polegać powinno jej pielęgnowanie.


Świętowanie rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Chwilę wcześniej na plac katedralny przyjechali dwaj aktorzy Teatru Fredry w Gnieźnie, którzy wystąpili w rolach Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego. – Nie możemy zapominać, że zwyciężyć i osiąść na laurach, to klęska. Gry wre kłótnia i zawiść partyjna, gdy dygoce i rozpala się niechęć dzielnicowa, trudno o spokój, trudno o rozwój. Pod tym względem przed nami nadal wielki wysiłek – obwieścił przybyłym Józef Piłsudski, którego odgrywał Bogdan Ferenc. – Polska nie powinna iść w lewo, nie powinna iść w prawo, tylko powinna iść prosto i przed siebie, to jest dobry kierunek – radzi Ignacy Paderewski, w którego wcielił się Andrzej Malicki.

– 100 lat temu cieszyliśmy się bardzo, że powstała nasza Ojczyzna. Dzisiaj obchodzimy jej setne urodziny i powinniśmy się cieszyć i radować, bo to rzecz święta – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, którego urzędnicy zorganizowali tę część uroczystości. – Nasza Ojczyzna, która dzisiaj po 100 latach jest jedna i zjednoczona, mimo podziałów politycznych, mimo różnych sympatii politycznych i jesteśmy tutaj w Gnieźnie, Pierwszej Stolicy Polski, razem i za to wspólne spotkanie chcę wszystkim gnieźnianom podziękować. Jesteśmy tutaj, bo kochamy naszą Ojczyznę i chcemy wyrazić cześć dla tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć dzisiaj w wolnym kraju i to chcemy dziś wyrazić poprzez wspólne składanie tych kwiatów – dodaje T. Budasz.

W katedrze gnieźnieńskiej została następnie odprawiona msza święta w intencji bohaterów walczących o naszą wolność. – Bóg uczynił nas ludźmi wolnymi i dzięki temu wolność jest obecna w nas. Jako wolni ludzie jesteśmy uczestnikami naszej historii, odpowiedzialni przed Bogiem i ludźmi za jej kształt, bo jesteśmy jej częścią, ona do nas należy i od nas zależy – podkreślał podczas homilii abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, który przewodniczył mszy świętej.

– Odzyskana niepodległość i wolność naszej Ojczyzny, którą dzisiaj wspominamy z pewnością nie ogranicza się tylko do suwerenności, tj. niezależności od tego, co jest zewnętrzne i od innych, nie wyczerpują jej chociaż jakoś wyrażają i określają, sama państwowa niepodległość, sprawiedliwe struktury społeczne czy prawo chroniące godność człowieka. Wolność, to przecież jak już żeśmy głosili w przesłaniu ze Zjazdu Gnieźnieńskiego, wybór życia dla innych, to oddanie i służba dla dobra wspólnego, to miłość i miłosierdzie, to angażowanie się na rzecz dobra wspólnego, po prostu, dla najsłabszych i potrzebujących. Zdajemy z niej egzamin codzienny i dlatego wszędzie tam patriotyzm, a więc miłość Ojczyzny wzywa nas do życzliwości, do solidarności, do uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra, wzywa nas do respektowania praworządności, do wzajemnego szacunku – tłumaczy abp Polak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.