http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzy spotkania dla rolników

Wyróżniony Trzy spotkania dla rolników

W przede dniach wiosny są planowane trzy ważne wydarzenia adresowane do rolników z powiatu gnieźnieńskiego. Jakie tematy będą omawiane tym razem podczas tych spotkań? O tym dziś informują organizatorzy tych przedsięwzięć.


Zima jest okresem idealnym do przeprowadzania różnych spotkań oraz szkoleń dla rolników. Pewnym już zwyczajem jest więc organizowane już po raz jedenasty Forum Rolnicze dla właścicieli gospodarstw z powiatu gnieźnieńskiego. Najbliższe takie spotkanie o charakterze dyskusyjno-konsultacyjnym zostało zaplanowane na 27 lutego w Pakszynie na terenie gminy Czerniejewo. – Póki zima jeszcze za oknami, chcemy obejmować zainteresowaniem naszych rolników, których tradycyjnie w tym okresie, gdy nie mają oni prac polowych jest okazja, by zaprosić na trzy ważne wydarzenia, które organizujemy dla nich i pierwszym jest właśnie to forum rolnicze, które zaplanowaliśmy na ostatni wtorek lutego – zapowiada Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Sam gospodarz tegorocznego forum bardzo przychylnie odpowiedział na możliwość przeprowadzenia takiego spotkania na jego terenie. – Czerniejewo, to gmina rolnicza w większości przypadków, mamy gospodarstwa o różnym charakterze, od takich wielkopowierzchniowych o dużej produkcji do takich małych rolników. Myślę, że i jedni, i drudzy powinni uczestniczyć w tym forum – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, który zauważa, że tematyka spotkania będzie bardzo ciekawa dla każdego rolnika. – Zagrożeń dla rolnictwa jest bardzo dużo w tej chwili, a przede wszystkim mówić będziemy o tej „świńskiej grypie”, która naprawdę nam zagraża, a jesteśmy taką częścią Polski, gdzie właśnie w większości produkuje się trzodę chlewną – zauważa T. Szymanek.

Jakie inne tematy zostaną podjęte na forum rolniczym? – Przybywa problemów, ale także przybywa nowych rozwiązań ustawowych i rozporządzeń. Zazwyczaj rolnik kojarzy się każdemu z dopłatami rolniczymi, a za rolnikiem idą cały czas obowiązki, które na bieżąco musi spełniać i musi dostosowywać się do nowych warunków prawnych – podkreśla Zbigniew Stajkowski, przewodniczący rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie. – Wśród tematów pojawią się także: ptasia grypa, którą mogą przynieść najbliższe przeloty ptaków, które powoli już się odbywają czy prawo wodne, które nie zawsze dotyczy tylko wody i które zawiera sporo nowych rozwiązań, np. związane z ograniczaniem dopływu azotu, a także program krajowego zwiększania poziomu białka w produkcji zwierzęcej czy wreszcie nowelizacja ustawy dotyczącej zaostrzenia przepisów stosowania bioasekuracji we wszystkich naszych gospodarstwach – wymienia Z. Stajkowski.

W pierwszej połowie marca są też planowane dwie prelekcje szkoleniowe. – 2 marca o godz. 10.00 w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbędzie się forum sołtysów, na którym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, z Departamentu Wdrażania Programu Operacyjnego „PROF” będą szkolić w zakresie możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych m. in. na takie działania, jak program odnowy wsi, dzięki któremu ci sołtysi będą mogli wpływać na rozwój swoich miejscowości. 15 marca natomiast jest jeszcze planowane jedno szkolenie w zakresie podatków i ciągle zmieniającymi się przepisami w podatku vatowskim, które poprowadzi Michał Kałuża – informuje J. Berlik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.