http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jeśli gotować, to tak, jak w Gorzykowie

Wyróżniony Jeśli gotować, to tak, jak w Gorzykowie

Rolada z kaczki w towarzystwie modrej kapusty to od dziś reprezentacyjne danie powiatu gnieźnieńskiego. Wszystko za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzykowa, które zwyciężyło w V edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, który rozstrzygnięto 29 września, podczas poznańskich Targów Smaki Regionów.


Aby zwyciężyć w wielkim finale i dumnie dzierżyć puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzykowa w gminie Witkowo musiało pokonać ponad 780 kół z całej Polski. Po wygranych eliminacjach wojewódzkich, kulinarne mistrzynie z Gorzykowa zmierzyły się ostatecznie z 16 najlepszymi reprezentacjami z całej Polski. Podobnie jak w eliminacjach, także i w finale „Bitwy Regionów”, najwyższe uznanie jury uzyskała autorska potrawa Pań z powiatu gnieźnieńskiego, wyprzedając dania KGW w Kłaninie - województwo zachodniopomorskie oraz KGW „Luba” w Lubajnach z województwa warmińsko-mazurskiego. Jedną z wielu nagród jakie otrzymały członkinie KGW w Gorzykowie jest zaproszenie na spotkanie z parą prezydencką.

O emocjach związanych z konkursem oraz inspiracjach dotyczących przepisu na najlepsze polskie danie regionalne, członkinie koła opowiedziały podczas spotkania z wicestarostą Anną Jung oraz Marianem Gadzińskim, burmistrzem Gminy i Miasta Witkowo i członkiem Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - Mariuszem Mądrowskim, które zorganizowano dzisiaj w Starostwie Powiatowym.

Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzykowie istnieje od 1966 roku. Pierwsze spotkania koła organizowano miedzy innymi w prywatnych domach. Prawdziwa przygoda KGW w Gorzykowie ze sztuką kulinarną rozpoczęła się w dniu otrzymania kluczy do świetlicy wiejskiej. To właśnie w niej doskonalone były umiejętności członkiń koła i receptury na znakomite dania, które dziś smakują najlepiej w kraju.

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Na zwycięzców kulinarnych zmagań czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a najlepsze koło uhonorowane zostaje tradycyjnie Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tegorocznej edycji konkursu najwięcej kół, bo aż 123, zgłosiło się z Wielkopolski, a tylko nieco mniej, bo 105 z Lubelszczyzny. Mocną reprezentację wystawiły również województwa: podkarpackie – 74 koła i małopolskie – 68 kół.

Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

1 komentarz

  • ssoja
    ssoja wtorek, 14, kwiecień 2020 00:14 Link do komentarza Raportuj

    Gratuluję sukcesu. Tutaj mieszkali moi dziadkowie. Dwa lata temu odbyłam sentymentalną podróż do tej wsi. Łza kręci się w oku...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.