http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Czyste powietrze” dla mieszkańców Gniezna

Wyróżniony „Czyste powietrze” dla mieszkańców Gniezna

W czwartek, 24 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się otwarte dla mieszkańców spotkanie informacyjne dotyczące programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska „Czyste powietrze”. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.


Celem programu Czyste Powietrze, który ma potrwać do 2027 r. jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać  dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

- Z programu będą mogli skorzystać właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych – zarówno tych istniejących, jak i nowo budowanych. Właściciele budynków istniejących mogą  wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Natomiast właściciele budynków nowo budowanych mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii. W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na  wymianę  starych  źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w  Programie – mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2019/01/17/015cd169e0341b9e9440d9cfcf4f9dd4_XL.jpg

Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, a także związane z wymianą i montażem stolarki zewnętrznej (okna, drzwi itp.). W ramach dotacji i pożyczki można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową: audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej. Natomiast niskooprocentowaną pożyczkę można przeznaczyć na instalacje odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.

- Łączna pula środków przeznaczona na Program Czyste Powietrze w kraju to 103 miliardy złotych. Wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym – dodaje J. Grobelny.

Od 1 stycznia 2019 r. w związku z wprowadzeniem ulgi podatkowej, Program Priorytetowy Czyste Powietrze będzie zmodyfikowany. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozwoli na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Wnioski w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można składać za pomocą portalu beneficjenta, który znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne w Poznaniu.

Spotkanie zorganizowane jest przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu odbędzie się dokładnie 24 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.