http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kłecko gotowe na dożynki!

W niedzielę, 28 sierpnia w Parku Miejskim w Kłecku odbędą się Gminne Dożynki. Przygotowania do Święta Plonów trwały od kilku tygodni, a ich efekt można już dzisiaj zobaczyć zarówno na kłeckim rynku, jak i w samym parku.


Święto Plonów, czyli tradycyjne, coroczne uroczystości dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych, to oprócz pięknych wieńców dożynkowych, także piękny wystrój wsi i centralnych placów miejskich.

Dożynki to czas szczególny, czas dziękowania Bogu za plony, czas świętowania i czas odświętnego wystroju. I tak co roku jest w gminie Kłecko, gdzie już w Działyniu – jadąc od strony Gniezna – widać pięknie przystrojone snopy siana i czuje się, że gmina ta obchodzi w niedzielę Święto Plonów.

Ale w tym roku Kłecko pięknie zaskoczyło mieszkańców, turystów i gości tejże gminy, niezwykłym wystrojem na rynku. Można tam bowiem oglądać zainscenizowaną wiejską zagrodę. - Wpadłam na pomysł by na tegoroczne dożynki w centralnym miejscu naszego miasta wybudować wiejską zagrodę. Oprócz chaty krytej trzciną i ścian ze snopów, nawiązujących do zakończonych żniw, jest w tej zagrodzie to wszystko, co można było spotkać w dawnych wiejskich obejściach – mówi Iwona Kwapiszewska, twórczyni tego wystroju. - Taka ozdoba rynku, oprócz widocznych znaków, że Kłecko obchodzi dożynki, będzie też zapewne miejscem w którym czy to nasi mieszkańcy, czy turyści, chętnie będą robili sobie pamiątkowe zdjęcia – dodaje.

Oprócz udekorowania rynku, w „dożynkowych” ozdobach tonie też Park Miejski, gdzie natkniemy się m.in. studnię oraz ozdoby wykonane ze słoneczników. Trzeba przyznać, że takich kompozycji na Święcie Plonów w Kłecku jeszcze nie było.

Jak zaznacza I. Kwapiszewska, w przygotowaniu tych ozdób pomagał Marian Kaczmarek oraz jej mąż – Maciej Kwapiszewski.

Nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić wszystkich mieszkańców gminy Kłecko, jak i gości z zewnątrz, do przybycia w niedzielę na Gminne Dożynki do Kłecka.

Ostatnio zmienianysobota, 27 sierpień 2016 20:27

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.