http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uczniowie z Dębnicy na Europejskich Dniach Ptaków 2017

Wyróżniony Uczniowie z Dębnicy na Europejskich Dniach Ptaków 2017

Pierwszy weekend października już od kilkunastu lat jest poświęcony różnorodności ptasiego życia wokół nas. Obchodzimy wtedy Europejskie Dni Ptaków, podczas których tysiące miłośników ptaków obserwuje ich migracje na zimowiska. W całej Polsce wolontariusze OTOP (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) zapraszają do udziału w wycieczkach, w trakcie których pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków. Idea wspólnej obserwacji migrujących ptaków zrodziła się w 1993 roku, a pomysłodawcą była Birdlife International (Światowa Federacja Towarzystw Ochrony Ptaków).


Celem Europejskich Dni Ptaków 2017 było zwiększenie świadomości i wiedzy na temat migracji ptaków, ich potrzeb w miejscach lęgowych, tras przelotów i miejsc zimowania. Ptakiem tegorocznej edycji został droździk – niewielki drozd o długości ciała ok. 19 – 23 cm, uznawany od 2015 r. przez Czerwoną księgę gatunków zagrożonych za gatunek bliski zagrożenia. Przez ostatnich 15 lat jego populacja zmniejszyła liczebność o ok. 30%.

W Europejskich Dniach Ptaków udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku czy wiedzy przyrodniczej. Również uczniowie klas IV – VII ze Szkoły Podstawowej w Dębnicy (21 osób) z opiekunami: Andrzejem Gniatkowskim i Beatą Trochą skorzystali z zaproszenia  i 1 października pojechali na zajęcia terenowe do Brudzewka koło Kiszkowa. Wszyscy dołączyli tego dnia do tysięcy miłośników ornitologii z 40 państw Europy i Azji Centralnej, skupionych wokół idei poznania i ochrony ptaków. Na wycieczkę obowiązkowo zabrano odpowiednie obuwie i strój oraz dobre humory. Nie zapomniano o przewodnikach o ptakach oraz lornetkach. Pogoda nie zawiodła.

Ponad 100 osób spotkało się o godzinie 10.00 przy wieży widokowej w Brudzewku. „Uzbrojeni” w lunety, lornetki, aparaty i przewodniki ruszyliśmy w teren. Wycieczka prowadziła groblami wokół stawów rybnych. Koordynatorem spotkania był pasjonat ornitologii, Bartosz Krąkowski. W obserwacjach dominowały gatunki wodno – błotne. Co chwilę nad naszymi głowami przelatywały gęsi, mewy, kaczki, kormorany i czaple siwe. Pojawiały się też łabędzie, perkozki, krakwy, gągoły, cyraneczki, błotniaki stawowe, myszołowy i czajki. Gęsi gęgawy i żurawie co rusz uciekały z kadru lunety.

Ten niedzielno – jesienny spacer był doskonałym połączeniem edukacji przyrodniczej i wypoczynku. Około 12.00 wszyscy pożegnaliśmy się hasłem do „zobaczenia w przyszłym roku” i wróciliśmy do Dębnicy. Sponsorem niedzielnej wycieczki było Koło Łowieckie Nr 61 „Sarna” z Kłecka. Bardzo dziękujemy w imieniu Dyrekcji Szkoły, Organizatorów wyjazdu oraz Uczniów!

Ostatnio zmienianyniedziela, 01 październik 2017 17:13

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.