http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szukamy śladów i świadków lokalnej historii

Wyróżniony Szukamy śladów i świadków lokalnej historii

Powiat gnieźnieński i powiat żniński obfitują w tajemnice z czasów odległych, ale i z lat II wojny światowej, jak również z okresu powojennego. Niektóre zagadki udało się wyjaśnić, lecz wiele sekretów i skarbów nadal czeka w ukryciu, aż ktoś je odnajdzie. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych Czytelników o przesyłanie do naszej redakcji wszelkich informacji o ciekawych wydarzeniach i postaciach związanych z lokalną historią, które zaczniemy prezentować na naszych łamach i które zasługują by je ocalić od zapomnienia.

 
Nasz region to ciągle miejsca skrywające przed nami swoje tajemnice. Wędrując po naszej „małej Ojczyźnie” możemy się przekonać, że aby przeżyć niezapomnianą przygodę nie trzeba wcale wyjeżdżać w odległe krainy. Tuż obok można spotkać tajemnicze budowle i ruiny, czy wspaniałe pałace i niezwykłe miejsca, jak również natknąć się na niecodzienną opowieść związaną z jakimś zagadkowym terenem.

Dlatego zwracamy się z apelem do naszych Czytelników by na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przesyłać nam wszelkie informacje na temat historii związanych z naszym regionem.

Interesują nas opowieści od najdawniejszych czasów do roku 1990.  Interesują nas zarówno barwne legendy i opowieści o tajemnicach naszych wsi i miasteczek. Czekamy na wiadomości o sekretach lokalnych dworów i pałaców. Piszcie do nas jeśli macie przekazy od swoich babć i dziadków na temat niezwykłych wydarzeń czy też zapomnianych ludzi związanych z powiatem gnieźnieńskim lub żnińskim. Kontaktujcie się z nami jeśli znacie położenie intrygujących Was ziemianek, schronów i podziemi lub innych równie tajemniczych miejsc.

Chętnie wysłuchamy opowieści o miejscach kryjących skarby i opowieści o duchach. Dajcie nam znać, jeśli znacie ciekawe budowle w naszym regionie, znacie opowieści o ziemiańskich siedzibach, ale także ciekawe informacje o sekretnych zaułkach, których w naszym regionie nie brakuje.

Zainteresowani jesteśmy także historią przydrożnych krzyży i kapliczek, zapomnianych mogił i spichlerzy, dziejami starych wiatraków i kościołów. Podzielcie się z nami rodzinnymi wspomnieniami związanymi z II wojną światową.

Czekamy na Wasze informacje o miejscach, które nie są może znanymi atrakcjami turystycznymi, ale są miejscami, które konieczne trzeba odwiedzić, z którymi wiążą się historie fascynujących ludzi i wydarzeń.

Piszcie do nas lub dzwońcie (tel. 506-966-706) jeśli znacie ludzi, którzy mogą wzbogacić lokalną historię o swoje przeżycia z okresu II wojny światowej lub okresu powojennego lub może macie jakieś zapiski swoich dziadków lub pradziadków albo gdzieś w Waszym domu znajduje się jakaś zapomniana kronika szkolna, harcerska czy też inne dokumenty na pożółkłym papierze. Dajcie nam znać. Chętnie się z takimi osobami spotkamy i spiszemy ich wspomnienia, by przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające niezwykłe miejsca (dwory, pałace, kapliczki, kościoły, spichlerze, młyny, pomniki, itp.) lub ludzi (z okresu międzywojennego lub powojennego albo z czasów II wojny światowej). Często dziadkowie i babcie opowiadały nam – wskazując na stare fotografie – różne historie z nimi związane. Ponadto nasi dziadkowie, ojcowie lubili też fotografować się na tle danego budynku lub w otaczającym go malowniczym parku. Jeśli możecie się z nami podzielić takimi opowieściami – czekamy na Wasz e-mail lub telefon.

Jeśli nie dysponują Państwo możliwością przesłania zeskanowanego zdjęcia to prosimy o sygnał, wówczas podjedziemy do Państwa w celu zeskanowania danych fotografii.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu. Jeśli dana historia będzie tego wymagać, to zapewniamy też pełną anonimowość.

Zajmiemy się każdym tematem związanym z historią naszego regionu, jak również będziemy chcieli podjąć próbę rozwikłania każdej zagadki historii. Pamiętajcie drodzy Czytelnicy, że najciekawsze i najbardziej tajemnicze miejsca są dookoła nas. Chętnych do podzielenia się z nami swoimi historiami zapraszamy do kontaktu z redakcją poprzez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 506-966-706.

Już dzisiaj możemy poinformować, że udało się nam spotkać z ponad 80 osobami, które opowiedziały nam nieznane dotychczas historie związane z ludźmi, wydarzeniami i budowlami m.in. w Dziadkowie, Mielnie, Łagiewnikach Kościelnych, Działyniu, Zakrzewie, Popowie Ignacewie, Mieleszynie, Kołdrąbiu, Kowalewie, Kłecku, Kiszkowie, Nowaszycach, Sławnie, Popowie Tomkowym, Niechanowie, Dębnicy, Sulinie, Popowie Podleśnym, Grochowiskach Szlacheckich, Rogowie i Rybieńcu.

Ocalmy wspólnie od zapomnienia to, co możemy jeszcze razem uratować i przekażmy przyszłym pokoleniom ciekawe historie związane z naszym regionem.

O wszelkich opowieściach, sekretach, skarbach, tajemnicach i innych ciekawostkach związanych z historią naszego regionu można pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub informować nas telefonicznie: 506-966-706.
Więcej w tej kategorii: Wojna w Gnieźnie »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.