http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czerniejewo – gmina pełna inwestycji, gmina wielu możliwości

Wyróżniony Czerniejewo – gmina pełna inwestycji, gmina wielu możliwości

O planach na najbliższe pięć lat, najważniejszych inwestycjach w gminie, rozwoju turystyki, wyborach samorządowych i współpracy z nowymi władzami powiatu, z Tadeuszem Szymankiem, burmistrzem miasta i gminy Czerniejewo rozmawia Karol Soberski


- Panie Burmistrzu, nowa kadencja, 5-letnia, nowe możliwości. Najważniejszy cel na te pięć lat?
- Przede wszystkim dalszy rozwój gminy pod względem przedsiębiorczości i miejsc pracy, żeby ludzie u nas chcieli mieszkać i by im się tutaj dobrze żyło. Zrealizowaliśmy sporo zadań oświatowych, które właśnie miały temu sprzyjać, a teraz chcemy, by ci ludzie mogli w naszej gminie znaleźć mieszkania i tutaj już z nami być.

- Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej, największej inwestycji ostatnich lat w gminie Czerniejewo. Jakie inne inwestycje na nową kadencję?
- Kończymy budowę hali widowiskowo-sportowej. Myślę, że w tych pięciu latach czeka nas jeszcze kilka inwestycji związanych z oświatą, ale już takich pomniejszych. Remontujemy obecnie Klub Seniora, natomiast czeka nas budowa Domu Dziennego Pobytu dla seniora. W przyszłości planujemy też budowę Domu Opieki Społecznej, bo seniorów nam przybywa.
   I jeszcze infrastruktura, ta będąca w ziemi, czyli kanalizacja wsi, którą będziemy rozpoczynać w przyszłym roku. Ponadto dalsza gazyfikacja oraz budowa i remonty dróg.
   Z kolei w kulturze, w momencie gdy otworzymy halę widowiskowo-sportową, będziemy chcieli także stworzyć Gminny Ośrodek Kultury. W 2019 r. zakończymy kapitalne remonty świetlic wiejskich i w zasadzie wszystkie będziemy mieli wyremontowane na wysokim poziomie. Chcemy w ten sposób naszym mieszkańcom zapewnić, i ten czas na dobrą pracę na miejscu w gminie, dobre warunki do zamieszkania ale też miejsca do spędzania wolnego czasu.
   Chcemy też rozwijać turystykę poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych, których powstało już na terenie gminy 12 kilometrów: 6 km zbudował powiat, a 6 km my zbudowaliśmy. Turystykę chcemy też rozwijać poprzez tworzenie ciekawych miejsc, dlatego między innymi w Czerniejewie chcemy zrobić Rynek, jak również planujemy odnowić groblę.

- Wspomniał Pan o świetlicach wiejskich. Jakie ma Pan plany jeśli chodzi o sołectwa w gminie Czerniejewo?
- Zleciliśmy koncepcję rewitalizacji miejsc w sołectwach, a mam na myśli takie popegeerowskie inwestycje, które od wielu lat są nieużytkowane. Chcemy zobaczyć, na co można te budynki przeznaczyć. Zapewne większość najprawdopodobniej zostanie przeznaczona pod działalność gospodarczą, a część, bo one są do tego predysponowane, pod działalność typowo rolniczą. Część zaś pod zabudowę mieszkaniową z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy tam doprowadzić media, tworzymy plany miejscowe aby tam powstały osiedla mieszkaniowe domów wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. W ten sposób planujemy by na wsiach w naszej gminie były możliwości zamieszkania a jednocześnie by rozwijała się przedsiębiorczość.

- Jesteśmy prawie dwa miesiące po wyborach samorządowych. Jakby Pan ocenił to, co się wydarzyło w gminie Czerniejewo?
- W naszej gminie zaskoczyło mnie, że było tak mało chętnych na radnych, że nie było nikogo chętnego, kto by chciał zostać burmistrzem. Nie wiem, czy świadczy to o tym, że dobrze zarządzaliśmy gminą... Jednocześnie myślę, że świadczy to też, o coraz mniejszej atrakcyjności tych stanowisk, pod względem chociażby prestiżu i finansowym.
    Jeśli mówimy o wynikach wyborów, to jestem przekonany, że w przypadku gminy Czerniejewo, mamy dobrą i mądrą radę. Jeśli będziemy tak się dogadywać jak w ciągu ostatnich czterech lat - a dogadywanie się burmistrza z radą jest bardzo istotną sprawą, jeśli burmistrz słucha rady, a rada doradza burmistrzowi i wszyscy potrafią się zgodzić, że pewne rzeczy są ważne, a inne mniej ważne - to jest to sukces gminy.

