http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Od niskiej emisji do wysokiej świadomości”

Wyróżniony „Od niskiej emisji do wysokiej świadomości”

Na kartach kalendarza cztery ostatnie dni lata, po ciepłych kaloryferach można zauważyć natomiast, że ruszył właśnie sezon grzewczy, a to oznacza, że za chwilę powróci też temat smogowy. Naprzeciw temu właśnie problemowi ma wyjść kolejna kampania, mająca edukować społeczeństwo w zakresie szkodliwości często wypalanych w naszych piecach materiałów zawierających szkodliwe substancje.


We wtorkowe przedpołudnie w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja inaugurująca kampanię zatytułowaną „Od niskiej emisji do wysokiej świadomości”. W naukowym sympozjum brali udział przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie i Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. – Takie akcje edukacyjno-informacyjne są nam potrzebne bezwzględnie, bo musimy na bieżąco informować naszych mieszkańców o działaniach proekologicznych, które prowadzi Miasto Gniezno walcząc z tą niską emisją, czyli zanieczyszczeniem powietrza – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przypomina o już podjętych działaniach na rzecz zmian tego stanu rzeczy. – Wykonujemy zobowiązania, które złożyliśmy w stosunku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i dzięki któremu w 100 proc. mamy refinansowane te zadania, które polegają nie tylko na takich konferencjach, jak dzisiejsza, ale również przy przeprowadzaniu warsztatów informacyjnych w naszych szkołach, czyli stawiamy tu na edukację od pierwszych klas szkół podstawowych i są jeszcze działania praktyczne – dodaje T. Budasz.

Warto pamiętać, że na początku przyszłego roku również będzie realizowany program KAWKA. – Musimy skupiać się także na tych aspektach praktycznych, które wykonujemy, aby nasze powietrze było coraz czystsze. Nie możemy na ekologii oszczędzać, tym bardziej, że mamy świadomość przekroczenia norm zanieczyszczeń gnieźnieńskiego powietrza, to dotyczy szczególnie tego pyłu PM-10 i my przede wszystkim prowadzimy ten program KAWKA, który polega na wymianie pieców węglowych na gazowe ogrzewanie albo przyłączenie do naszej sieci ciepłowniczej prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie – przypomina prezydent Gniezna, który informuje o tym, że dzięki właśnie temu programowi w Gnieźnie niebawem zostanie zlikwidowanych ok. 500 pieców węglowych. – Do norm oczywiście jest jeszcze nam daleko, stąd właśnie te działania edukacyjne, które muszą doprowadzić do tego, że nasi mieszkańcy w końcu zrozumieją, ze nie należy w piecu palić byle czym i że śmieci należy segregować – wyczula T. Budasz.

Do działań prewencyjnych z zakresie kontrolowania spalanych zawartości wykorzystywana jest Straż Miejska, która tylko na początku tego roku odnotowała ok. 70 interwencji. – Ta jakość naszego powietrza jest coraz mniejsza, czyli emisja pyłów szkodliwych się zmniejsza, ale wciąż musimy pamiętać, o tym, że poziomy alarmowe są najwyższe w całej Europie. Gdybyśmy przyjęli tylko nieco wyższe poziomy alarmowe, jakie mają we Włoszech czy Macedonii, to wtedy możemy sobie wyobrazić, że w ciągu ponad 35 dni mielibyśmy na terenie Gniezna informację, która mówi, że nie należy specjalnie wychodzić z domy, a także ograniczyć aktywność ruchową na świeżym powietrzu, czyli cały czas nie jest dobrze – zauważa Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

- Bardzo chcemy zmienić mentalność i filozofię podejścia do samego procesu spalania, o czym będziemy mówić podczas spotkań w ramach działań przy radach osiedlowych. Proszę pamiętać, że palenie śmieci jest bardzo niekorzystne dla zdrowia także samych palących, bo to też nie jest tak, że jak palimy i sobie zamkniemy okna, że to wtedy dla nas nie będzie szkodliwe, nic bardziej mylnego – przestrzega J. Grobelny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.