http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gmina Łubowo podziękowała za tegoroczne plony!

Wyróżniony Gmina Łubowo podziękowała za tegoroczne plony!

Tegoroczne Dożynki Gminy Łubowo odbyły się tradycyjnie na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która sprawowana była w kościele z Wartkowic, na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Po eucharystii uczestnicy przeszli w korowodzie dożynkowym przed scenę, gdzie obrzęd dożynkowy poprowadził zespół „Wiwaty” z Pobiedzisk.


- Prawdą jest, że nasza gmina to coraz więcej inwestycji w przedsiębiorstwa, i coraz więcej mieszkańców gminy znajduje pracę poza rolnictwem. Pamiętamy jednak o rolniczych korzeniach i o naszej tradycji. Zresztą coraz częściej praca w przedsiębiorstwie nie wyklucza prowadzenia gospodarstwa indywidualnego i tak się u nas dzieje – powiedział nam Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Na krótko przed wejściem korowodu zapytaliśmy Tadeusza Panowicza regionalistę ziemi gnieźnieńskiej o charakterystyczne zwyczaje dożynkowe w Wielkopolsce. - To ciekawe, że kiedyś starostowie dożynek to byli przodownicy. Zostawali nimi, ci którzy zebrali największe plony. Najpierw szli do sołtysa, który oblewał ich wódką, bo było co opić, a potem szli korowodem do dziedzica, a ten oblewał ich wodą by w następnym roku porosło jak trzeba. Dopiero po tym, przebrani, szli na obrzęd chleba – wyjaśnia Tadeusz Panowicz.

Starostami dożynek byli Katarzyna Piasecka z Siemianowa wraz z Ryszardem Skubiszyńskim z Wierzyc.

W uroczystościach wzięła udział Orkiestra Dęta ze Słupcy. Wśród gości znalazł się senator Robert Gaweł, przedstawiciel biura posła Pawła Arndta, a w imieniu Zarządy Powiatu Gnieźnieńskiego  Maria Suplicka, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Kramy ze swojskim jadłem, stoiska pszczelarzy oraz prezentacje sołectw oraz program artystyczny na scenie wypełniły czas dziękczynienia za plony. Na finał zaplanowano koncert KASY.

Ostatnio zmienianyniedziela, 27 sierpień 2017 00:18

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.