http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Powietrze w Gnieźnie zanieczyszczone, mieszkańcy niezainteresowani...

Wyróżniony Powietrze w Gnieźnie zanieczyszczone, mieszkańcy niezainteresowani...

Dzisiaj w godzinach popołudniowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie miała odbyć się dyskusja na temat fatalnej jakości powietrza w Pierwszej Stolicy Polski. Niestety, do tej debaty nie doszło. Dlaczego? Okazało się, że – oprócz organizatorów – w MOK-u nie pojawili się mieszkańcy Gniezna... Sala święciła pustkami. Dyskusję odwołano.


W miesiącach wrzesień oraz listopad 2017 na terenie miasta Gniezna będzie odbywać się cykl konferencji poświęcony tak zwanej niskiej emisji, czyli szkodliwych gazów oraz pyłów unoszących się w powietrzu do wysokości czterdziestu metrów. Podczas tych cyklicznych spotkań są omawiane najważniejsze aspekty związane z pojęciem niskiej emisji, a także jakie są główne problemy związane z jakością powietrza w naszej miejscowości oraz jaki może być zakres działań w nowych rozporządzeniach ustawy antysmogowej.

Możliwość wzięcia udziału w takich spotkaniach jest dla mieszkańców miasta świetną okazją do zapoznania się z tym wszechobecnym problemem i znalezieniem ewentualnych rozwiązań do walki z niską emisją. Ostatnimi czasy bardzo często i głośno mówi się o zanieczyszczonym środowisku, w którym na co dzień poruszamy się i żyjemy. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z krajów o najbardziej szkodliwym składzie powietrza. Należy zaznaczyć, że są to spotkania otwarte dla mieszkańców naszego miasta.

Jak podkreśla Jerzy Puch, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie do niskiej emisji należy wszystko co zostaje przez nas spalane – kiepskiej jakości paliwo, węgiel czy też śmieci. - Ma to kolosalne konsekwencje na nasze zdrowie. Rocznie, czterdzieści pięć tysięcy ludzi umiera z powodu chorób, które powstają wskutek wdychanego zanieczyszczonego powietrza. Tutaj może ucierpieć nie tylko nasz układ oddechowy, ale także serce czy układ nerwowy. Najbardziej narażone na smog są kobiety w ciąży oraz dzieci - tłumaczy. Ponadto, od 1 października 2017 roku zostały wprowadzone w życie nowe rozporządzenia, mówiące, że mieszkańcy nie mogą posiadać pieca poniżej klasy piątej. - Te kotły, które zostały wyprodukowane jeszcze przed dniem pierwszego października będzie można jeszcze montować do połowy przyszłego roku -podkreśla dyrektor WOŚ.

Warto zapamiętać, aby w piecach nie palić przede wszystkim plastikiem, oponami, odzieżą czy też torbami foliowymi.

Również Straż Miejska w pełni angażuje się, aby zadbać o otaczające nas środowisko. - Straż Miejska dokonuje kontroli właściwego gospodarowania odpadami. Naszym zadaniem jest sprawdzenie zgodności deklaracji, która została podpisana względem osób mieszkających w danej posesji, czy w ogóle takowe deklaracje zostały złożone - wyjaśnia Janusz Warda, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gnieźnie. Niekiedy mieszkańcy Gniezna zgłaszają funkcjonariuszm Straży Miejskiej o ewentualnej możliwości palenie niedozwolonymi materiałami w piecach kotłowych. - Posiadamy odpowiednie uprawnienia, aby wejść do domu danej osoby i skontrolować kotłownię pod kątem co jest w niej spalane i czy jest to w pełni dozwolone - zaznacza.

Warto podkreślić, że w przypadkach bardzo skrajnych Straż Miejska ma prawo do stosowania sankcji w postaci finansowych – mandaty karne lub też skierowania wniosku o karanie do Sądu. Takie interwencje przeprowadzane są najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy zbliżają się bardzo chłodne dni.

Konferencja podsumowująca odbędzie się już 15 listopada 2017 roku.

2 komentarzy

  • adas
    adas niedziela, 29, październik 2017 19:57 Link do komentarza Raportuj

    czyżby "eko" mieszkał gdzieś w pobliżu, że tak dobrze wie? może sam czymś palisz. nawet gdy pali się węglem czy też miałem dym może być aż czarny. obecnie opał jest coraz gorszej jakości a zwykły klient jak ma sprawdzić co kupuje? sprzedawca zapewni o kaloryczności i itp ale jak jest naprawdę? są osoby co palą wszystko to ich straż czy urzędnik nie ruszy bo to są ludzie z kręgu znanych.

  • Eko
    Eko sobota, 14, październik 2017 10:11 Link do komentarza Raportuj

    Co z tego że straż miejska może wejść i sprawdzić. Jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem o takiej kontroli wzdłuż ul. Kleckoska i ul. Sąsiadujących- a tam to aż miejscowa mogą występuje i jakoś nikt sobie z tego nic nie robi.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.