http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne o odnawialnych źródłach energii

Wyróżniony Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne o odnawialnych źródłach energii

Do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zawitali dzisiaj młodzi ekolodzy z terenu naszego powiatu, którzy zaprezentowali swoje prace konkursowe. Tym razem uwagę wszystkich uczestników konkursu skupiono na zagadnieniach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wszystko odbyło się w ramach XXII Gnieźnieńskich Prezentacji Ekologicznych.


Z okazji przypadającego w ten weekend Dnia Ziemi, koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Zielona Energia, czyli moc słońca, wiatru i wody”, który skierowano do uczniów z terenu powiatu gnieźnieńskiego. - My tego typu akcję przeprowadzamy od dawna, bo to już XXII Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne. Chcemy pokazać, że jest wiele tematów z zakresu ochrony przyrody i tego środowiska naturalnego, które jest wokół nas i o którym trzeba mówić – uważa Grażyna Bernaciak, prezes PKE w Gnieźnie.

Nagrody przyznano w kilku kategoriach wiekowych. Uczniowie podstawówek przygotowali rysunki, gimnazjaliści ulotki, a ich starsi koledzy filmy i prezentacje na temat przykładów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w powiecie gnieźnieńskim. - Wybraliśmy temat, który ostatnio jest dość powszechny i nabrzmiały, bo często czytamy o tym smogu i innych zanieczyszczeniach naszego powietrza, a wiemy, że w samym Gnieźnie z tym też nie jest najlepiej. Dlatego chcemy poruszyć zagadnienie alternatywnych źródeł energii, czy pozyskiwanych ze złóż odnawialnych, z wody, wiatru, słońca, biomasy czy geotermii. Chcemy pokazać, że są inne możliwości pozyskiwania energii – podkreśla G. Bernaciak.

Zaproszono również przedszkolaków, których poczęstowano jabłkami. Zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, takie inicjatywy ekologiczne skutkują najlepiej właśnie dzięki edukacji najmłodszych. - Edukację należy zaczynać od uczestników najmłodszych, czyli niejako oddolnie, aby już od przedszkolaka wpajać, uczyć ich i informować, że ekologia jest ważna w życiu codziennym. Dzieci naprawdę wiedzą bardzo dużo o tej energii odnawialnej, to jest wiedza najczęściej dużo większa od tej, którą mają dorośli. One dobrze wiedzą, jak należy segregować odpady, że trzeba oszczędzać wodę i nie wolno wyrzucać śmieci na ulicę. Dorośli mogą się tego od nich uczyć, więc możemy z tej edukacji być dumni – uważa Kinga Świtalska z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Pomoc w zakupie upominków okazały władze miejskie i powiatowe. - Wszystkim nam zależy, żebyśmy mieli ekologię na wysokim poziomie i żeby poprawiała się jakość życia naszych mieszkańców, a więc muszą być tereny zielone, trzeba dbać o drzewa, krzewy i kwiaty. Musimy również dbać o tę edukację dzieci i młodzieży, bo to robimy dla następnych pokoleń, a takie działania przynoszą wymierne efekty w postaci lepszej świadomości naszych dzieciaków, a przez to także i ich rodziców – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

- Dzisiejszy dzień cały nam przebiega na działaniach ekologicznych, bo mamy jeszcze konkurs dotyczący wiedzy ekologicznej w I Liceum Ogólnokształcącym, a tu mamy plastyczne prezentacje. To szerzenie świadomości ekologicznej u tego pokolenia najmłodszego jest bardzo cenne i potrzebne, o czym świadczy najlepiej frekwencja tych konkursów – dodaje Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.