http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Wierzycach ruszyła Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”

Wyróżniony W Wierzycach ruszyła Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”

W świetlicy w Wierzycach oficjalnie rozpoczęła się realizacja projektu: Kawiarenka filmowa „Sąsiedzka”. Tego dnia odbyła się projekcja pierwszego z cyklu filmu w dostosowanych do tego celu pomieszczeniach świetlicy w Wierzycach. W wygodnych fotelach, przy nowych stolikach, delektując się ciastem i owocami,  była możliwość obejrzenia filmu „Napad na ekspres” z 1903 r., uznawanego za pierwszy western w historii kina. Szczególnego klimatu seansowi dodała muzyka wykonana przez tapera.


Spotkanie otworzył Jacek Koperski – koordynator projektu, który wyjaśnił jego główne założenia oraz przesłanki, jakie mu przyświecały, aby wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Trakt Piastów” ubiegać się o dotację ze środków programu „Seniorzy w akcji” – budowanie wspólnoty, poznawanie sąsiadów i możliwość wspólnego spędzenia czasu a także ułatwienie dostępu do kultury i stworzenie miejsca przyjaznego dla wszystkich mieszkańców Wierzyc. Pan Koperski podziękował również Lokalnej Grupie, reprezentowanej na spotkaniu przez Dyrektor biura Małgorzatę Blok oraz panią Anetę Nowak, za współpracę w procesie przygotowania projektu.

Po projekcji historię muzyki filmowej przybliżył Rafał Jerzak – operator filmowy, również zaangażowany w realizację projektu. Słuchacze mieli możliwość poznać przykłady wykorzystania muzyki symfonicznej w kinie, jak i posłuchać arcydzieł muzyki filmowej.

Pierwsze spotkanie – i pierwszy sukces. Wszystkie przygotowane miejsca były zajęte i nawet gęsta mgła nie zniechęciła mieszkańców Wierzyc do spędzenia czasu w świetlicy i obcowania z kulturą. Również ze środków projektu świetlica została dobrze przygotowana akustycznie, co znacznie poprawiło odbiór.

Kolejne seans w ramach Kawiarenki już w grudniu. Cykliczne spotkania będą trwały aż do czerwca 2017 r. Z realizacji projektu powstanie krótki film, który LGD chce wykorzystać do zainspirowania innych świetlic wiejskich, do prowadzenia tego typu działalności.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 28 listopad 2016 16:30

5 komentarzy

 • dla seniorów
  dla seniorów niedziela, 04, grudzień 2016 10:29 Link do komentarza Raportuj

  Janusze pijaru? Nie przesadzajmy. W Gnieźnie nie ma kawiarenki filmowej dla seniorów, a na wsi jest. Krytykuje stagnację i marazm uśpionego miasteczka, a nie jego statutowe ośrodki edukacyjno - kulturalne, to chyba oczywiste. Takie są fakty, nie udawaj, że jest inaczej.

 • Janusz
  Janusz czwartek, 01, grudzień 2016 21:13 Link do komentarza Raportuj

  Dla Seniorów. A może warto by było zainteresować się ofertą MOK-u. Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku też ma ciekawe propozycje..Do tego dochodzi Biblioteka Publiczna z ciekawymi działaniami skierowanymi do seniorów. Jest jeszcze eSTeDe, są kluby i sekcje przy kołach emerytów i rencistów, a także działające przy samorządach mieszkańców. Mało? Nic tylko wstać z fotela, wyłączyć telewizor i komputer i iść w miasto. I nie narzekać, że w Gnieźnie nic się nie dzieje. To miasto już się obudziło, również Seniorzy. Ale trzeba tylko chcieć.

 • Dla Seniorów
  Dla Seniorów wtorek, 29, listopad 2016 17:45 Link do komentarza Raportuj

  Gniezno, obudź się, gnijesz z lenistwa!!! Kiedy na mieście powstanie taka kawiarenka???? Jejuś, tutaj niewiele się dzieje, tylko ci politycy żyją w przeświadczeniu, że niby coś zrobili! Kpina, panie Budasz, kiedy w Gnieźnie podobna inicjatywa??? Przykre, że niedługo trzeba będzie jeździć na wieś, bo w Gnieźnie albo się nie opłaca, albo nie można, albo milion innych powodów... A miało być tak kolorowo, szczególnie dla seniorów...

 • Ja
  Ja wtorek, 29, listopad 2016 17:41 Link do komentarza Raportuj

  Bądźmy szczerzy w sołectwie a nie gminie - generalnie na nic nie ma pieniędzy i według władz gminy najlepiej żeby świetlice zima były ogrzewane tak oszczędnie tak Max do 18 stopni. Dlatego brawo Wierzyce!!!!!!!!

 • Papa Smerf.
  Papa Smerf. wtorek, 29, listopad 2016 16:36 Link do komentarza Raportuj

  To się w tej gminie (Łubowo) dzieje. Brawo!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.