Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowa Rada Miasta Gniezna już pracuje!

Wyróżniony Nowa Rada Miasta Gniezna już pracuje!

Obsadzaniem stanowisk w prezydium Rady Miasta Gniezna zajmowali się podczas swojego pierwszego posiedzenia radni miejscy. Jak już wcześniej informowaliśmy, na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Gniezna pozostanie Michał Glejzer, a na jego zastępców zostali powołani: Zdzisław Kujawa, Bogusława Młodzikowska, Marek Bartkowicz. O swoich priorytetach na nową kadencję mówił również prezydent Tomasz Budasz, który przypomniał najważniejsze punkty swojego programu dla Gniezna.


Największa reprezentacja radnych startujących w wyborach jako zaplecze polityczne prezydenta Tomasza Budasza odtąd będzie współtworzyć klub radnych pod nazwą Koalicja dla Pierwszej Stolicy. Na jej czele stanął Dariusz Banicki z Platformy Obywatelskiej. – Taką nazwę przyjęliśmy i to będzie nas wyróżniało w trakcie tej nowej 5-letniej kadencji. Ten klub liczy 17 radnych i naszym głównym priorytetem będzie wspieranie prezydenta w jego zamierzeniach. Jedne prace będą kontynuowane z kadencji poprzedniej, ale nowe inicjatywy, o których była mowa podczas tej kampanii wyborczej też będą dla nas wyzwaniem. Pewnym zadaniem oczywiście będzie również przekonywanie naszej opozycji, żeby podchodzić merytorycznie do tych kwestii i żeby nie wchodzić w jakieś podjazdowe tematy polityczne, tylko zająć się tym, co służy dobru mieszkańców miasta Gniezna – mówi Dariusz Banicki.

Największym opozycyjnym ugrupowaniem jest Prawo i Sprawiedliwości, z ramienia którego w Radzie Miasta Gniezna będzie zasiadać piątka radnych z niedawnym kandydatem na prezydenta Pawłem Kamińskim w jednej z ról pierwszoplanowych. – Na pewno będziemy opozycją konstruktywną i myślę, że będziemy na pewno wysoko podnosić poprzeczkę, ale nie będziemy na pewno krytykować czegoś jedynie dlatego, że jest to projekt koalicji rządzącej – zapowiada Marek Bartkowicz, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Myślę, że w Gnieźnie trzeba dużo dużo więcej i my będziemy tę porzeczkę właśnie podnosić. Czy będziemy wychodzili ze swoimi inicjatywami uchwałodawczymi? No to zobaczymy, to się okaże w trakcie kadencji, jest pięć lat całej kadencji, więc sądzę, że będzie wiele okazji, żeby składać jakieś propozycje rozwiązań pozytywnych i zapewne nie będziemy bierni – dodaje M. Bartkowicz.

W nowo wyłonionym składzie radnych będzie także jeden rodzynek. – Ktoś nawet dzisiaj powiedział, że będę samotną wyspą pośród tych radnych. Ja na pewno będę radnym bez wsparcia tych dwóch czy trzech radnych, którzy mogliby stworzyć swój klub, a co więcej sytuacja jest taka, że zawsze, gdy jest kilka osób w tym klubie, to dzielimy się obowiązkami, czyli obsadzamy jakieś komisje i te tematy się pilotuje. Będę tu sam – uważa Janusz Brzuszkiewicz, radny niezależny, który został wybrany z list Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego. – Myślę jednak, że uda mi się sprostać oczekiwaniom moich wyborców i będę starał się tak pracować w Radzie, aby było to pożytek dla wszystkich mieszkańców tego miasta. Będę krytykował, gdy będę miał inne zdanie, ja to zresztą pokazałem w innych kadencjach, gdzie często mówiliśmy o meritach jakiejś sprawy w inny sposób i staraliśmy się pokazywać, że można rozwiązywać różne problemy też inaczej. W tej kwestii będzie tak samo – zapewnia J. Brzuszkiewicz.

Dzisiejsze obrady otworzył i ich pierwszą część poprowadził najstarszy mieszkaniec Gniezna wybrany do rady Miasta Gniezna, czyli Aleksander Ditbrener z Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw wszyscy radni złożyli przysięgę, po czym przekazane zostały insygnia władzy prezydentowi, którego również zaprzysiężono na nową kadencję. W następnej kolejności wyłoniono w tajnym głosowaniu przewodniczącego Rady Miasta Gniezna, którym został ponownie Michał Glejzer, za którego kandydaturą zagłosowało 22 radnych, przy jednym głosie sprzeciwu. Potem powołano także zastępców przewodniczącego: Zdzisława Kujawę (za było 21 radnych, 2 było przeciwnych), Bogusławę Młodzikowską (za było 22 radnych, 1 był przeciwny), Marka Bartkowicza (za byli wszyscy zgromadzenie).

O swoich priorytetach na nową kadencję mówił również prezydent Tomasz Budasz, który przypomniał najważniejsze punkty swojego programu dla Gniezna. – To wielki honor, zaszczyt i duma dla mnie, że mogę po raz drugi pełnić funkcję prezydenta miasta Gniezna i że mieszkańcy mnie obdarzyli tak wysokim zaufaniem, ale także zobowiązaniem – podkreśla prezydent Tomasz Budasz, który przypomina swoje najważniejsze zapowiedzi przedwyborcze: – Dzisiaj w tych słowach przysięgi chcę zapewnić, że to co zadeklarowałem, to wykonam w tym nadchodzącym właśnie pięcioleciu.

– Priorytetów jest wiele, ponieważ cały program wyborczy został podzielony na bloki tematyczne i myślę, że priorytetem jest wykonanie w całości zapowiedzi tych twardych inwestycji drogowych. Tu za najważniejsze uważam wybudowanie 50 km ścieżek rowerowych, tak abyśmy mieli rozwój zrównoważony w naszym mieście, poprzez rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 3. Myślę również o tych wszystkich rzeczach społecznych, czyli budowa klubu przeznaczonego dla naszych seniorów czy zwiększenie kwoty pieniędzy na budżet obywatelski, a do tego nowe place zabaw. Te wszystkie elementy stworzą spójną całość i będę je realizował, krok po kroku, z determinacją stuprocentową – zapowiada T. Budasz, który poinformował dziś także, że jego zastępcami nadal pozostaną Jarosław Grobelny i Michał Powałowski.

Przypomnijmy, że nową Radę Miasta Gniezna będzie współtworzyć 11 nowych radnych, tj. 39 proc. jej całości. Nowością jest także obowiązek transmitowania jej wszystkich posiedzeń, które będzie można śledzić na żywo lub odtwarzać na kanale You Tube, a odnośnik już teraz możemy odnaleźć na stronie miasta w zakładce samorząd: Rada Miasta Gniezna - transmisje na żywo.

Informacjelokalne.pl