http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Lato z Teatrem”. Wyobraźnia dziecka jest najlepszym reżyserem

Wyróżniony „Lato z Teatrem”. Wyobraźnia dziecka jest najlepszym reżyserem

Dwa tygodnie spędzone w Teatrze Fredry w Gnieźnie to dla dzieci z pewnością niezwykłe przeżycie, które pozostawi nie tylko wspomnienie, ale także ciekawe umiejętności i efekty którego podziwiać będzie można już w najbliższa niedzielę podczas specjalnego finałowego spektaklu.


Blisko 36 dzieci bierze w tym roku udział w warsztatach organizowanych na bazie programu „Lato z Teatrem”, który pilotuje Instytut Teatralny w Warszawie. Właśnie kończy się cykl zajęć, które trwały od dwóch tygodni w Teatrze Fredry i które w całości sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie dzieci wraz ze swoimi opiekunami artystycznymi kończą pracę nad finałowym spektaklem, który zostanie wystawiony w niedzielę o godz. 16.00 na deskach Teatru Fredry. - Mieliśmy w tym roku cztery warsztaty: Beniamin Bukowski prowadzi warsztaty reżyserskie, Agnieszka Sekulska prowadzi warsztaty muzyczne, Wanda Skorny-Roszkowska prowadzi warsztaty improwizacji i mamy jeszcze zajęcia z choreografii, które odbywają się pod okiem Agnieszki Kryst i teraz wszyscy już pracują nad spektaklem, który będzie finałem tego projektu i wtedy ujrzymy na scenie wszystkich uczestników. Najważniejszy jest tutaj oczywiście cały proces tworzenia i ta cała spontaniczna dziecięca zabawa, a tematem tegorocznych warsztatów wakacyjnych jest wyobraźnia i spektakl, który powstaje nosi tytuł „Wszystko jest możliwe. Wyobraźnia” - informuje Sandra Konieczka z działu promocji Teatru Fredry w Gnieźnie.  - Warsztaty trwały przez dwa tygodnie i każdy dzień był rozpoczynany od rozgrzewki wyobraźni, którą prowadzi nasz pedagog teatralny Joanna Żygowska – dodaje.

Najbliżej leżącymi obok siebie planetami w głowie każdego człowieka są chyba wyobraźnia oraz improwizacja, dlatego właśnie chyba elementem najważniejszym całego działania były warsztaty improwizacji. - Ja z dziećmi prowadzę warsztaty, na których jesteśmy wszyscy aktorami, jesteśmy improwizatorami i wrzucamy się w różne przestrzenie, bo byliśmy już w jabłku, w lodówce i w Afryce. Próbujemy generalnie robić jakieś straszne głupoty, żeby czuć tu się potem swobodnie w innych działaniach warsztatowych. Dzieci bardzo dużo się śmieją i chcą brać udział we wszystkim, co jest nawet kłopotliwe momentami. Krótkie są tak naprawdę te warsztaty, a ja chcę zrobić z nimi miliony tych różnych improgier – mówi Wanda Skorny-Roszkowska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku i absolwentka PWST w Krakowie. - To jest wspaniała inicjatywa, a my poza tym wszystkim robimy jeszcze taki mały warsztat robienia kostiumów z dziećmi, bo one też miały ogromną potrzebę, że chociaż możemy sobie wyobrazić każdy kostium, to jednak poczuliśmy, że dla dzieci w tym wieku jest istotne, żeby ten element namacalny, a nie tylko wyobrażony się znalazł – opowiada W. Skorny-Roszkowska.

Temat wyobraźni był rozwijany oczywiście także podczas warsztatów reżyserskich, które były już ostatnim przetarciem przed niedzielnym występem. - W tej formule zarówno mieści się idea warsztatów reżyserskich, jak również aktorskich. Sama wyobraźnia jest zawsze najważniejsza w sztuce, w teatrze i dzieci posiadają ją w stopniu rozwiniętym dużo bardziej niż dorośli. Wyobraźnia dzieci jest bardzo plastyczna, a my pomagamy im tylko przenosić to na scenę, pomagamy opracowywać tę intuicję i przenosić to na język teatralny. Wyobraźnia dziecka jest najlepszym reżyserem i ja myślę, że dzieci mają fantastyczne pomysły. Trzeba tylko  je potem przypilnować, żeby znalazły właściwy sposób pokazania ich na scenie – tłumaczy Beniamin Bukowski, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.