http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Okresowy zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Czerniejewo

Wyróżniony Okresowy zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Czerniejewo

Między 11 a 29 maja 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo zostaną przeprowadzone zabiegi ratownicze mające na celu ograniczenie występowania chrabąszcza majowego.


Obszar, który zostanie objęty zabiegiem to w sumie 1425 ha lasu. Został on wyznaczony na podstawie wieloletnich obserwacji rójek chrabąszczy, kontroli zapędraczenia gleby w ciągu ostatnich czterech lat oraz tegorocznych obserwacji na powierzchnia próbnych.

Zabiegi ochronne będą przeprowadzone za pomocą agrolotniczej aparatury zamontowanej na samolocie Dromader. Specjalne atomizery są skalibrowane, tak by odpowiednio dopasować dawkę środka oraz obszar oprysku. Trasę przelotu ustala się w oparciu o dane GPS, dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu tylko nad wyznaczonymi oddziałami.

Do oprysku zastosowany zostanie preparat Mospilan 20 SP. Został on dopuszczony decyzją Ministra Rolnictwa do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Jest środkiem owadobójczym w formie proszku, rozpuszczalnym w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Nie wymaga okresu prewencji dla ludzi i zwierząt. Dla ludzi szkodliwy dopiero po połknięciu, dlatego przed zbiorem jakichkolwiek płodów runa leśnego należy zachować 14 dni okresu karencji od ostatniego dnia zastosowania środka. Przed opryskiem preparat Mospilan 20 SP zostanie połączony z wodą oraz środkiem Ikar 95 EC, który zmniejsza napięcie powierzchniowe przygotowanej cieczy. W tej postaci preparat zostanie rozpylony.

Podawany przez nas zakres dat, jest tak szeroki, ponieważ ostateczny termin zwalczania zostanie ustalony na podstawie obserwacji przebiegu rójki chrabąszczowatych oraz panujących warunków atmosferycznych. By zabieg był precyzyjny i skuteczny opryskowi nie może towarzyszyć wiatr oraz opady atmosferyczne. Sam zabieg lotniczy będzie trwał ok. 2 dni.

W dniach poprzedzających nalot oraz w trakcie trwania nalotu zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Powierzchnie przewidziane do oprysku będą zaznaczone na mapie:
http://informacjelokalne.pl/images/stories/2020/05/Mapa.jpg?_t=1588692746
Ostatnio zmienianyniedziela, 10 maj 2020 15:47
Więcej w tej kategorii: « Piękne i wściekłe

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.