http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Leśnicy poznali skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiego

Wyróżniony Leśnicy poznali skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiego

Jak już informowaliśmy, od środy do dzisiaj w Gnieźnie odbywał się 117. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego hasłem przewodnim jest „Gospodarka i ochrona przyrody w lasach w oczekiwaniach społecznych”. Wczorajszy dzień poświęcony był na sesję terenową w ramach której uczestnicy Zjazdu – podzieleni na sześć grup – zwiedzali Wielkopolskę. Jedna z grup zdecydowała się zwiedzać powiat gnieźnieński. Ich przewodnikami byli: Rafał Jurke i Karol Soberski.


Wczorajsze zwiedzanie naszego powiatu leśnicy zaczęli od Muzeum Początków Państwa Polskiego, następnie zwiedzili katedrę gnieźnieńską, skąd udali się na śniadanie do Nadleśnictwa Gniezno. Stamtąd pojechali do Czerniejewa gdzie zwiedzili pałac i zatrzymali się na kawę w Restauracji Wozowni. Historię tych miejsc przybliżył im Rafał Jurke, przewodnik po Szlaku Piastowskim. O ciekawostkach pałacu w Czerniejewie opowiadał również Karol Soberski (redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii).

Z Czerniejewa grupa udała się na Ostrów Lednicki na którym R. Jurke opowiedział o początkach polskiej państwowości, historii tamtejszego palatium, jak i całej wyspy. Z Ostrowa Lednickiego leśnicy pojechali na Pola Lednickiego gdzie nie mogło zabraknąć przejścia przez Bramę Rybę i zadumy nad grobem ojca Jana Góry – twórcy tego miejsca.

Opuszczając Pola Lednickie, zaczęło padać, stąd też kolejne punkty programu - „Skarby i tajemnice Ziemi Gnieźnieńskiej – szlakiem zabytkowych pałaców, dworów i ogrodów” - uczestnicy wycieczki oglądali zza szyb autokaru. Trasa, o historii której opowiadał K. Soberski, wiodła przez: Bieszczady Kłeckie, Zakrzewo (K. Soberski przybliżył historię tego pałacu), Kuś (miejsce spalenia w 1761 r. dziesięciu kobiet), Kłecko (przewodnik opowiedział o obronie tego miasteczka przed Niemcami w 1939 r.), Sokolniki (tutaj leśnicy dowiedzieli się o dziejach drewnianego kościółka i „Tarczy Olbrzyma” - największego głazu narzutowego w naszym powiecie), Przysiekę, gdzie K. Soberski opowiedział o historii pałacu i tzw. „komnacie masońskiej”, Popowo Ignacewo (w tym miejscu K. Soberski przybliżył historię dziedzica Franciszka Saskowskiego i jego dokonań) i Popowo Podleśne, gdzie też leśnicy poznali historię miejscowego pałacu).

Następnie autokar zatrzymał się w lesie niedaleko Mielna, gdzie leśnicy mogli zobaczyć skutki nawałnicy, która 11 sierpnia przeszła nad powiatem gnieźnieńskim... Nie jednej osobie łza się w oku zakręciła, widząc powalony las...

Na koniec grupa pojechała do Mielna, gdzie K. Soberski opowiedział o historii pałacu i tamtejszej kaplicy-rotundy.

Blisko 10-godzinne zwiedzanie zakończyło się wspólną kolacją i biesiadą w jednej z podgnieźnieńskich restauracji. Uczestnicy wyprawy nie kryli zachwytu zabytkami, historią, ciekawostkami i urokiem tego fragmentu powiatu gnieźnieńskiego, który mogli zobaczyć.

1 komentarz

  • ryszpak
    ryszpak piątek, 08, wrzesień 2017 19:45 Link do komentarza Raportuj

    Brawo za wspaniałą fotorelację. Jeszcze raz dziękuję za bardzo ciekawe informacje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.