http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Reportaż

Reportaż (148)

Popowo Podleśne, Przysieka, Mielno, Dziadkowo – szukam fotografii, dokumentów i informacji o tych miejscowościach

Sukces książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica” oraz duży odzew mieszkańców wielu regionów Polski sprawił, że ukaże się trzecia książka pt. „Bankierzy tajemnic” opisująca dalsze losy osób związanych z Popowem Ignacewem, Wyrobkami, ale i Mielnem, Przysieką, Popowem Podleśnym i Dziadkowem.

Szukamy śladów i świadków lokalnej historii

Powiat gnieźnieński i powiat żniński obfitują w tajemnice z czasów odległych, ale i z lat II wojny światowej, jak również z okresu powojennego. Niektóre zagadki udało się wyjaśnić, lecz wiele sekretów i skarbów nadal czeka w ukryciu, aż ktoś je odnajdzie. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych Czytelników o przesyłanie do naszej redakcji wszelkich informacji o ciekawych wydarzeniach i postaciach związanych z lokalną historią, które zaczniemy prezentować na naszych łamach i które zasługują by je ocalić od zapomnienia.

Popowo Ignacewo, Mielno, Przysieka, Popowo Podleśne, Dziadkowo - poszukujemy starych fotografii z tych miejscowości!

Popowo Ignacewo, Mielno, Przysieka, Popowo Podleśne, Dziadkowo... Co je łączy? Wszystkie znajdują się w gminie Mieleszyn i mają ciekawą, bogatą i nieznaną historię! W tych miejscowościach są też piękne dwory! Dlatego zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników o udostępnienie nam starych fotografii np. tych dworów znajdujących się w rodzinnych archiwach! Szukamy też wszelkich informacji związanych z historią tych miejscowości. Poszukujemy też starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo!

Gniezno w czasach zarazy

Jak wygląda Gniezno w dobie koronawirusa? Postanowiliśmy w miniony sprawdzić kilka ulic Pierwszej Stolicy Polski i zobaczyć, jak gnieźnianie przestrzegają wszystkich zakazów. Życie Gniezna w czasach zarazy uwiecznił na zdjęciach Jerzy Andrzejewski.

Etykiety

Magia pałacu i parku w Zakrzewie…

W kalendarzu wiosna, a za oknem nie wiadomo co… Przymrozki, zima czy wiosna… Ale każda pora roku jest dobra by odwiedzić jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce – pałac w Zakrzewie koło Kłecka. I właśnie tam, nie tak dawno (jeszcze przed ogłoszeniem wszelkich zakazów), skierowałem swoje kroki. W jakim celu? O tym wkrótce.... Trzeba zaznaczyć, że pałac w Zakrzewie jest na co dzień niedostępny dla turystów, ponieważ mieści się w nim Centrum Szkoleniowe banku Santander.

Wiosna budzi się do życia!

Kalendarzowa wiosna zawita do nas dopiero 21 marca, ale już dzisiaj za oknem widać i czuć, że zbliża się szybkimi krokami. My pierwszych oznak wiosny poszliśmy szukać w gminie Niechanowo. I szybko je odnaleźliśmy! Dostrzegliśmy je na drzewach i krzewach, na których pojawiają się pączki, z których za jakiś czas rozwiną się liście. Idąc na spacer ujrzeliśmy budzącą się do życia przyrodę…

Etykiety

W krainie pancernych kolosów

Na ten moment czekało wielu miłośników militariów dla których 40 ton stali to nie złom a coś więcej. To emocje i gęsia skórka gdy się je widzi, czuje zapach oleju napędowego, ryk kilkuset konnych silników czy to uczucie jak ziemia drży gdy taki pancerny kolos przejeżdża koło nas… I to miejsce postanowili odwiedzić członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Czytaj więcej

Gdy ucichnie artyleria a kurz opadnie…

Nastała kolejna niedziela lutego, data szczególna w historii Poznania. 23 lutego – bo o tym dniu mówimy – to rocznica walk o miasto Poznań z czasów II wojny światowej. Tegoroczna należy do tych wyjątkowych. W tym roku mija bowiem 75. rocznica walk o Twierdzę Poznań, której kulminacyjnym momentem było wydarcie z rąk niemieckiego żołnierza ostatniego bastionu obrony przez wojska radzieckie wspieranych przez pokaźną grupę poznaniaków, zwanych Cytadelowcami.

Czytaj więcej

Osiedla Piastowskie i Jagiellońskie ze świąteczną iluminacją

Okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem to czas w którym w wielu polskich miastach i wioskach pojawiają się świąteczne iluminacje. Rozświetlone są także poszczególne osiedla. Wczoraj wieczorem wybrałem się na spacer po osiedlach Jagiellońskim i Piastowskim, by zobaczyć, jak są rozświetlone…

Subskrybuj to źródło RSS