http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dębnica świętowała miesiąc zdrowia i ekologii

Wyróżniony Dębnica świętowała miesiąc zdrowia i ekologii

W kwietniu obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) oraz Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia). Celem pierwszego jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dębnicy właśnie w kwietniu podsumowali realizację konkursowego projektu „Zdrowy styl życia. Stop uzależnieniom”, realizowanego w ramach współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. 


Celem czteromiesięcznych działań była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i profilaktyki uzależnień. Uczniowie klas I – VII mieli możliwość wykazania się w sposób twórczy pod względem myślenia i działania, byli kreatywni w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Realizacja projektu służyła promocji aktywności fizycznej, prawidłowego sposobu odżywiania oraz wskazywała szkodliwy wpływ używek na organizm człowieka.

Podsumowaniem działań zdrowotnych był spektakl profilaktyczny w wykonaniu klasy IV – „Sąd nad papierosem”, który 10 kwietnia zaprezentowano kolegom i koleżankom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kłecku. Celem tego przedstawienia było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. Całość rozgrywała się w inscenizacji sądu, gdzie został przeprowadzony wyrok przeciwko papierosom za wszystkie szkodliwości i choroby, których są przyczyną. Młodzi aktorzy chcieli uświadomić widowni, jak dużo argumentów przemawia za nie paleniem. Serdecznie dziękujemy dyrekcji SOSW w Kłecku oraz koordynatorce działań Kamilli Kraczek za życzliwe przyjęcie.

Wcześniej, na specjalnym apelu w ZSP w Kłecku rozdano nagrody i dyplomy we wszystkich ogłoszonych konkursach: plastycznych, fotograficznych, wiedzy oraz dyktandzie. Realizacja projektu odbywała się na lekcjach przyrody, biologii, chemii, języka polskiego, plastyki, muzyki, wychowania fizycznego, lekcjach wychowawczych oraz zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie realizowali zadania w klasach i indywidualnie, w realizację włączyła się także społeczność lokalna oraz rodziny i znajomi uczniów. Sprzymierzeńcami działań byli: dyrekcja szkoły, pedagog szkolna – Monika Kaźmierczak-Pućka, bibliotekarka – Natalia Maciuszek, pielęgniarka – Anna Nowicka, wychowawcy klas oraz sponsor – Drukarnia Majorczyk w Gnieźnie.

Uczniowie wykonywali gazetki tematyczne, plakaty, prezentacje multimedialne oraz organizowali wystawy i ekspozycje. Przygotowywali apele, przedstawienia tematyczne, happeningi i akcje promocyjne, kręcili filmy oraz ćwiczyli asertywność. Uczestniczyli w wielu konkursach szkolnych, rejonowych i wojewódzkich (XXVI edycja Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK). Uczestniczyli w szkoleniu pierwszej pomocy przedmedycznej w III LO w Gnieźnie oraz sami organizowali zajęcia edukacyjne dla klas I – III. Postawili na aktywność fizyczną (wycieczki, rajdy, zajęcia terenowe, spacery, turnieje i mecze). Rozwiązywali krzyżówki i ankiety, pisali dyktando o tematyce zdrowotnej, układali hasła reklamowe, oglądali filmy profilaktyczne i wystawę komiksów, analizowali wykresy i literaturę, ułożyli autorską grę planszową oraz współpracowali ze specjalistami. Na stołach najmłodszych uczniów klas I – III zagościły smaczne i zdrowe „wiosenne” smakołyki. Głównym celem działań prozdrowotnych było zwiększenie wśród uczniów świadomości na temat konsekwencji uzależnień oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem, kształtowanie praktycznych umiejętności dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich samodzielności w działaniu.

Tematem przewodnim szkolnych działań ekologicznych były „Zadrzewienia śródpolne” w teorii i praktyce. Oryginalne prace plastyczne uczniów wykonane pod okiem nauczycielki plastyki – Ewy Zobel przykuwały fantazją. Nagrodami doceniono rysunki 10 utalentowanych uczniów. W styczniu odbyły się eliminacje do konkursu „Płazy i gady Polski” Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra. Etap wojewódzki, do którego zakwalifikowali się: Monika Lasecka, Kamil Kuszak, Jakub Wiśniewski, Amadeusz Nitka i Dagmara Grygiel odbył się 21 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu. 82 uczniów z Wielkopolski pisało test, którego pytania dotyczyły charakterystycznych cech morfologii oraz fizjologii poszczególnych gatunków. W wielkim finale pytano o wiele szczegółów wyglądu, występowania, odżywiania oraz rozmnażania, uczniowie rozpoznawali też dźwięki wydawane przez wybrane płazy. Do etapu ponadwojewódzkiego, który odbędzie się 12 maja w Świebodzinie zakwalifikowała się Monika Lasecka z SP w Dębnicy. Na początku maja odbędzie się akcja tworzenia zadrzewień na terenie Gminy Kłecko. Uczniowie włączą się w działania Koła Łowieckiego Nr 61 „Sarna” na terenie Dębnicy.  

Gratulujemy wszystkim uczniom pomysłowości i zaangażowania w projekty i konkursy. O zdrowie oraz środowisko należy dbać zawsze, a nie tylko w Miesiącu Zdrowia lub Dniu Ziemi, które są jedynie okazją do poświęcenia większej ilości czasu na przemyślenia i działania, związane ze zdrowym stylem życia oraz ekologią.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursach
Dyktando „Moja ulubiona sałatka”:
I miejsce: Marcelina Zobel
II miejsce: Zuzanna Kroma
III miejsce: Dominika Zobel
wyróżnienie: Jakub Wiśniewski

Konkurs rysunkowy dla klas I – III „Witaminkowy zawrót głowy”:
I miejsce: Julia Trzosek
I miejsce: Mateusz Wagner

Konkurs rysunkowy „Stop uzależnieniom!”:
I miejsce: Zuzanna Kroma
I miejsce: Dominika Zobel
I miejsce: Monika Lasecka
I miejsce: Kamil Kuszak
II miejsce: Mateusz Trzosek
III miejsce: Katarzyna Skrzetuszewska
wyróżnienie: Karina Różańska

Konkurs fotograficzny „Zdrowie na talerzu”:
I miejsce: Kamil Kuszak
I miejsce: Monika Lasecka
I miejsce: Mateusz Trzosek
wyróżnienie: Szymon Grygiel

Trzy konkursy błyskawiczne wiedzy: 21 uczniów.

Ostatnio zmienianyniedziela, 22 kwiecień 2018 22:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.