http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży

Wyróżniony Gniezno przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży

Dziś w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Archidiecezją Gnieźnieńską, Miastem Gnieznem oraz Powiatem Gnieźnieńskim przy organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016 na terenie naszej archidiecezji. W lipcu przyszłego roku, niemal dokładnie za rok, do Gniezna przyjedzie kilka tysięcy pielgrzymów, którzy z Pierwszej Stolicy Polski wyruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.


Celem podpisanego dziś listu intencyjnego jest ustalenie zasad współpracy pomiędzy samorządami a archidiecezją przy organizacji Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016. W podpisanym dziś dokumencie wyznaczono kilka obszarów współpracy. Są to przede wszystkim zorganizowanie kampanii społecznej służącej poinformowaniu mieszkańców Gniezna i powiatu o zaplanowanych w mieście na okres od 20 do 25 lipca 2016 obchodach Światowych Dni Młodzieży, pomoc w organizacji imprez towarzyszących temu wydarzeniu, zapewnienie parkingów dla autokarów, czy zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, którzy przybędą do naszego miasta. Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań wynikających z zawartych w liście ustaleń są z ramienia miasta Piotr Wiśniewski – pełnomocnik prezydenta ds. kultury, z ramienia powiatu – Marcin Makohoński – dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego , a ze strony archidiecezji ks. Wojciech Orzechowski – diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży oraz ks. Waldemar Myka.

Wstępny program Dni w Diecezjach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży zakłada m.in. zwiedzanie Gniezna, udział pielgrzymów w wydarzeniach kulturalnych oraz nabożeństwach. W centralnym dniu gnieźnieńskiego spotkania, na który wyznaczono sobotę 23 lipca przyszłego roku, zaplanowano m.in. mszę świętą na Placu św. Wojciecha pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka z posłaniem grup zagranicznych i diecezjalnych do Krakowa, „Drogę Sakramentów” – indywidualne zwiedzanie gnieźnieńskich kościołów połączone z modlitwą, a także koncert ewangelizacyjny, udział w spektaklu o świętym Wojciechu, czy adorację Najświętszego Sakramentu. Organizatorzy chcą, by przybyli do Gniezna pielgrzymi zintegrowali się w mieszkańcami. Dlatego ks. Wojciech Orzechowski zachęca, by rodziny z Gniezna i powiatu zdecydowały się przyjąć u siebie pielgrzymów, pokazując im polską tradycję, gościnność, a także kuchnię. – Prosimy o otwartość domów. Naszym marzenie jest, by wszyscy pielgrzymi, którzy przybędą na teren naszej archidiecezji, a zaprosiliśmy ich ok ośmiu tysięcy, znaleźli miejsce w domach tak, żebyśmy mogli nawiązać relacje. By wszystko nie odbywało się w tłumie ludzi, ale byśmy mogli nawiązać wzajemne relacje, byśmy mogli podzielić się naszymi zwyczajami, tradycjami, a także naszą polską kuchnią. Zależy nam bardzo na tym. Stąd pomysł niedzieli Światowych Dni Młodzieży w diecezji, podczas których bezpośrednio wiernych naszej archidiecezji prosimy o gościnę dla pielgrzymów – mówi ks. Wojciech Orzechowski.

Podczas dzisiejszego spotkania podpisano wspomniany list intencyjny. Obok prymasa jego sygnatariuszami są starosta Beata Tarczyńska oraz prezydent Tomasz Budasz. Prymas Wojciech Polak podpisał także swoje zgłoszenie na Światowe Dni Młodzieży. – Widzę te Światowe Dni Młodzieży jako wielką okazję dla promocji naszego regionu, dla promocji powiatu, dla promocji miasta. Przyszły rok, tysiąc pięćdziesięciolecie Chrztu Polski stwarza nam jedyną w swoim rodzaju okazję, byśmy mogli także tutaj w Wielkopolsce poczuć się gospodarzami ważnych wydarzeń. W skali naszego miasta, regionu, powiatu niewątpliwie te wydarzenia będą się układały w logiczną sekwencję. Chcemy, aby najpierw dotyczyła ona pewnego namysłu nad tym, skąd wyrastamy, kim jesteśmy i co też otrzymaliśmy w darze chrztu tysiąc pięćdziesiąt lat temu nie tylko dla kościoła, ale również dla naszego państwa, dla każdego kto zamieszkuje polską ziemię. Dlatego w dniach od 11 do 13 marca odbywać się będzie w Gnieźnie X Zjazd Gnieźnieński. Robocze hasło tego zjazdu – „Europa nowych początków”. Chcemy zastanowić się na tymi początkami, które zostały nam podarowane tysiąc pięćdziesiąt lat temu i z których teraz w tym nowym wydaniu, w nowej rzeczywistości pragniemy skorzystać – mówi abp Wojciech Polak. Inny ważnym wydarzeniem będą zaplanowane na okres od 14 do 16 kwietnia 2016 centralne uroczystości związane z rocznicą Chrztu Polski. – Chcemy, aby te uroczystości w szczególny sposób wskazały na kolebkę chrześcijaństwa, jaką jest Gniezno – podkreśla prymas.

– Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę w takim wydarzeniu uczestniczyć. Jesteśmy gotowi do pełniej współpracy na każdym etapie w miarę tych możliwości, jakie posiadamy – deklaruje starosta Beata Tarczyńska. – Uważam, że oprócz tego wymiaru duchowego, który jest oczywiście najważniejszy, jest również ten wymiar promocyjny i to powiat gnieźnieński na pewno będzie chciał wykorzystać. Sądzę, że również dla naszej młodzieży będzie to moment refleksji i szukania źródeł własnej tożsamości – dodaje.

– Jako gospodarz miasta czuję się dumny z tego, że w naszym mieście odbędą się Światowe Dni Młodzieży – mówi prezydent Tomasz Budasz. – Już dzisiaj możemy zaprosić na wspaniała inscenizację Chrztu Polski, która odbędzie się 23 lipca. Jesteśmy bardzo otwarci. Myślę, że serca gnieźnian są również bardzo otwarcie. Stąd mój apel, prośba do mieszkańców, aby jak najszerzej włączyli się w te działania, które będziemy wspólnie podejmowali, szczególnie w zakresie wolontariatu. Sam również włączę się jako wolontariusz w działania Światowych Dni Młodzieży – dodaje.

W lipcu przyszłego roku do Gniezna może przyjechać nawet kilka tysięcy młodych pielgrzymów m.in. z Libanu, Kazachstanu, Francji, Grecji i Czech. Pod znakiem przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży będzie również przebiegała diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, która z Gniezna wyruszy już jutro rano. Będzie ona przebiegała pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”.  

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Światowych Dni Młodzieży w Gnieźnie znaleźć można na stronie www.wyd.ddmgniezno.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.