- A jak Pan ocenia zmianę władzy w Starostwie Powiatowym?
- Zawsze w samorządzie rozróżniałem ludzi na mądrych i niemądrych. Mam nadzieję, że nowa Rada Powiatu będzie mądra, że Zarząd Powiatu będzie mądry bo z mądrymi ludźmi lubię dyskutować, współpracować i mądrym ludziom będę sprzyjał. Dla mnie istotne jest to, aby Zarząd Powiatu patrzył nie tylko na to, co się dzieje w mieście i co się dzieje wokół nich, ale przede wszystkim musi posiadać wiedzę o tym, że w skład powiatu wchodzą gminy, i to takie gminy jak nasza. I wiele spraw mamy wspólnych. Jak chociażby kwestia bardzo pilna, o której będziemy rozmawiać z Zarządem Powiatu, czyli komunikacja na terenie powiatu, bo wiemy że sytuacja PKS jest trudna.
   Myślę, że te pięć laty nam pokaże co się wydarzy. Jestem otwarty na współpracę. Pana starostę znam bardzo dobrze od wielu lat i współpracowaliśmy zarówno wtedy gdy był wicestarostą, senatorem, czy teraz ostatnio gdy był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Między innymi dzięki jego pomocy przy szkole w Czerniejewie powstało miasteczko ruchu drogowego, za co mu bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dobra, oczywiście jeśli z tamtej strony będzie otwarcie i będziemy chcieli pewne rzeczy widzieć jako ważne.
   O czym marzę w powiecie? Żeby starosta wreszcie stał się takim koordynatorem. To czego w poprzednich kadencjach nie było, a mam w samorządzie duże doświadczenie, bo byłem i przewodniczącym rady, i burmistrzem. Żeby co jakiś czas odbywały się spotkania starosty z burmistrzami, byśmy te wszystkie problemy mogli sobie powiedzieć. Tego mi zawsze brakowało. Spotykaliśmy się tylko akcyjnie, od akcji do akcji. Nie było stałej współpracy, a ja taką stałą współprace cztery lata temu chciałem zapoczątkować. Wówczas zaprosiłem panią starostę, prezydenta Gniezna, wójtów i burmistrzów do Czerniejewa, ale nikt tego już potem nie kontynuował. Chciałbym, aby takie spotkania starosty z włodarzami gmin stały się cyklicznymi spotkaniami.

4 komentarzy

 • Szczepan
  Szczepan piątek, 14, grudzień 2018 11:05 Link do komentarza Raportuj

  Rozmowa z wiatrem albo z X -em jest mało konstruktywna, to poza wszystkim, ale krótko. Wiatraki nie muszą stać na czyimś podwórku i nikt ich tam nie postawi bez woli i zgody gospodarza, a cena prądu bez smrodu, nie ma ceny bo niedługo to wszyscy się udusimy i na co nam on. Nadal noszę to samo nazwisko i się go nie wstydzę. Szczepan Kropaczewski

 • Wiatr
  Wiatr czwartek, 13, grudzień 2018 16:51 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie Kropaczewski daj sobie postawić wiatraka 200-300metrów od domu jak chcą na siłę ustawić i zablokować rozwój w koło wiatraka 1km wtedy pogadamy!Druga sprawa prąd z wiatraka dużo więcej kosztuje jak z elektrowni i o czym tu mówisz?

 • Szczepan
  Szczepan środa, 12, grudzień 2018 20:18 Link do komentarza Raportuj

  Prąd jest potrzebny też w gminie Czerniejewo i gdzieś trzeba go wyprodukować. Realną (!) alternatywą do wiatru hulającego nad naszymi polami jest zaś bez emisyjna elektrownia wodna na Wrześnicy. Zaporę już mamy (przynajmniej mieliśmy) w Radomicach. Dynamo od roweru uciągnie spokojnie.panie XXX. Ja nazywam się Szczepan Kropaczewski

 • XXXX
  XXXX środa, 12, grudzień 2018 14:46 Link do komentarza Raportuj

  Panie Burmistrzu daj sobie spokój z pchaniem na siłę wiatraków żeby powstawały na gminie Czerniejewo bo to będzie gwóźdź do trumny drugi po norkach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.