http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Odpady komunalne w trakcie epidemii

Wyróżniony Odpady komunalne w trakcie epidemii

Mimo wprowadzonego stanu epidemii odbiór odpadów komunalnych na terenie Miasta Gniezna odbywa się obecnie zgodnie z harmonogramem wywozu. Przedstawiciele firmy Urbis apelują jednak do mieszkańców o zrozumienie i pomoc w trudnych warunkach epidemii.


Zgodnie z informacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirus COVID-19 może przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni. Pamiętajmy, by wyrzucane odpady szczelnie zamykać, a zużyte produkty, takie jak chusteczki, rękawiczki czy maseczki zapakować do foliowych worków i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przekazania wirusa kierowcom śmieciarek i ładowaczom.

Należy pamiętać, że obok lekarzy czy pielęgniarek, kierowców komunikacji publicznej i sprzedawców w sklepach, pracownicy firm odbierających odpady znajdują się również na pierwszej linii walki z wirusem. Nie mają możliwości pracować zdalnie dlatego również pracownikom branży komunalnej należy okazać zrozumienie i naszą wdzięczność. Wprowadzanie zmian deklaracji w związku z obowiązkiem segregacji odpadów komunalnych i dostarczanie pojemników na selektywną zbiórkę odpadów, ze względu na ich liczbę w ostatnich dwóch tygodniach może odbywać się z opóźnieniem. Nie wszyscy mieszkańcy dokonali także zgłoszenia zmiany sposobu gromadzenia odpadów. Dlatego też dodatkowe pojemniki i worki mogą nie trafić do wszystkich w terminie do 31.03.2020r.

Należy pamiętać, że do systemu zbiórki odpadów trafiają także odpady przekazywane od mieszkańców w kwarantannie czyli, potencjalnie zakażonych wirusem SARS-COV-2, co utrudnia czynności kontrolne.

Z uwagi na wyjątkową sytuację, Prezydent Miasta podjął więc decyzję o nienakładaniu opłaty podwyższonej (za odpady nieposegregowane) do końca maja 2020r. co nie zwalnia mieszkańców Gniezna z obowiązku segregowania odpadów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.